Stereotipi otežavaju doprinos žena radu policije
- Stereotipi otežavaju doprinos žena radu policije
- Post By drazenv
- 13:39, 4 decembar, 2012

Podgorica, (MINA) – Doprinos žena u policiji je nemjerljiv, a rodni stereotipi im otežavaju da znaèajnije doprinose radu policijskih službi, poruèeno je na predstavljanju Smjernica za rodno osjetljivu policijsku praksu.
Smjernice su, kako je pojašnjeno, jedno od kljuènih dostignuæa Mreže žena policajaca jugoistoène Evrope. Mreža je osnovana 2010. godine, uz podršku UNDP i Centra za kontrolu malog i lakog naoružanja u istoènoj i jugoistoènoj Evropi, u saradnji sa devet policijskih službi regiona.
Èlan Mreže, Ljulja Ðonaj, pojasnila je da smjernice imaju za cilj podizanje svijesti o položaju žena u policijskim službama zemalja jugoistoène Evrope.
»Krajnji cilj projekta je da se u policijskoj službi Crne Gore identifikuje niz konkretnih mjera i predlože poboljšani naèini i postupanja u oblasti regrutovanja, selekcije i profesionalnog razvoja, prvenstveno uz korišæenje postojeæih resursa«, navela je Ðonaj.
Pomoænik direktora Uprave policije Nikola Janjuševiæ rekao je da su u policiji svjesni da je doprinos žena nemjerljiv.
»Senzibilitet i empatija policajki za probleme graðana, posebno ranjivih društvenih grupa, donose niz prednosti. Žene imaju bolje komunikacijske vještine i lakše ublažavaju konfliktne situacije, što doprinosi i kvalitetnijoj policijskoj usluzi i veæem zadovoljstvu graðana i javnosti«, ocijenio je on.
Janjuševiæ je rekao da rodna jednakost u sektoru bezbjednosti èini snage reprezentativnim i doprinosi poveæanju ukupne efikasnosti sektora bezbjednosti.
»Menadžment Uprave policije daje punu podršku sprovoðenju mjera kojima se privlaèi sve veæi broj kandidatkinja i omoguæava njihov prijem u sistem policijskog obrazovanja, pojaèava njihov profesionalni razvoj i omoguæava napredak u karijeri, radi poveæanja prisutnosti žena na najvišim mjestima odluèivanja«, kazao je on.
Stalni predstavnik UNDP za Crnu Goru, Rastislav Vrbenski rekao je da je zabilježeno da rodni stereotipi otežavaju ženama da znaèajnije doprinose radu policijskih službi jer se, kako je rekao, te službe tradicionalno smatraju muškim.
»S druge strane, podaci iz policijskih službi pokazuju da su žene jednako uspješne , ili èak uspješnije od muškaraca, u obrazovanju i obukama za policijske dužnosti«, rekao je Vrbenski.
Prema njegovim rijeèima, podaci iz regiona pokazuju da su žene meðu najboljim studentima policijskih akademija.
»U Moldaviji je 2010. godine meðu najboljim studentima bilo 11 žena i pet muškaraca. U Crnoj Gori od 2006. godine na Policijskoj akademiji 17 studenata je diplomiralo sa najvišim ocjenama, a deset od njih su žene«, naveo je Vrbenski.
Kako je kazao, saznanje da su žene jednako kvalifikovane kao muškarci za policijske dužnosti, uz svijest da o postojanju rodnih sterotipa, naveli su Mrežu žena policajaca jugoistoène Evrope da razvije Smjernice za rodno osjetljivu policijsku praksu.
Vrbenski smatra da je to znaèajno dostignuæe regionalne saradnje.
On je pojasnio da su smjernice namijenjene svim policijskim službama u regionu, s ciljem unapreðenja rodne ravnopravnosti u tim institucijama.
Koordinator Odjeljenja za rodnu ravnopravnost u Ministarstvu pravde i ljudskih prava Irena Boškoviæ ocijenila je da su u sektoru bezbjednosti u Crnoj Gori žene jako malo zastupljene i da treba raditi na poveæanju njihovog uèešæa, ali i voditi rodno-senzitivnu politiku
»Važno je ne samo aktivna participacija muškaraca i žena u ovim politikama, veæ i da svi zajednièki uèimo o rodno senzitivnoj obuci i da u narednom periodu radimo na tome«, rekla je ona.
Boškoviæ, kako je dodala, vjeruje da æe smjernice dati konkretan povod za implementaciju politike rodne ravnopravnosti u Upravi policije.
(kraj) boj/žug