
Nikšiæ, (MINA) – Za prvih deset dana javne rasprave o Nacrtu nacionalnog programa za integraciju (NPI) Crne Gore u Evropsku uniju (EU) do 2012. godine, stiglo je nekoliko sugestija iz oblasti transporta i obrazovanja, saopštila je veèeras potpredsjednica Vlade Gordana Ðuroviæ.
Ona je u okviru druge javne rasprave o tom dokumentu, održane u Nikšiæu, kazala da, paralalno sa procesom rasprave, timovi zaduženi za integracije rade na aneksima koji bi znaèili harmonizaciju zakona u svim oblastima.
«To ujedno znaèi pozitivnu konkurentnost izmeðu resora unutar države, kako bi se što prije i kvalitetnije došlo do tih aneksa», pojasnila je Ðuroviæ.
Ona je kazala da u Crnoj Gori trenutno radi osam grupa za evropske integracije.
«Do 1. januara 2010. godine, kada je naš ciljani termin da budemo spremni za pregovore, imaæemo 33 grupe koje æe pregovarati u procesu pristupanja», navela je Ðuroviæ.
Ona je ocijenila da je dosadašnji proces evropskih integracija i rad na NPI-u bio transparentan i struèan.
«Trenutno imamo 3, 3 hiljade propisa koje usklaðujemo sa propisima EU, gdje ih postoji 18 hiljada, s tim što se na svakoj sesiji Unije predloži nešto novo», kazala je Ðuroviæ.
Ona je ponovila da NPI nema obavezujuæu snagu zakona, ali predstavlja kontrolu implementacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
«Osim toga, tu je i plan usklaðivanja naših zakona sa evropskim propisima, i Crna Gora do sada nije imala preèica na tom putu», rekla je Ðuroviæ.
Prema njenim rijeèima, Crna Gora nije sama na tom putu, veæ EU sa svojim fondovima podržava èitav proces.
«Mi definišemo prioritete a Fond za pristupnu pomoæ odobrava odreðena sredstva, tako da za ovu godinu veæ imamo opredijeljeno 27 miliona EUR, i oko èetiri miliona za prekograniènu saradnju», podsjetila je Ðuroviæ.
Uèesnici javne rasprave interesovali su se za usklaðenost crnogorskog Zakona o radu sa evropskim standardima.
Predstavnik Asocijacije Nezavisnih sindikata Crne Gore ocijenio je da taj Zakon ugrožava ekonomski razvoj države.
Prisutne je zanimalo i pitanje vlasnièkih prava manjinskih akcionara u preduzeæima.
Objašnjeno je da NPI sadrži sve ono sa èim odreðeni zakon treba da bude usklaðen.
«Moguæe je i da zemlja koja pristupa EU ima odreðeni tranzicioni period ukoliko su neki standardi previsoki – to je stvar pregovaranja, i zemlja objašnjava zašto za neku oblast još nije spremna», kazala je Ðuroviæ.
Ona je rekla da je sugerisano da se u oblasti Zakona o privrednim društvima treba obratiti posebna pažnja.
«Biæe, naravno, i struèna ekspertiza, ali sada mi sebe ocjenjujemo i tražimo mišljenja», pojasnila je Ðuroviæ i dodala da je u toku prevoðenje NPI-a na engleski jezik.
Javne rasprave o NPI- u biæe organizovane u Budvi, Bijelom Polju, Cetinju i Podgorici.
Primjedbe, predlozi i sugestije na Nacrt tog dokumenta mogu biti dostavljene sekretarijatu za evropske integracije, a javna rasprava æe trajati do 9. maja.
(kraj*)mil/gop