Stiglitz: Euro je kriv za sve
- Stiglitz: Euro je kriv za sve
- Post By dragana
- 08:19, 15 septembar, 2016

Njujork, (MINA-BUSINESS) - Loša pravila na kojima je pod uticajem neoliberalne ideologije sazdana jedinstvena valuta euro izvor su svih nedaća eurozone, ocijenio je američki ekonomista i nobelovac, Joseph Stiglitz.
“Kada su pravila loša, treba ih mijenjati, inače srljamo u katastrofu”, rekao je Stiglitz, ekonomista i autor knjige pod nazivom Euro: kako jedinstvena valuta prijeti budućnosti Evrope, prenosi B92.
On je naveo da su nakon pokretanja eura ekonomisti očekivali prvi udar kako bi vidjeli koliko je otporan, a kada se to dogodilo 2008, posljedice su bile katastrofalne.
Stiglitz je kritikovao propise u eurozoni, prije svega pravilo da budžetski deficit ne smije biti viši od tri odsto, jer smatra da je to ograničenje "palo s neba" i da nije zasnovano ni na jednoj ekonomskoj teoriji.
"Bog je prenio deset zapovjesti na planini Sinaj, a u slučaju eura pravila su uspostavili obični ljudi", rekao je Stiglitz.
On je dodao da danas većina ekonomista, pa i Međunarodni monetarni fond (MMF), odbacuju ideju da štednja pomaže da se ostvari privredni rast, ali da je to i dalje dominantno mišljenje u njemačkoj Vladi.
Stiglitz se u svojoj knjizi protivi "neoliberalnoj idelologiji" u EU i ne ostavlja nikakvu sumnju po pitanju toga da smatra da je riječ bukvalno o idelologiji, vjerovanju koje nije nužno zasnovano na dokazima.
On je podsjetio da se štednja pokazala neuspješnom tokom Velike depresije tridesetih godina prošlog vijeka, nakon toga u Aziji i Argentini, a po njegovom mišljenju to se događa i sada u Evropi.
"Najinteresantnije je da je MMF izvukao pouke iz prošlosti i priznao da je pogriješio", rekao je Stiglitz.
On je naveo da se čudi da još ima vlada, poput Njemačke, koje istrajavaju na zahtjevima politike prilagođavanja, neusklađenim sa reformama koje su potrebne eurozoni.
Prema riječima Stiglitza, greške su počinjene u doba nastanka eura, jer su Evropljani “namjestili plug prije volova”, odnosno uspostavili su jedinstvenu valutu bez neophodnih institucija koje će njome upravljati.
Kao još veći problem navodi da su države članice ostale lišene dva najznačajnija mehanizma finansijskog prilagođavanja - deviznog kursa i kamatne stope, što znači da su im ruke vezane i imaju manevarski prostor samo u budžetskoj politici, a isto je i sa Evropskom centralnom bankom koja se bavi samo inflacijom.
Stiglitz je pozvao na promjene kako ujedinjena Evropa ne bi bila ugrožena.
"Euro je možda dobar za nekoliko osoba i bankare, ali nije za običan svijet. Društvo stagnira i ne vjeruje, i to daje podsticaj strankama ekstremne desnice", kazao je Stiglitz.
U svojoj knjiizi on daje više predloga, poput uspostavljanja institucije koja bi se bavila i borbom protiv nezaposlenosti i podsticanjem rasta.
U slučaju da to nije moguće, Stiglitz smatra da bi ili iz eurozone trebalo da istupi Njemačka, što bi omogućilo povećanu konkurentnost drugih zemalja zahvaljujući devalvaciji jedinstvene valute, ili da se euro ukine ili da se u iščekivanju osnivanja potrebnih institucija stvore "čak dvije ili tri monetarne zone".
(kraj) nar