Stiglo 37 ponuda, a oèekuju još
- Stiglo 37 ponuda, a oèekuju još
- Post By novak
- 19:31, 27 februar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Na tender za izbor konsultanta, koji æe pripremiti studiju izvodljivosti dva autoputa u Crnoj Gori, do danas je stiglo èak 37 ponuda, saopšteno je iz Ministarstva saobraæaja, pomorstva i telekomunikacija.
Ministarstvo æe ponude primati i sjutra jer, kako je objašnjeno, moguæe je da neke stignu kasnije zbog problema sa serverom.
“Ovo je iznad svih oèekivanja”, kazali su agenciji Mina-business iz Ministarstva saobraæaja.
Ponude su dostavili srpski IK Consulting Engineers sa njemaèkim Cock consult GmbH Consulting Engineers-om, zatim IncoWest Ingenieure + Architekten iz Njemaèke, Intercontinental Consultants and Technocrats iz Indije, makedonsko–srpski Louise Berger SAS i kanadski Marshall Macklin Monaghan Limited.
Prijavli su se i èeški Mott MacDonald, amerièki Glocoms, Inc Maurence Anguh, japanski Padecco, italijanski Geodata SpA Geoengineering Consultants i C. Lotti & Associati
Societa di Ingegneria, slovenaèki DDC Consulting&Engineering, i, zajedno, firme Beiten Burkhardt iz Belgije, Roland Berger Strategy Consultants Croatia i Asfinag iz Austrije.
Za konsultatna su zajednièku ponudu dostavili Britanski Scott Wilson i švedski WSP International, zatim italijanske kompanije Alkon i Rina Industry, kao i slovenaèko-crnogorski partneri Omega Consult, Institute of Public Administration i Centar za preduzetništvo, dok su srpski Highway Institute i Institute of Transportation CIP poslali odvojene ponude.
Ponude su dostavili i hrvatski Civil Engenieering Institute, Deloitte Central Europe i Paul Hastings Janofsky & Walker Mott MacDonald, kao i slovenaèki First Financial Consulting Limited Liability Company Montenegro sa grèkim partnerima Ernst&Young Partnership i PI Partners.
Uèešæe su prijavili i britanski Currie & Brown International, španski Eurostudios Ingenieros de Consulta, kao i Typsa y Proyectos, Roughton International iz Velike Britanije, srpski BCEOM, Societe Francaise d’Ingeniere i britanski Hyder Consulting.
Iz Španije se prijavila i ALG, zatim Technital iz Italije, danski COWI i austrijski partneri KPMG Financial sa IC consultenten Ziviltechniker i DLA Piper Weiss-Tessbach Rechtsanwalte.
Zajednièko uèešæe su prijavili Advisory Services, Pricewaterhouse Coopers, PricewaterhouseCoopers Consulting iz Beograda i britanski EC Harris
&CMS Cameron McKenna i beogradska Bajoviæ & Dasiæ, zatim grèki Consortiium Hellas 4, DENCO Develpoment and Engineering Consultants S.A I TT&E Traffic, Transportation and Enviorment Consultants i Georgios Giannelis Consulting Economists Skouris-Trova and Asscoiates Legal Advisors.
Ponude su dostavili španska Ayesa, njemaèki AS&P-Albert Speer & Partner GmbH, engleski Atkins, belgijski European Road Federation (ERF) i italijanski Proger.
Studija treba da obuhvati rute Jadransko–jonskog i autoputa Bar–Boljare, do granice sa Srbijom. Ruta autoputa Bar–Boljare, duga 170 kilometara, uglavnom je definisana studijom za regionalnu infrastrukturu Balkana i povezuje Crnu Goru sa zemljama u okruženju.
Trenutno se od Bara do granice sa Srbijom kreæe oko èetiri hiljade vozila dnevno, a u sezoni èak 13 hiljada.
Jadransko–jonski autoput, dug oko 110 kilometara, predstavljaæe novu trasu.
Konsultant za studiju izvodljivosti treba da prepozna optimalna tehnièka, ekološka, ekonomska i finansijska rješenja pri izradi ovih koridora, zasnovana na gruboj analizi moguæih alternativa i poreðenja.
Pored toga, pripremaæe sveobuhvatne saobraæajne projekcije za više razlièitih scenarija definisanih propisanim periodom, obezbijediti pouzdane procjene troškova na osnovu predloga i odrediti optimalnu primjenu za moguæe faze projekta, kao i ekonomsku i finansijsku održivost investicija.
On treba da analizira osjetljivost na predložene investicije, procijeni uticaj na životnu sredinu za oba koridora, obezbijedi indikatore moguæeg uèešæa privatnog i javnog sektora u svakom scenariju i pregleda i komentariše aktuelnu regulativu o privatno-javnom partnerstvu.
Od kandidata za konsultanta se traži da imaju zavidno iskustvo u inženjeringu autoputeva i izradi studija izvodljivosti za taj sektor, kao i u jugoistoènoj Evropi i u pregledu i izradi relevantnih zakonskih dokumenata.
Izbor æe biti u skladu sa procedurama propisanim pravilima Svjetske banke. Kako je ranije saopšteno iz Vlade, Svjetska i Evropska investiciona banka ne bi se odrekle moguænosti da finansijski podrže koncesionu gradnju autoputeva u Crnoj Gori, ali neæe finansirati rad konsultanata kako im to ne bi kasnije zatvorilo vrata za saradnju sa koncesionarima.
Izradu Studije izvodljivosti finansiraæe Vlada Crne Gore, bez ogranièenja u vezi sa nacionalnošæu kandidata.
Procjenjuje se da bi radovi mogli poèeti u maju, sa namjerom da se završe do kraja oktobra. Putna mreža u Crnoj Gori, koja nema nijedan auto-put, duga je 6,85 hiljada kilometara, od èega se nešto više od èetvrtine odnosi na magistralne i regionalne puteve.
Mreža obuhvata 312 mostova, 136 tunela i oko pet hiljada kilometara lokalnih puteva.
Veæina državnih puteva ima strme kosine, nepregledne i uske krivine, male radijuse, relativno visok stepen ošteæenosti asfalta i nema bankina, što dozvoljava prosjeènu brzinu od 50 kilometara na sat i poveæava troškove njihovog korišæenja, umanjuje komparativnu prednost Crne Gore nad ostalim tranzitnim koridorima i sprjeèava ekonomski razvoj, podsjeæaju iz Vlade.
Trenutno je u Crnoj Gori registrovano oko 100 hiljada vozila, od èega 89 odsto privatnih putnièkih. Državnim, odnosno magistralnim, regionalnim i autoputevima, upravlja Direkcija za saobraæaj koju nadzire Ministarstvo saobraæaja, a u njenoj nadležnosti su i njihovo održavanje i izgradnja.
(kraj) nus/bvm