Stijepoviæ da odustane od ukidanja SCO
- Stijepoviæ da odustane od ukidanja SCO
- Post By dejanl
- 13:33, 6 jun, 2010

Podgorica, (MINA) - Istraživaè kršenja ljudskih prava u Crnoj Gori Aleksandar Zekoviæ zatražio je danas od ministra prosvjete i nauke Slavoljuba Stijepoviæa da se založi za odustajanje od predloga za ukidanje Javne ustanove Centar za struèno obrazovanje (CSO).
„Uvjeren sam da æete dobiti punu podršku kompletne struène javnosti i socijalnih partnera ukoliko hoæete rad ove ustanove da uèinite racionalnijim i kadrovski kvalitetnijim“, naveo je Zekoviæ u pismu Stijepoviæu.
On smatra da CSO zaslužuje da ostane centralna institucija za razvoj struènog i obrazovanja odraslih u Crnoj Gori.
„Važno je da znate da je ova institucija prepoznata kao odgovoran i pouzdan partner ne samo socijalnim partnerima, veæ i meðunarodnim organizacijama i agencijama, kao i domaæem civilnom društvu. Sa ponosom mogu istaæi senzibilitet i visoku profesionalnost zaposlenih u CSO za proces socijalne inkluzije razlièitih manjinskih grupa“, kazao je Zekoviæ.
On je Stijepoviæu poruèio da se, umjesto ukidanja, založi za dalje jaèanje kadrovskih, programskih i tehnièkih kapaciteta CSO.
„Osigurajte, zakonom i podzakonskim aktima prije svega, visoko kvalifikovan, struèan i kvalitetan menadžment, racionalnu organizaciju rada uz angžovanje dovoljnog broja iskusnih andragoga, psihologa i struènih savjetnika za svaku oblast rada“, naveo je Zekoviæ.
On je od Stijepoviæa zatražio neposredan prijem povodom izmjena i dopuna zakona iz oblasti obrazovanja „i u tom kontekstu tretiranja pitanja ljudskih i manjinskih prava“.
Zekoviæ je podsjetio da Vlada ove godine planira da izmjeni i dopuni nekoliko zakona iz oblasti obrazovanja, kako bi njihova primjena bila djelotvornija i usklaðena sa Ustavom i propisima Evropske unije.
„U tom kontekstu Ministarstvo prosvjete i nauke, kao obraðivaè, pristupilo je izradi nacrta zakona, ali na nedovoljno transparentan naèin i bez prethodnih programskih konsultacija sa sopstvenom mrežom ustanova i sa širom struènom i zainteresovanom javnošæu“, tvrdi on.
Zekoviæ smatra da je jedna od vodeæih evropskih vrijednosti, koja mora biti integrisana i u crnogorsku praksu, konsultovanje i participacija pri planiranju i donošenju odluka „svih onih na koje se te odluke odnose“.
„Izuzetno je važno da se najavljenim aktivnostima napokon uvaže i zakonski urede objektivne potrebe u procesu obrazovanja romske i egipæanske djece. Vrijeme je da obezbijedimo dosljednu primjenu zakona kako bi svoj djeci obezbijedili pravo na obrazovanje kroz obavezno i besplatno osnovno obrazovanje, bez obzira na navodno obièajno pravo Roma i stavove njihovih roditelja o tome“, kazao je on.
Zekoniæ navodi da je od kljuène važnosti da zakonom budu predviðeni mehanizi borbe protiv napuštanja škola i podržan rad pomagaèa socijalne inkluzije romske i egipæanske zajednice u predškolskim ustanovama i osnovnim školama.
(kraj) del