Stoltenberg: ÄŒlanstvo u NATO ojačalo Crnu Goru i Alijansu
- Stoltenberg: ÄŒlanstvo u NATO ojačalo Crnu Goru i Alijansu
- Post By urednik
- 19:26, 4 jun, 2018

Podgorica, (MINA) - Pristupanje Crne Gore NATO-u učinilo je tu državu bebzjednijom, a Alijansu snažnijom, ocijenio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nakon sastanka sa crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem.
Stoltenberg je, na zajedničkoj konferenciji za novinare, rekao da je NATO postao veći sa novom članicom, Crnom Gorom.
„Sve to jeste pomoglo da se ojača NATO, pomoglo je da se ojača Crna Gora zato što smo jači zajedno nego sami. Pristupanje Crne Gore NATO učinilo je Crnu Goru bezbjednijim mjestom a učinilo je NATO jačim", kazao je Stoltenberg.
On je podsjetio da se sjutra obilježava godina od ulaska Crne gore u NATO.
„Suverena država u jednoj snažnoj alijansi, sa mjestom za stolom, sa jednakim glasom u oblikovanju našihh odluka. Ovo je važan dan za Crnu Goru i za cijelu Alijansu. Prijem Crne Gore je pomogao da se promoviše stabilnosti na Zapadnom Balkanu, jer bezbjednost promoviše prosperitet, a to doprinosi evroatalantstkoj bezbjednosti," kazao je Stolteneberg.
On je zahvalio Crnoj Gori zbog povećanja broja trupa u misiji Odlučna podrška u Avganistanu, i što povećava tršoškove odbrane s ciljem dostizanja obećanih dva odsto BDP do 2024. odine
"Crna Gora dokazuje da je veoma solidna i pouzdana članica Alijanse," ocijenio je Stoltenberg.
On je poručio da i NATO pomaže Crnoj Gori, i da će sjutra početi sa vazdušnim patrolama nad Crnom Gorom uz pomoć aviona iz Italije i Grčke.
„Ova mirnodopska misija će garantovati bezbjednost vašeg neba bilo od civilnih ili vojnih aviona u nevolji ili bilo kakvih prijetnji. NATO pruža ovu podršku saveznicama bez njihovih vazdušnih snaga, što je snažan signal NATO solidanosti", kazao je Stoltenberg.
Stoltenberg je dodao da su on i Đukanović imali odličan sastanak, gdje su razgovarali i o priremama za Samit NATO u julu u Briselu, na kojem će jedna od tema biti i Rusija.
"I Đukanović i ja smo naglasili značaj politike dvostrukog kolosjeka prema Rusiji. Moramo da budemo jaki, ujedinjeni i čvrsti, i da reagujemo kada Rusija krši međunarodna pravila“, kazao je Stoltenberg.
Kako je naveo, NATO će se truditi da ostvari bolje odnose sa Rusijom, naročito kada su tenzije visoke i jake kao što je sada.
„Upravo je u tim situacijama važno da imamo dijalog. A to je upravo to što sam čuo od Crne Gore da se trude da imaju bolje odnose sa Rusijom, da ne namjeravaju da se izoluju od Rusije i da izoluju Rusiju. To je ista poruka koju NATO kao savez šalje“, kazao je Stoltelberg.
Đukanović je, na pitanje da li bi ukidanje ili ublažavanje sankcija doprinijelo poboljšanju odnosa sa Rusijom, kazao da je pozicija Crne Gore u odnosu na Rusiju veoma jasna.
„Crna Gora se ne deklariše samo jakim riječima i izjavama, nego iskrenom i istrajnom politikom pripadnosti onom sistemu čiji smo sastavni dio. Za nas nema dileme da li ćemo se pridržavati evropske spoljne politike i bezbjednosti“, kazao je Đukanović.
Kako je naveo, ako je Crna Gora zemlja koja je toliko napredovala u pregovorima sa Evropskom unijom, podrazumijeva se da će bez ostataka dijeliti spoljnopolitičke i bezbjednosne interese Evrope.
„Ako smo dio NATO, podrazumijeva se da dijelimo politku NATO u odnosu na određeno pitanje. Nema za nas nikakve dileme da je ugrožavanje teritorijalnog integriteta Ukrajine i neka druga postupanja, poput onih koja smo vidjeli u Crnoj Gori u izbornom procesu na jesen 2016. godine neprihvatljivo i da to treba osuditi“, rekao je Đukanović.
On je rekao da se Crna Gora itakao da se alaže za dijalog.
"A moj poziv NATO da pokušamo da izađemo iz atmosfere međusobnom kažnjavanja nije ništa drugo nego glas odgovornosti da prihvatimo realnost a realnost je da je Rusija u našem susjedstvu. Nijesmo svi isti, kao što nigdje dvije zemlje nijesu identične“, kazao je Đukanović.
On je rekao da vjerujem u takav evolutivni proces, i da je zato i kazao da opredjeljenje Crne Gore nije da trajno ostane u stanju sankcija i stanju kažnjavanja.
„Naše je opredjeljenje da pokušamo da se vratimo u vrijeme koje je bilo prije samo nekoliko godina kada smo imali konstruktivnu saradnju u okviru Savjeta NATO - Rusija. Mi vjerujemo u takav pristup i zbog toga u ovoj izjavi nema nikakve skrivene namjere", poručio je Đukanović.
On je rekao da nema dileme da je pristupanje Crne Gore NATO-u i napredak svake zemlje Zapadnog Balkana ka čanstvu u EU doprinos stabilnosti i boljoj perspektivi regiona.
„Korijene i uzroke cijene koju danas plaćamo na Zapadnom Balkanu, a koja se tiče kvaliteta života, jako dobro znamo. To je, u suštini, dugo istrajavanje da se živi po vanevropskim pravilima. Ovo što danas radimo razumijem kao pokušaj da Balkan vratimo svojoj prirodnoj evropskoj luci“, kazao je Đukanović.
On je rekao da se prepoznaju otpori „onih snaga koje su pristalice tradicionanih balkanskih matrica koje žele da održavaju dalje stanje haosa i bezperspektive.
„Ti otpori su sve drastičniji kako smo mi bliže svom cilju. Ovo su, na neki način, njihovi grčeviti i posljednji odgovori na ono što se danas čini kako neminovnost – da će naš region u dogledno vrijeme živjeti po evropskim standardima“, naveo je Đukanović i dodao da je drugi generator problema ono što se dešava na evropskoj i globalnoj sceni.
(kraj) gop