Sve relevantne institucije da saraðuju
- Sve relevantne institucije da saraðuju
- Post By urednik
- 14:42, 26 mart, 2011

Podgorica, (MINA) – Sve relevantne institucije, lokalne zajednice, mediji i škole moraju se ukljuèiti i meðusobno saraðivati, da bi se formirala zdrava populacija, ocijenila je socijalni radnik iz Centra za socijalni rad u Baru, Dajana Vujisiæ – Vuksanoviæ.
Komentarišuæi problem konzumiranja alkohola kod maloljetnika, Vujisiæ – Vuksanoviæ je kazala da je ta pojava veliki problem za društvo.
„Dobra organizacija u saradnji, plasiranje programa edukativnog karaktera, osnaživanje vaspitnog uticaja škole i medijsko plasiranje pozitivnih vrijednosti pomoglo bi u prevenciji ovog problema“, rekla je ona agenciji MINA.
Osim toga, kako je dodala, angažman neposrednog okruženja ka podsticanju prosocijalnog ponašanja, razvijanje razlièitih vidova aktivnosti i sadržaja i njihova dostupnost svim mladim doprinjeli bi resocijalizaciji osoba sa tim problemima.
Kako je kazala, uprkos zakonskim ogranièenjima kada su maloljetnici u pitanju, alkohol je lako dostupan, a posebno zloupotrijebljen tokom adolescentnog perioda.
To, kako smatra, neke mlade ljude kasnije direktno uvodi u zavisnost.
„Taj turbulentni period odrastanja i procesa sazrijevanja, je èesto obilježen prekomjernim konzumiranjem alkohola, razlièitim povodima ali, èesto, sa teškim posledicama“, navela je ona.
Nazalost, rekla je Vujisiæ – Vuksanoviæ, nije rijetkost da djeca mlaðeg uzrasta, dok su još u osnovnoj skoli, poènu sa ispijanjem prvih kolièina alkohola.
Prema njenim rijeèima, èesto se u radu sa maloletnicima koji su poèinili neki prekršaj ili krivièno djelo, srijeæe sa izjavama da je djelo poèinjeno pod dejstvom alkohola.
„Interesantno je da roditelji takva priznanja najèešæe proprate verbalnom podrškom svog podmlatka, nekada ne skrivajuæi ponos zbog toga. Takav stav daje utemeljenje raðanju jedne patologije, a sam po sebi govori o funkcionalnosti porodice i njenim vaspitnim potencijalima“, ocijenila je Vujisiæ – Vuksanoviæ.
Porodica, pojasnila je ona, umnogome odreðuje i definiše buduæi status svojih mladih èlanova, zbog èega se od nje oèekuje najveæa odgovornost.
„Posledice neadekvatnog roditeljskog funkcionisanja ogledaju se u vaspitnoj zapuštenosti djece, koja dovodi do asocijalnih ispada, skitnje, nepohaðanja nastave, korišæenja alkohola i narkotika, kriminogenog ponašanja“, rekla je ona.
Vujisiæ – Vuksanoviæ je navela da su zakonom propisane sankcije za zanemarivanje roditeljske dužnosti ali, kako smatra, težina problematike se mora sagledavati iz više uglova, „i rješavati kroz borbu na vise frontova“.
Pitanje je, dodala je, da li u takvim sluèajevima, odgovornost može biti samo na roditeljima.
„Ne može se zanemariti èinjenica da djecu vaspitavaju mnogi èinioci ukupnog sistema življenja, èiji znaèaj nekada može biti jaèi od vaspitnog stava roditelja“ zakljuèila je Vujisiæ –Vuksanoviæ.
(kraj) anm/isf