Svi nelegalni objekti od kraja 2003. biæe porušeni
- Svi nelegalni objekti od kraja 2003. biæe porušeni
- Post By urednik
- 17:49, 25 jun, 2004

Bar, (MINA) - Svi nelagalni objekti koji su poèeli da se grade krajem 2003. godine biæe porušeni i tu nema nikakve selektivnosti, saopštila je danas predstavnik Ministarstva ureðenja prostora Rina Ivanèeviæ.
Nevladina organizacija Grupa za promjene (GZP) organizovala je u Baru okrugli sto na temu "Modeli legalizacije bespravno podignutih objekata", na kojem su uèestvovali i predstavnici resornog Ministarstva.
Èlan GZP Ivan Jovoviæ ocijenio je da državni organi nemaju jasnu strategiju o rješavanju problema divlje gradnje i ukazao da divlja gradnja uništava životni prostor, kao jedan od najvažnijih razvojnih resursa u Crnoj Gori.
Predstavnik Ministarstva Rina Ivanèevic podsjetila je da je od decembra 2000. godine opštinama naloženo da evidentiraju nelegalne objekte, što one nijesu uradile.
"Više nijesmo u prilici da donosimo sanacione planove, veæ se mora pristupiti izradi detaljnih urbanistièkih planova i vidjeti šta se može uklopiti od postojeæih objekata", naglasila je ona.
Arhitekta iz Budve Stevan Džakoviæ kao glavne krivce za divlju gradnju identifikovao je institucije sistema, od Vlade i resornog Ministarsva do opštinskih struktura, naglašavajuæi da je divlja gradnja uvijek služila za kontrolu biraèkog tijela.
"Glavni problemi su u neradu službi ministarstva, inspekcija, opštinskih inspekcija i sekretarijata, pravosuða i tuzilaštva koji, umjesto da donošenjem planova zaustavljaju divlju gradnju, podstrekavaju investitore time što ih svojim neradom štite", kazao je Džakoviæ.
On je dodao da u isto vrijeme, u jednom sluèaju ruše dva objekta u zoni morskog dobra, a u drugom èekaju donošenje zakona i moguænost da turistièki valorizuju objekte.
Ivanèeviæ je odgovorila da Ministarstvo kontroliše divlju gradnju na teritoriji cijele Republike, a da je ostavljeno opštinamna da same na svojoj teritoriji odrede koji objekti se mogu uklopiti u Detaljne urbanistièke planove, a koji moraju biti uklonjeni.
Predstavnik Javnog preduzeæa "Morsko dobro" Rajko Raduloviæ ukazao je da ovo preduzeæe kontroliše uži obalni pojas, na kojem nije podignut veliki broj divlje sagraðenih objekata.
"U Ulcinju su to sporadiène pojave na Velikoj plaži, dok je na na Adi Bojani veæi broj privremenih nelegalnih objekata. U Baru je u pitanju uzani stjenoviti pojas koji nema mnogo divljih objekata", kazao je Raduloviæ.
On je dodao da je "Morsko dobro" spremno da pomogne opštinama u izradi i finansiranju Detaljnih urbanistièkih planova.
Koordinator barskog ogranka GZP Goran Ðuroviæ istakao je da je iznenaðen da se niko od nadležnih službi opštine Bar nije odazvao pozivu da uèestvuje u raspravi.
"Barska opština ima najviše problema sa divljom gradnjom, što je izazvalo i krizu opštinskog parlamenta i zaprijetilo da naruši meðunacionalne odnose. I pored toga, predstavnici opštine nijesu našli za shodno da se pojave i uèestvuju u raspravi", naveo je on.
Ðuroviæ je dodao da se pozivu nijesu odazvali ni predstavnici opština Herceg Novi, Kotor, Tivat i Podgorica, koji su takoðe bili pozvani.
(kraj) mus/mrd