Težiti državi u kojoj æe se progoniti na osnovu dokaza
- Težiti državi u kojoj æe se progoniti na osnovu dokaza
- Post By drazenv
- 13:30, 31 oktobar, 2012

Budva, (MINA) – Potpredsjednik Vlade Duško Markoviæ poruèio je da æe težiti državi u kojoj se neæe vršiti progon iz politièkih i drugih interesa, veæ na osnovu dokaza i u zakonitom postupku.
On je, na konferenciji Dani državnih tužilaca Crne Gore, rekao da na kraju puta evropskih i evroatlantskih integracija moramo imati nezavisno pravosuðe, efikasne istražne organe, kredibilnu državnu administraciju i svaku instituciju na svom mjestu.
“Ne samo politièku, veæ svaku društvenu instituciju. Tako nam je cilj tužilaštvo koje æe biti normativno definisano, institucionalno ojaèano i u potpunosti osposobljeno za ispunjavanje Ustavom i zakonom povjerenih nadležnosti”, rekao je on.
Markoviæ je kazao da to nijesu svi uslovi i da je za uspjeh neophodan je društveni ambijent u kojem postoji povjerenje u institucije, a ne njihova negacija, ambijent u kojem su tužioci slobodni i bez pritiska primjenjuju zakone jednako za sve.
“I ovdje u prvom redu mislim na one koje optužuju i sude mimo institucija i bez dokaza ugrožavajuæi i elementarna pravna naèela. Mi neæemo težiti državi u kojoj æe se vršiti progon iz politièkih i drugih interesa veæ na osnovu dokaza i u zakonitom postupku”, kazao je on.
Cilj im je, kako je rekao, stvaranje ambijenta u kojem æe “tužilaštvo da goni, sud da sudi, a drugi da poštuju autoritet i rad pravosudnih organa”.
“Tek u takvom ambijentu, rastereæenom nelegitimnog pritiska, možemo oèekivati prave rezultate i objektivno evaluirati rad tužilaštva i pravosuða uopšte”, naveo je Markoviæ.
Prema njegovim rijeèima, ovih dana èuju i prigovore koliko košta održavanje privremeno oduzete imovine steèene kriminalom, a nedavno je, kako je rekao, bilo prigovora zašto ne oduzimaju takvu imovinu.
“Neka košta – kažem odavde, jer je kljuèni interes da ona nije u funkciji kriminala i zla koje on nosi sa sobom”, poruèio je Markoviæ.
On je rekao da æe Vlada i Ministarstvo pravde nastaviti da stvaraju pretpostavke za bolje pozicioniranje državno-tužilaèke organizacije, u smislu jaèanja nezavisnosti i efikasnosti tužilaštva, sa naglaskom na njegovoj institucionalnoj reformi, odnosno jaèanju kapaciteta za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
“U tom smislu, a u kontekstu potrebe za reorganizacijom pravosudne mreže, ozbiljno razmišljamo o formiranju Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Ili, kako kažu – borba protiv kriminala i korupcije nema cijenu“, kazao je Markoviæ.
On smatra da æemo bez nezavisnog, pouzdanog i efikasnog pravosudnog sistema izgubiti šansu da naše društvo uèinimo slobodnim, demokratskim i prosperitetnim.
“Ono mora biti garancija slobode svakog èovjeka, njegovih prava, njegove egzistencije. Od našeg prošlog susreta do danas, tužilaštvo je ostvarilo znaèajne rezultate, ali moramo reæi i danas na ovaj sveèani dan da i pored izuzetnog napretka još uvijek nijesmo na nivou naših ukupnih potreba”, dodao je on.
Markoviæ je poruèio da je neophodno uraditi više na planu borbe protiv korupcije, posebno oduzimanja imovinske koristi steèene korupcijom.
“Zatim na planu pristupa tužilaštva bazama podataka, unaprjeðenja sistema obuke i ocjenjivanja nosilaca tužilaèke funkcije, saradnje sa policijom u tužilaèkoj istrazi, unaprjeðenja regionalne saradnje kroz formiranje zajednièkih istražnih timova, kao i upotrebe specijalnih istražnih mjera i novih instituta ZKP-a”, rekao je on.
To su, poruèio je Markoviæ tužiocima, izmeðu ostalog i njihovi izazovi u buduænosti. “Slobodan sam reæi da danas vaša nezavisnost nije kljuè za napredak, veæ vaša posveæenost pravu i pravdi.”
On je rekao da je zadovoljan sadržajem najnovijeg Izvještaja Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore, u kojem je prepoznat napredak u oblasti pravosuða, posebno u dijelu daljeg institucionalnog jaèanja Sudskog i Tužilaèkog savjeta, napretku ustavne reforme i maksimalnih napora koje su uložili u uspostavljanje solidnog rezultata u domenu proaktivnih istraga.
“Naravno, EK, u svom uravnoteženom pristupu, nalazi i mnoge nedostatke, kojih smo itekako svjesni, posebno kada je rijeè o nedostatku opreme i kadra za sprovoðenje specijalnih istražnih mjera, nedostatne koordinacije izmeðu istražnih organa, neujednaèenog sprovoðenja zakona, kao i nesistematske obuke tužilaca o evropskom i nacionalnom zakonodavstvu”, kazao je Markoviæ.
Vrijeme koje dolazi, kako je ocijenio, donosi velike izazove.
Prema njegovim rijeèima, pregovori o èlanstvu Crne Gore nijesu samo stvar usaglašavanja našeg zakonodavstva sa pravnom tekovinom Unije, a to je, kako je rekao, iznad svega, pitanje primjene veæ usaglašenog zakonodavstva.
“Ona æe se pod posebnom lupom posmatrati kroz našu sposobnost u borbi protiv korupcije i kriminala. Zato je na vama velika odgovornost ali i privilegija da radite u interesu svoje države i njenih graðana”, poruèio je Markoviæ.
(kraj) rap/boj/isf