Testirane procedure za odgovor na radijacione i nuklearne nesreće
- Testirane procedure za odgovor na radijacione i nuklearne nesreće
- Post By urednik
- 19:14, 28 februar, 2023

Podgorica, (MINA) – Virtuelna štabna nacionalna vježba sa ciljem testiranja procedura za odgovor na radijacione i nuklearne nesreće, održana je danas u Direktoratu za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
Kako je saopšteno iz MUP-a, u prostorijama Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a održana je vježba sa ciljem testiranja procedura za odgovor na radijacione i nuklearne nesreće korišćenjem sistema za procjenu rizika i prognoze u slučaju radijacionih i nuklearnih prijetnji i rizika - JRODOS sistema.
Iz tog Vladinog resora su rekli da je sistem JRODOS uspostavljen kroz višekorisnički IPA projekat Evropske komisije “EuropeAid/140203/DH/SER/MULTI- Jačanje kapaciteta zemalja Zapadnog Balkana za pripremu i odgovor u slučaju radijacionih i nuklearnih vanrednih situacija, tehnička pomoć za donosioce odluka”.
Taj projekat, kako su naveli iz MUP-a, počeo je da se implementira u Crnoj Gori u maju 2020. godine.
“Učesnici ove nacionalne štabne vježbe su, pored predstavnika Direktorata za zaštitu i spašavanje, ENCO Constaling/Engineering iz Beča, kompanije koja predsjedava Konzorcijumom za sprovođenja ovog višekorisničkog IPA projekta, kao i predstavnici relevantnih nacionalnih institucija koje su i korisnice projekta”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da su to predstavnici Ministarstva ekologije prostornog planiranja i urbanizma, Agencije za zaštitu životne sredine, Centra za ekotoksikološka ispitivanje i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
“Na vježbi je simuliran odgovor sistema na prekogranično širenje radioaktivnosti usljed akcidenta na nuklearnoj elektrani ,,Kozlody” u Bugarskoj korišćenjem meteoroloških podataka iz različitih izvora“, rekli su iz MUP-a.
Navodi se da je izvršena radijaciona procjena uticaja na Crnu Goru u hitnoj fazi vanrednog događaja (prije ispuštanja, za vrijeme ispuštanja i prvih 48 sati).
“Formulisane su preporuke za donosioce odluka i preporuke i mjere za stanovništvo u hitnoj fazi ispuštanja radioaktivnosti“, kaže se u saopštenju.
Ističe se da je cilj uspostavljanja JRODOS sistema u Crnoj Gori da donosiocima odluka pomogne da prate stanje i donesu odluke (tehnička podrška) u slučaju radijacione ili nuklearne hitne situacije.
“Aktivnost uspostavljanja ovog sistema predstavlja obavezu Crne Gore u okviru Pregovaračkog poglavlja 15 -Energetika, podoblast Nuklearna energija, nuklearna sigurnost i zaštita od zračenja”, rekli su iz MUP-a i dodali da je planirana i Strategijom za smanjenje rizika od katastrofa sa Dinamičkom planom aktivnosti 2018-2023.
(kraj) nij