Traže da im se prizna steèeno zvanje
- Traže da im se prizna steèeno zvanje
- Post By kristina
- 11:06, 19 septembar, 2005

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predstavnici Instituta i raèunovoða Crne Gore zatražili su od Vlade da predlogom Zakonom koji reguliše tu oblast propiše da aktuelno zvanje ovlašæeni raèunovoða ostane najveæe u raèunovodstvu, kao i da steèene privremene licence budu prevedene u stalne.
Oni su prošle sedmice uputili premijeru Milu Ðukanoviæu peticiju koju je potisalo 405 raèunovoða i revizora. Prema zvaniènim podacima u Crnoj Gori je registrovano oko 500 raèunovoða i revizora.
»Predlogom zakona o raèunovostvu i reviziju jasno su iskazane namjere predlagaèa da umanji znaèaj steèenih zvanja u raèunovodstvu i reviziji, što je nama neshvatlhivo i neprihvatljivo«, navedeno je u dopisu koji je proslijeðen i agenciji Mina-business.
Predlog zakona o raèunovodstvu i reviziji koji je u skupštinskoj proceduri, pripremilo je Ministarstvo finansija, a njime je predviðeno da najveæe zvanje u toj oblasti bude sertifikovani raèunovoða.
Potpisnici peticije tvrde da je serifikate i licence ovlašæenim raèunovoðima i revizorima koje su važili u proteklom periodu izdao Institut odnosno da su oni dobijeni prema zakonskim propisima koji su tada važili.
»Tražimo da se u novom zakonu ovlašæenim raèunovoðima prizna zvanje serifikovanog raèunovoðe kako bi zadržali steèeno najveæe zvanje u raèunovodstvu bez obaveze polaganja za resertifikaciju«, dodaje se u dopisu.
Oni podsjeæaju da je zvanje ovlašæeni raèunovoða uvedeno Zakonom o raèunovostvu koji se primjenjuje od 1997. godine. Oni tvrde da je taj Zakon uraðen i usklaðen sa pravilima Meðunarodne federacije raèunovoða (IFAC), kao i da su njime utvrðeni uslovi za dobijanje profesionalnih kvalifikacija.
»Ispoštovali smo sve obaveze prema državi, kako u profesionalnom smislu edukacije da dobijemo najveæe zvanje u raèunovodstvu i reviziji, tako i u materijalnom jer su sva polaganja bila izuzetno skupa«, objašnjeno je u dopisu.
Oni tvrde, da je obrazloženje Upravnog odbora Instituta raèunovoða i revizora èudno jer se u njemu kaže da se resertifikacija nudi kao moguænost, a da èlanovi koji ne pristupe neæe izgubiti postojeæi sertifikat.
»Ovakav stav Upravnog odbora je u potpunoj suprotnosti sa prethodnim stavom, jer je valjda logièno da ako i u Zakonu postoji samo jedno zvanje i to najveæe sertifikovani raèunovoða da æe ono jedino biti traženo na konkursima naroèito poslije 31. marta 2007. godine«, smatraju raèunovoðe.
Prema njihovom mišljenju, nije zanemarljiva ni suma od 1,3 hiljade EUR, koliko se traži sa resretifikaciju postojeæih zvanja.
Poptisnici peticije su pored dopisa, Ðukanoviæu uputili i Studiju izvodljivosti o pristupanju za Srbije i Crne Gore Evropskoj uniji, u kojoj je ocijenjeno da nema primjedbi u domenu reformi raèunovodstvenog sistema.
»Prema našim saznanjima u zemljama okruženja nigdje nije uveden sistem resertifikacije«, kazale su raèunovoðe.
O Predlogu zakona o raèunovodstvu i reviziji u Skupštini Crne Gore trebalo je da se raspravlja na sjednici koja je prekinuta krajem jula.
(kraj) nus/kmh