Traže da se pregovori završe do naredne srijede
- Traže da se pregovori završe do naredne srijede
- Post By kristina
- 13:44, 19 decembar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Savez sindikata Crne Gore zatražio je danas od Vlade da pregovori o minimalnoj cijeni rada budu završeni do 26. decembra, a da se o Nacrtu zakona o radu nastave razgovori meðu socijalnim partnerima.
Iz te radnièke organizacije je danas saopšteno da æe ukoliko Vlada ne prihvati ove zahtjeve na sjednici Vijeæa naredne sedmice definisati koje mjere æe preduzeti. SSCG je najavio da æe preduzeti mjere koje su predviðene statutom i zakonom.
Potpredsjednik SSCG Milorad Terziæ kazao je da su nezadovoljni sporim pregovorima oko utvrðivanja minimalne cijene rada, kao i da ne može pretpostaviti kakvi æe biti stavovi Vijeæa naredne sedmice.
»Vjerovatno æe Vijeæe tražiti da se zahtjevi koji se usvoje i realizuju«, rekao je on na konferenciji za novinare na kojoj su saopšteni detalji zakljuèaka koje je Vijeæe usvojilo u utorak.
Pregovori Vlade, Saveza sindikata i Unije poslodavca Crne Gore o minimalnoj cijeni ne održavaju se veæ skoro tri sedmice jer Vlada ne može da kompletira svoj tim za razgovore.
Minimalna cijena rada, koja služi kao osnova za obraèun zarada u javnom sektoru, poveæana je ove godine sa 50 na 55 EUR, dok su naknade za topli obrok i regres ostale na 25 i 150 EUR. Sindikat je zatražio novo poveæanje cijene rada zbog septembarskog talasa poskupljenja osnovnih ali i ostalih životnih namirnica, koji još nije završen.
SSCG je ponovio da traži da se zakon o radu ne usvaja do 30. juna.
Koordinator pravnih kancelarija SSCG Krsto Pejoviæ rekao je da SSCG ne bi smio da dopusti da se utvrdi predlog zakona o radu i da bi on trebalo da se dogovori konsezusom.
»Ubijeðeni smo da æe SSCG iskoristiti sve oblike i vidove i sindikalne borbe da se zaštite prava zaposlenih. Imaæemo podršku i iz okruženja i referentnih meðunardnih organizacija koje se bave zaštitom radnika«, naveo je Pejoviæ.
On je podsjetio na primjer Slovenije koja je o zakonu o radu raspravljala dvije godine i najavio da æe SSCG, ukoliko se desi da predlog u Crnoj Gori bude utvðen bez konsezusa, pribjeæi mjerama iz svojih »javnih ovlašæenja«.
Prema rijeèima Pejoviæa, zakon o radu je materija koja traži dugo »sazrijevanje i usaglašavanje« i da za to postoji prostora i vremena jer je èlanom 9. Zakona o sprovoðenju Ustava predviðeno da se svi ostali zakoni i propisi moraju usaglasiti sa Ustavom u roku od dvije godine.
»Prostora normativnog i pravnog ima. Ne vidimo razloga za neke rokove koje odudaruju iz ove odredbe ustavnog zakona i želimo da sva rješenja iz zakona o radu budu dogovorena kroz socijalni dijalog«, kazao je on.
Pejoviæ je podsjetio da pored bezbroj primjedbi Sindikata, veliki broj sugestija ima i Unija poslodavaca.
»Veæ dva partnera, doduše razlièitih interesa, imaju neke zajednièke primjedbe i nema razloga da se izbjegne socijalni dijalog«, smatra Pejoviæ.
Vijeæe traži od Vlade i da se na svojoj prvoj sjednici odredi o ranije dostavljenim zahtjevima SSCG koji se odnose na izmirenje obaveza prema radnicima kojima nijesu dugo vremena isplaæivane zarade i otpremnine.
Zakljuèkom je definisano da zbog rješavanja tog problema na narednu sjednicu Vijeæa budu pozvani i predstavnici Vlade, kao i da æe se najveæi organ SSCG tada decidno odrediti »zavisno od izvjesnosti rješavanja tog problema«, kao i koje æe se sve sindikalne aktivnosti preduzeti.
SSCG je prošle sedmice protestovao ispred Vlade i najavio da æe poèeti višednevne proteste ukoliko Vlada uskoro ne riješi problem povezivanja radnog staža i isplate zaostalih zarada i otpremnina crnogorskim radnicima.
Oni traže da Vlada stavi taèku na “tužnu prièu” o otpremninama i povezivanju radnog staža za 22 hiljade crnogorskih radnika.
(kraj) nus/kmh