Traže od Vlade pomoæ u rješavanju problema
- Traže od Vlade pomoæ u rješavanju problema
- Post By urednik
- 15:07, 19 mart, 2013

Podgorica, (MINA) - Asocijacija komercijalnih emitera (AKEM) zatražila je od Vlade i premijera Mila Ðukanoviæa da se aktivno ukljuèe u rješavanje njihovih problema koji su, kako tvrde, nastali zbog pritiska Radio-difuznog centra (RDC) i Agencije za elektronske medije (AEM) na crnogorske elektronske medije.
U otvorenom pismu koji je AKEM naslovio na graðane Crne Gore, premijera, predsjednika parlamenta i Ministarstvo kulture, ocijenjeno je da je stanje elektronskih medija u Crnoj Gori lošije „nego što je ikada bilo u kratkoj istoriji medijskog pluralizma, kako ga medijski #zaduženi eksperti# u toj oblasti nazivaju“.
U toj asocijaciji smatraju da nikad nije bilo teže raditi po uzusima novinarske profesije „i oduprijeti se pritiscima i napadima na medije koje sinhronizovano, veæ duže vrijeme, sprovode RDC i AEM“.
„Pod maskom poštovanja zakonskih obaveza emitera, nameæuæi nam nemoguæe finansijske obaveze, RDC i AEM pokušavaju da skrenu pažnju sa svojih finansijskih planova, da ne kažemo rasipništva , prilagoðenih njihovim liènim potrebama i apetitima, kao da smo u najboljim finansijskim vremenima i mi i Crna Gora“, kaže se u pismu.
Navodi se da je dovoljno pogledati finansijske planove, broj zaposlenih u RDC-u, kreditna zaduživanja, vozne parkove, luksuzne prostorije èiji visoki mjeseèni zakup sigurno utièe i na cijene koje je RDC odredio emiterima, preobimne administracije, „prenaduvane“ projekcije banalnih troškova, pa shvatiti ko je pravi uzrok katastrofalnog stanja crnogorskih komercijalnih emitera.
„Neregulisanjem odnosa, što je obaveza regulatora, vezanih za regionalne TV kanale, koji slobodno i bez ikakvih restrikcija emituju kupljeni program i marketing, za posljedicu ima smanjenje #marketinškog kolaèa# u Crnoj Gori za više od 50 odsto, èime su crnogorski elektronski mediji dovedeni u neravnopravan, podreðen položaj i pred zatvaranje“, tvrde iz AKEM-a.
Prema njihovim rijeèima, dovoljno je vidjeti kako su crnogorski mediji uslovljeni za ulazak u kabal drugih država.
„Primjer je TV Vijesti, kojoj se odobrava emitovanje kablom za teritoriju Srbije, ali bez marketinga, filmova i serija, dakle samo sa sopstvenom produkcijom“, pojasnili su iz AKEM-a.
U toj asocijaciji smatraju da su crnogorski medijski prostor i publika toliko mali, da se trebalo bar malo potruditi oko donošenja zakonske regulative, koja može i treba da podstakne rad domaæih emitera.
Iz AKEM-a naglašavaju da nije dobro koristiti iskustva onih koji su enormno veæi i bogatiji, i èije tržište omoguæava lakše i sigurnije funkcionisanje, i da treba podržati istinski medijski pluralizam „a ne na sav glas vikati - previse je medija”.
Prema njihovim rijeèima, trenutno se medijski pluralizam sastoji od prisustva dva moæna strana emitera, koji zajedno odnose najveæi dio „markentiškog kolaèa“ i samim tim stvaraju pogodno tlo da se domaæi emiteri, pritisnuti sa svih strana, poènu polaku gasiti.
„Kad se domaæi emiteri pogase, odgovorno tvrdimo nastaæe #specifièno raspoloženje#, jer su dežurni dnevni zviždaèi sa uzvikom #previže je medija# obezbijedili prostor samo za sebe. Još imamo sreæu da to AEM zvanièno nije nikada kazala“, navodi se u pismu.
Iz AKEM-a su ocijenili da je „ovo veliko iskušenje i presudni trenutak za crnogorske elektronske medije i novinarstvo, u pravom smislu te rijeèi, jer su se potpuno izmiješali interesi pojedinaca koji gazduju agencijama, savjetima i njihovim upravnim odborima i politike, ali i medijskih interesnih krugova.
„Tako da æe novinarstvo i elektronski mediji najvjerovatnije izgubiti ovu bitku, ukoliko država Crna Gora hitno ne preduzme adekvatne korake“, smatraju u tom udruženju.
U pismu se navodi da je AKEM, shvatajuæi da je zadnji èas kada se još nešto može uèiniti, vanredno „u stanju stalnog zasjedanja“ i da, kao odgovoran partner, a ne nikakva sukobljena strana predlaže „mjere koje bi osvijetlile medijsku sliku Crne Gore i pomogle emiterima da opstanu uvažavajuæi jasne novinarske standarde i kodeks“.
„Zahtjevamo od Vlade Crne Gore i premijera Mila Ðukanoviæa da se aktivno ukljuèe u pronalaženje riješenja problema nastalih pritiskom Upravnog odbora RDC-a i Savjeta AEM“, kaže se u pismu.
Iz AKEM-a traže i formiranje revizorske komisije, pod nadzorom Vlade, elektronskih medija, nevladinog sektora koji se bavi pitanjima medija, ali i svih relevantnih meðunarodnih èinilaca koji djeluju u Crnoj Gori.
Ta komisija bi, kako je pojašnjeno, ispitala navode AKEM-a, i još mnogo drugih èinjenica koje, kako tvrde, neopravdano dovode crnogorske elektronske medije u podreðen položaj,
U pismu se navodi da, u skladu sa izvještajem komisije, treba za elektronske medije odrediti realne iznose naknada za korišæenje resursa kojim gazduje država Crna Gora, a primjereno ekonomskom trenutku.
U AKEM-u smatraju da treba obezbijediti retroaktivno obraèunavanje finansijskih obaveza emitera, koje æe biti odreðene u skladu sa izvještajem komisije.
Iz te asocijacije traže i „trenutni prestanak pritisaka na elektronske medije, do donošenja zakljuèaka komisije, i pronalaženja rješenja i stvaranju uslova koji bi doveli do opstanka i održivosti elektronskih medija u skladu sa tržišnim naèinom poslovanja, prilagoðenim ekonomskom trenutku Crne Gore“.
Iz AKEM-a su kazali da æe o njihovim zahtjevima i zakljuècima obavijestiti sve relevantne meðunarodne èinioce u Crnoj Gori, strane ambasade, posebno amerièku, britansku i njemaèku, kao i predstavnike OEBS-a, na okruglom stolu koji organizuju 29 marta.
„Ukoliko naši zahtjevi ne budu riješeni u roku koji nam ostavlja moguænost nastavka rada, biæemo prinuðeni da radikalizujemo proteste jer smatramo da smo, bez naše krivice dovedeni u ovako složenu i tešku situaciju“, zakljuèuje se u pismu.
(kraj) gop/žug