Traže sastanak i pomoæ Kovaèeviæ
- Traže sastanak i pomoæ Kovaèeviæ
- Post By dragana
- 10:52, 11 jun, 2015

Nikšiæ, (MINA-BUSINESS) - Bivši radnici nekadašnjeg nikšiækog Radventa, koji je poslovao u okviru Željezare, a sada turskog Tosèelika, zatražili su da im nadležni državni organi omoguæe da ostvare pravo na prijevremenu penziju po istom osnovu kao i njihovim kolegama željezarcima.
Rijeè je oko 20-ak bivših radnika Radventa u steèaju, koji se nalaze na Birou rada sada bez ikakve nadoknade, a bili su, kako tvrde, prinuðeni da napuste fabriku uz socijalni program koji je država obezbijedila za uposlene u Željezari i njenim nekadašnjim pogonima.
Radnici su se okupili ispred poslovnog centra Sindèela u Nikšiæu i uputili poziv ministru rada i socijalnog staranja, Zorici Kovaèeviæ da im pomogne.
Predstavnik radnika, Željko Raièeviæ kazao je da uzalud veæ desetak dana traže sastanak sa Kovaèeviæ, ali da im iz Ministarstva objašnjavaju da je prezauzeta.
„Prinuðeni smo da se okupimo i uputimo joj javni apel za sastanak i pomoæ u ostvarivanju naših zakonskih prava, jer smo diskriminisani u odnosu na zaposlene iz Željezare i njenih nekadašnjih pogona koji su ostvarili to pravo kroz izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) nedavno izglasanog u Skupštini“, rekao je Raièeviæ.
Prema njegovim rijeèima, da æe imati sva ista prava kao i radnici Željezare lièno im je potvrdio i prethodni ministar rada i socijalnog staranja, Predrag Boškoviæ.
„Prije desetak dana iz Fonda PIO obavijestili su nas da ne ispunjavamo uslove za penzionisanje uz obrazloženje da prilikom uvoðenja steèaja 6. juna 2011. godine država navodno nije imala udjela u Radventu“, naveo je Raièeviæ.
On je podsjetio da je Radvent privatizovan 28. maja 2008. godine kada i Željezara i imali su i tada istog vlasnika kompaniju Montenegro Speciality Steels (MNSS). Raskidom kupoprodajnog ugovora sa MNSS-om država je preuzela sve obaveze i prema radnicima Radventa kao i Željezare.
„Svi smo radili u otežanim uslovima i treba da imamo po oko 30 godina beneficiranog staža. Nedopustivo je da ne možemo biti penzionisanioni, a to prvo ostvarili su i oni koji su radili u kancelarijama. Vjerujemo da æe nadležni ispraviti dosadašnju grešku i omoguæiti nam odlazak u zasluženu penziju“, kazao je Raièeviæ.
On je precizirao da se od oko 20, koliko ih traži da bude penzionisano, za desetak treba da uplati beneficirani radni staž, dok je preostalim to regulisano.
„Otišli smo iz Radventa 5. januara 2012. godine, a druga grupa 15. jula 2011. i oni su dobili beneficirani radni staž, ali im ni do danas nije uplaæen. Primali smo deset mjeseci nadoknadu sa Biro rada, a sada smo na ulici“, rekao je Raièeviæ.
I njegov kolega Rajko Piæuriæ ukazao je da traže ista prava kao i radnici Željezare, jer su uvijek imali istog vlasnika, kao i da im je otpremnine davala država i bila garant.
Radnici su pozvali predsjednika Skupštine, Ranka Krivokapiæa da zaštiti izglasane dopune Zakona, kao i predsjednika Vlade Mila Ðukanoviæa.
U Radventu je bilo 185 zaposlenih od kojih je oko 160 uzelo otpremnine, a fabrika je u septembru prošle godine prodata Tosèeliku i sada je usposleno desetak novih radnika po ugovoru na odreðeno.
(kraj) mpa/sam