Traže smanjenje iznosa faktura za 30 odsto
- Traže smanjenje iznosa faktura za 30 odsto
- Post By urednik
- 15:43, 11 avgust, 2009

Podgorica, (MINA) – Asocijacija komercijalnih emitera Crne Gore (AKEM) ocijenila je neophodnim zakazivanje hitnog sastanka sa predstavnicima Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost kako bi se našlo kompromisno rješenje koje bi elektronskim medijima omoguæilo dalje funkcionisanje.
Iz AKEM-a su, u dopisu adresiranom na izvršnog direktora Agencije Zorana Sekuliæa, predložili da se fakturisani iznos za korišæenje radio-frekvencija umanji za najmanje 30 odsto i omoguæi njegovo plaæanje u više mjeseènih rata.
Ocijenjeno je i da je ukidanje pomoæi komercijalnim medijima, formirane od difuzne pretplate, onemoguæilo izmirivanje duga Radio-difuzniom centru pa se „manje-više svi komercijalni mediji nalaze pred utuženjem, a time i blokadom rada“.
Iz AKEM-a je saopšteno da je „potpuno jasno“ da se troškovi za korišæenje radio-frekvencija moraju plaæati, ali i da je globalna ekonomska kriza „možda najviše pogodila elekronske medije“.
„Prihod od marketinga je više nego prepolovljen, a on je osnovni izvor prihoda elektronskih medija. U isto vrijeme poveæane su brojne dažbine, što medije dovodi na rub egzistencije“, ocijenjeno je iz AKEM-a.
Iz te organizacije podsjeæaju da su zemlje okruženja prihvatile predlog tamošnjih medijskih asocijacija i udruženja i znaèajno smanjile iznos godišnje fakture.
U AKEM-u tvrde da su iz Agencije dobili fakture ovog mjeseca i da im je ostavljen rok od sedam dana da ih plate. „U protivnom, kako stoji u fakturama, za svako prekoraèenje roka uplate zaraèunava se redovna kamata, a žalba protiv ogog rešenja ne odlaže njegovo izvršenje“.
„Nakon sljedeæih pet mjeseci, veæ od 1. januara slijedi namet za sljedeæu godinu u istom iznosu. Obavještavamo vas da mediji to nikada nijesu tako plaæali i da je iznos bio podijeljen u 12 mjeseènih rata“, navedeno je u saopštenju.
U Asocijaciji tvrde da je takvim naèinom obraèuna troškova, visinom iznosa faktura i rokovima elektronskim medijima ostavljena moguænost da prepolove broj zaposlenih i smanje znaèajno primanja ostalim radnicima, ukinu programe od juavnog znaèaja i u krajnjem sluèaju prekinu emitovanje programa.
(kraj) del/isf