
Podgorica, (MINA) – Evropska komisija (EK) ne sugeriše koliko osuðenika mora biti u zatvoru zbog korupcije i organizovanog kriminala, ali traži mjerljive rezultate na svakom nivou istrage, sve do konaènih presuda, rekao je generalni direktor Direktorata za proširenje, Stefano Sanino.
Delegacija Evropske unije (EU) u Podgorici organizovala je danas video konferenciju povodom objavljivanja Proljeænog izvještaja EK o napretku Crne Gore, kojim se preporuèuje otvaranje pregovora u junu.
Sanino je tom prilikom kazao da EK želi da vidi jasnu i održivu politiku u oblasti borbe protiv korupcije, s obzirom da trenutno u Crnoj Gori postoji dosta sluèajeva relativno male korupcije, dok je malo procesa u vezi sa korupcijom na visokom nivou.
„Želimo da vidimo da su sluèajevi korupcije gonjeni na svim nivoima. Ne želimo da kvantifikujemo koliko ljudi moramo da vidimo u zatvoru. Hoæemo da se na svakom nivou istrage, u procesima i finalnim presudama obavlja posao i da su rezultati vidljivi“, pojasnio je on.
Prema rijeèima Sanina, EK nije identifikovala kao specifièan problem nedostatak konaènih presuda, jer zna da one dolaze na kraju sudskih procesa „koji idu svojim putem“.
Kako je kazao, EK ipak insistira na napretku na svim nivoima – u istragama, tužbama i presudama.
Sanino je naveo da su reforma sudstva i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala oblasti kojima su najviše posveæeni pažnja i trud Komisije.
„To su oblasti koje æemo nastaviti pažljivo da pratimo kako bismo bili sigurni da je èitav pravosudni sistem pouzdan, da dobro funkcioniše i da može obezbijediti zdravo okruženje za graðane, ekonomiju, sigurnost i stabilnost države“, precizirao je on.
Sanino je rekao da su ustavne promjene delikano pitanje, ali je dodao da „sigurno nismo postavili to kao uslov za poèetak pregovora“.
Prema njegovim rijeèima, prve faze parlamentarne procedure veæ su obavljene na pravi naèin, a EK je dobila uvjeravanje iz Crne Gore da je Vlada otvorila dijalog sa opozicijom kako bi zajedno dostigli odgovarajuæu podršku u parlamentu.
„Mislim da bi bilo mnogo bolje kada bi diskusija politièkih partija fokusirala na ustavne promjene koje se tièu reformi sudstva, a ne da se uzimaju u obzir i drugi aspekti, koji jesu važni, ali ne pripadaju izmjenama pravosuða“, ocijenio je Sanino.
On je podsjetio na ocijene iz Proljeænog izvještaja o napetku, u kojima se navodi da je Crna Gora postigla dalji uspjeh u sprovoðenju reformi u oblastima vladavine prava i osnovnih prava, ukljuèujuæi i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
U Izvještaju se navodi i da æe se Komisija tokom procesa pregovora o pristupanju sa posebnom pažnjom usredsrediti na oblasti vladavine prava i osnovnih ljudskih prava, pogotovo u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kako bi se obezbijedio konkretan uèinak.
Sanino je ocijenio da je Izvještaj „realistièki pozitivan“, jer konstatuje šta je uèinjeno.
„To nije samo zasluga Vlade, veæ i opozicije i društva u cjelini, i naglašavamo da je inkluzivnost vrlo važan element procesa proširenja. To ne znaèi da ne vidimo probleme i da ih nismo identifikovali“, pojasnio je on.
Sanino je rekao da je pitanje slobode medija vrlo složeno, navodeæi da se Crna Gora se njim suoèila i napredovala „u najširem smislu“, pri èemu je jedan od primjera dekriminalizacija klevete.
„Kada su u pitanju sluèajevi nasilja nad novinarima, i tu vidimo proaktivnu ulogu i odluènije zalaganje Vlade i ohrabrujemo je da nastave istrage u svim postojeæim sluèajevima“, zakljuèio je Sanino.
Šef Delegacije EU u Podgorici, Leopold Maurer, rekao je novinarima nakon konferencije da Proljeæni izvještaj predstavlja važan korak na putu ka poèetku pregovora.
On je ponovio da se izvještajem naglašava da EK smatra da su kopenhaški kriterijumi u dovoljnoj mjeri ispunjeni kako bi Crna Gora mogla da poène pregovore. “To je najvažniji zakljuèak ovog izvještaja“.
Maurer je dodao da je konferencija bila prilika i da se shvati kako Brisel funkcioniše, odnosno da EK preporuèuje, ali da države èlanice jednoglasno odluèuju o svakom pitanju, pa i o poèetku pregovora sa Crnom Gorom.
„Za EK bi bilo veoma važno da bude proširenja, jer bi u suprotnom èitav proces na zapadnom Balkanu bio blokiran. Sada finalizujemo proces sa Hrvatskom, a ako ga ne bismo otpoèeli sa Crnom Gorom ne bismo imali pozitivnog napretka“, rekao je on.
(kraj) drv/anm