Tradicionalne djelatnosti donijeæe razvoj
- Tradicionalne djelatnosti donijeæe razvoj
- Post By angelina
- 12:20, 21 april, 2008

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Održivi turizam ili razvoj tradicionalnih djelatnosti u podruèju Prokletija donijeæe ekonomske koristi lokalnom stanovništvu i doprinijeti dugoroènom oèuvanju tog kraja, ocijenili su danas predstavnici nevladine organizacije (NVO) Grin hom /Green home/.
Ta NVO realizuje završnu fazu projekta pod nazivom Razvoj održivog turizma u podruèju planina Prokletije u Crnoj Gori, koji je poèeo u aprilu prošle, a trajaæe do septembra ove godine.
Koordinator projekta NVO Grin hom Nataša Kovaèeviæ kazala je na konferenciji za novinare da je region Prokletija jedan od posljednjih ekskluzivnih, oèuvanih i još nedovoljno istraženih prirodnih predjela u Evropi.
Projekat se realizuje u saradnji sa meðunarodnom organizacijom Svjetski Fond za Zaštitu Prirode- Mediteranski Program /WWF MedPO/, NVO Triton iz Plava i Opštinom Plav. Projekat je podržala i španska agencija za meðunarodnu saradnju (AECID).
Cilj projekta je promocija i podrška lokalnim inicijativama održivog turizma u podruèju planina Prokletije, kroz oèuvanje prirodnog i kulturnog nasleða kao i jaèanje tradicionalnih djelatnosti.
„U tom smislu, daæemo doprinos osnivanju i stavljanju u funkciju lokalne turistièke organizacije, kroz direktna i indirektna ulaganja, ali i razvojem više vrsta dvojeziènih informativnih i promotivnih materijala, kako bi se informacije o prirodnim i kulturnim bogastvima planina Prokletije približile potencijalnim turistima i ljubiteljima prirode“, rekla je Kovaèeviæ.
Kordinator za projekte na šumama WWF MedPO Alesandro Badaloti /Alessandro Badaloti/ saopštio je da informacije i infrastruktura za turiste, kao i promocija proizvoda iz lokalnih šumskih podruèja mogu obijezbediti održivu buduænost regiona.
„Stvaranje zaštiæenog podruèja u regionu pružiæe odliènu priliku da se podrži lokalna zajednica kroz inicijative koje promovišu održivu upotrebu prirodnih resursa i konzervaciju izvanrednih prirodnih vrijednosti ovog regiona“, dodao je on.
Badaloti je najavio da æe WWF u saradnji sa više nevladinih organizacija sjutra organizovati radionicu za upotrebu šumskih plodova u regionu.
Lokalni projekt koordinator, NVO Triton Anis Bašiæ podsjetio je da je u ove godine izraðen informativni i promotivni materijal, kao i Vodiè kroz prirodne predjele Prokletija na crnogorskom i engleskom jeziku, koji æe biti uruèen lokalnoj turistickoj organizaciji Plav, nakon što ona bude formirana.
»U okviru projekta i u saradnji sa Opštinom Plav obezbijediæe se i postaviti kuæa za stavljanje u funkciju prvog lokalnog turistièkog informativnog centra i suvernirnice koja æe biti otvorena poèetkom avgusta«, najavio je Bašiæ.
(kraj) nus/žug