Tri faze Akcionog plana nezavisne države
- Tri faze Akcionog plana nezavisne države
- Post By urednik
- 20:49, 14 april, 2006

Podgorica, (MINA) - Crnogorska Vlada objelodanila je veèeras Akcioni plan prioritetnih aktivnosti za funkcionisanje Crne Gore kao nezavisne države, koje su podijeljene u tri faze - period do referenduma, od proglašenja nezavisnosti do sredine jula i od 15. jula do 1. novembra.
Objašnjeno je da su resorna ministarstva, u skladu sa zakljuèkom sa sjednice Vlade od 15. decembra prošle godine, dostavila listu aktivnosti koje æe biti neophodno sprovesti prije i nakon sticanja nezavisnosti Crne Gore.
“Identifikovane su prioritetne aktivnosti i podijeljene u tri faze - Faza “0”- period do referenduma, Faza I - period od proglašenja nezavisnosti do 15. jula i Faza II – od 15. jula do 1. novembra. Aktuelni plan sadrži najvažnije zadatke koje je trenutno moguæe identifikovati”, kaže se u obrazloženju.
Napominje se da su u taj dokument ukljuèene aktivnosti koje je Radna grupa, na osnovu dostavljenih dokumenata, konsultacija i istraživanja mogla da identifikuje kao prioritetne, u èemu su pomogli predstavnici nadležnih ministarstava i diplomatski predstavnici Crne Gore u inostranstvu.
Istièe se da æe možda biti potrebna priprema dodatnih sporazuma koji bi Srbiji ili treæim zemljama bili ponuðeni na potpisivanje nakon referenduma, ali su u dokumentu izdvojeni prioritetni na osnovu priloga ministarstava, s tim da lista ne mora biti konaèna.
”Ukoliko odmah nakon referenduma ne doðe do meðunarodnog priznanja nezavisnosti Crne Gore, što je svakako proces koji može iziskivati vrijeme, potrebno je raèunati na odlaganje aktivnosti na uspostavljanju diplomatskih odnosa i otvaranja diplomatsko konzularnih predstavništava”, saopšteno je iz Vlade.
Objašnjeno je da, ukoliko bude postojao zastoj sa meðunarodnim priznanjem, postoje mehanizmi da se u najvažnije centre odluèivanja, na prvom mjestu Vašington i Brisel, upute crnogorski predstavnici u nediplomatskom statusu u cilju kontakta i lobiranja, preko Trgovinskih misija Crne Gore.
”Imajuæi u vidu da su u dokumentu obuhvaæene uglavnom aktivnosti na nivou Vlade, treba napomenuti da æe, na osnovu predviðenih koraka Vlade, posebno vezano za èlanstvo u meðunarodnim organizacijama i potpisivanje meðunarodnih ugovora i konvencija i bilateralnih sporazuma, proisteæi obaveza Skupštine da sve potpisane dokumente ratifikuje”, navodi se u obrazloženju.
Navodi se da je neophodno da Skupština u arhivi ima formu Zakona o ratifikaciji, na osnovu kojeg se ratifikuju sve meðunarodne konvencije, kao i bilateralni i multilateralni ugovori.
U periodu do referenduma predviðeno je da Ministarstvo unutrašnjih poslova pripremi zakone o strancima, crnogorskom državljanstvu, azilu i liènoj karti. Pripremiæe se i odluka o privremenom korišæenju putnih isprava Srbije i Crne Gore (SCG) i viza, privremenom viznom režimu i zadržavanju registraskih oznaka SCG na vozilima.
“U procesu meðunarodnog priznavanja i nakon toga, treba obezbjediti da graðani Crne Gore mogu nesmetano putovati i s tim u vezi pripremiti odluku da sve putne isprave -pasoš, zajednièki pasoš, putni list, diplomatski i službeni pasoš SRJ (SCG), budu priznate do uvoðenja putnih isprava Crne Gore. Isto tako, treba privremeno produžiti važenje viza SCG (SRJ)”, kaže se u Vladinom dokumentu.
Navodi se da je potrebno pripremiti neophodne odluke kojima se omoguæuje da Crna Gora, nakon sticanja nezavisnosti, može da izdaje vize graðanima koji žele da preðu granicu, ukoliko u periodu neposredno nakon referenduma ne bude moguæe izdavanje viza u inostranstvu. “U tom smislu, neophodno je obezbijediti odgovarajuæu tehnièku opremu za izdavanje viza na graniènim prelazima”.
Ministarstvo finansija treba da pripremi sporazum sa Narodnom bankom Srbije (NBS) pošto se obrasci svih putnih dokumenata i drugih isprava za potrebe Crne Gore izraðuju u toj banci. Resorno Ministarstvo pripremiæe i sporazum o nesmetanom protoku ljudi, roba, kapitala i usluga i ponuditi ga na potpis Srbiji odmah nakon referenduma.
Navodi se da “Crna Gora, svakako, jednostrano može usvojiti takvu odluku”.
Predviðeno je donošenje zakona o inostranim poslovima radi jaèanja tog resora za potrebe nezavisne države. Akcionim planom planirana su pripreme pisama o proglašenju nezavisnosti i traženju meðunarodnog priznanja koje æe biti upuæene državama odmah nakon proglašenja nezavisnosti, nota za uspostavljanje diplomatskih odnosa, aplikacija za èlanstvo u meðunarodnim organizacijama (UN, SE, OEBS).
Predviðene su konkretne aktivnosti ostalih ministarstava u periodu do referenduma – sporazum sa Srbijom o kontroli leta, odluka o statusu crnogorskih studenata i srednjkoškolaca u Srbiji, sporazume sa Srbijom o nastavku lijeèenja pacijenata i statusu penzijskih i invalidskih osiguranika, aktivnosti za prijem u meðunarodne finansijske organizacije.
Pripremiæe se i detaljan plan kojim se institucionalno, tehnièki i kadrovski uspostavlja Ministarstvo odbrane. “U saradnji sa Ministarstvom finansija pripremiti procjenu troškova i ukljuèiti ih u budžet”, kaže se u Vladinom dokumentu.
U periodu od 22. maja do 15. jula predviðeno je da MIP uputi pisama o proglašenju nezavisnosti u kojima se traži meðunarodno priznanje. “Deklaracijom o nezavisnosti, koju na osnovu rezultata referenduma donosi Skupština Crne Gore, iskazuje se potreba za meðunarodnim priznanjem”.
Nakon toga slijedi upuæivanje pisama državama èlanicama EU, UN kojima se obavještava o proglašenju nezavisnosti Crne Gore i predviða meðunarodno lobiranje za što brže priznanje. “Najpogodniji naèin za to je boravak naših predstavnika u nediplomatskom kapacitetu u najvažnijim centrima odluèivanja, na prvom mjestu u Briselu i Vašingtonu”, kaže se u Akcionom planu.
Predviðen je povratak kadrova iz diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP).
Donijeæe se odluke o privremenom priznavanju zakljuèenih bilaterranih ugovora o priznavanju vozaèkih dozvola, sporazuma o readmisiji i zadržavanju postojeæeg stanja i graniènih prelaza sa susjednim državama.
Predviðeno je donošenje odluka o naèinu izdavanja putnih isprava za graðane u inostranstvu i privremenom zadržavanju statusa i prava izbjeglica i interno raseljenih lica sa Kosova.
U poslednjoj fazi, od 15. jula do 1. novembra predviðeno je pripremanje predloga zakona o putnim ispravama kako bi se stvorili uslovi za izdavanje putnih isprava Crne Gore.
“Sa susjednim državama zapoèeti proces pregovora i sporazuma o utvrðivanju, identifikaciji i obilježavanju granica, graniènih prelaza, naèina rješavanja incidenata na granicama i sl. Poseban akcenat, u saradnji sa MIP, staviti na Privremeni protokol o razgranièenju kod Prevlake, kao jedinu uslovno spornu granicu Crne Gore”.
Predviðeno je slanje diplomatskih nota o otvaranju DKP, kao i usvajanje podzakonskih akata kako bi se kadrovski i institucionalno izašlo u susret potrebama diplomatije nezavisne države.
U ovom periodu æe biti upuæeni predstavnici u prioritetne DKP Crne Gore. “To podrazumijeva sprovoðenje prve faze ovog procesa, uz odreðivanje potrebnih budžetskih izdvajanja”, kaže se u Vladinom dokumentu.
Predviðena je i projekcija troškova èlanarine u meðunarodnim organizacijama, aktivnosti na otvaranju DKP, kao i zakljuèivanje neophodnih ugovora-memoranduma sa treæim zemljama.
Ministarstvo odbrane pripremiæe zakon o odbrani i vojsci, kao i niz strateških dokumenata-doktrina/strategiji odbrane, doktrina vojske i pravilo o službi.
Blok za zajednièku državu objavio je danas u crnogorskim dnevnim listovima podlistak sa isjeècima iz Akcionog plana naslovljen Nedjelo na vidjelo.
Podlistak u gornjem desnom uglu ima natpis “strogo povjerljivo”, a taj dokument objavljen je u žutoj boji kao politièki marketing.
Šef crnogorske diplomatije Miodrag Vlahoviæ potvrdio je danas, na konferenciji za novinare, da su u medijima objavljeni segmenti vladinog Akcionog plana o prioritetima u nezavisnoj državi.
On je saopštio da æe Vlada objaviti Akcioni plan
i najavio za poèetak maja susrete sa ambasadorima zemalja EU u Beogradu, na kojima æe centralna tema biti taj dokument.
(kraj) tmi/isf