Tumaèenja odluke Evropskog suda netaèna i zlonamjerna
- Tumaèenja odluke Evropskog suda netaèna i zlonamjerna
- Post By urednik
- 18:59, 2 novembar, 2012

Podgorica, (MINA) - Tumaèenja nedavne odluke Evropskog suda u Strazburu, kojom je Crna Gora je dobila meðunarodno-pravni spor po tužbi Srpske pravoslavne crkve (SPC), netaèna su i zlonamjerna, ocijenjeno je na zajednièkoj sjednici pravnih savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) i Eparhije Budimljansko-Nikšiæke.
Kako je saopšteno nakon sjednice, kojoj su prisustvovali mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkopa budimljansko-nikšiæki Joanikije, èlanovi pravnih savjeta razmatrali su aktuelna pravna pitanja iz oblasti odnosa Crkve i države Crne Gore.
»Èlanovi pravnih savjeta su konstatovali netaèna i zlonamjerna tumaèenja nedavne odluke Evropskog suda u predmetu spora oko odgovornosti Vlade Crne Gore zbog opstrukcije i neprimjenjivanja Zakona o pravednoj restituciji, koji je usvojila Skupština Crne Gore 2002. godine«, kaže se u saopštenju dostavljenom agenciji MINA.
Navodi se da je Odluka Evropskog suda od 9. oktobra u pojedinim medijima u Crnoj Gori, iz anticrkvenih razloga, prikazana kao navodni »gubitak prava SPC na sveukupnu imovinu, i kao osnov za ureðenje odnosa izmeðu SPC i države”.
»Zaèuðuje broj olakih i neodgovornih komentatora, koji ne samo da nijesu vidjeli i proèitali tužbeni zahtjev i spise predmeta, nego ni odluku Suda. Takav neodgovoran pristup je, ne po prvi put, svjesno primijenjen kako bi javnost stekla pogrešan utisak i kako bi se stvarao prostor za nove nezakonite atake na Pravoslavnu crkvu, njen identitet, misiju, imovinu i dostojanstvo u Crnoj Gori«, kaže se u saopštenju.
Pravni savjeti podsjeæaju da je predstavka Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu podnijeta 2005. godine protiv Državne zajednice Srbija i Crna Gora, nakon iscprljene pravne procedure pred crnogorskim pravosuðem.
Tužbom je, kako navode, zahtijevano da Sud utvrdi povredu prava na pravièno suðenje, na djelotvorni pravni lijek i na zaštitu imovine, kao i da obaveže državu da odgovori i, u skladu sa Zakonom o pravednoj restituciji od 2002. odluèi po zahtjevu Eparhije Budimljansko-Nikšiæke i 11 crkava i manastira od 2004. godine, kojim je zatražen povraæaj oduzete crkvene imovine ili obešteæenje.
»Nakon složene pravne procedure, Evropski sud je donio odluku kojom Crkva nije lišena imovine, kako je neistinito prikazivano u javnosti od strane poznatih crkvorušitelja, nego je tužbeni zahtjev ocijenjen kao preuranjen i sa tog razloga što zakon o pravednoj restituciji nikad nije primijenjen u praksi, i zato što je u meðuvremenu ukinut – nedopušten«, kaže se u saopštenju.
Pravni savjeti æe, kako se navodi, u skladu sa Pravilnikom Suda, u propisanom roku pripremiti žalbu Velikom vijeæu Evropskog suda, i ukazati na pojedine èinjenice i bitne propuste prilikom donošenja ove odluke.
»Mnogi anticrkveni kritièari i #medijski tumaèi evropskog prava# u Crnoj Gori su namjerno previdjeli èinjenicu da je Evropski sud kroz ovaj postupak priznao nesporan pravni subjektivitet i aktivnu legitimaciju Crkve, odnosno Eparhije Budimljanske-Nikšiæke«, smatraju èlanovi savjeta.
Prema njihovim rijeèima, Evropski sud je kroz tu odluku priznao èinjenicu da je Pravoslavna crkva u Crnoj Gori, olièena u MCP-u i Eparhiji Budimljansko-Nikšiækoj, pravno lice koje ima pravo da pokreæe i vodi sporove pred tim Sudom radi zaštite svojih prava u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
»To pravo i svojstvo Pravoslavne crkve u Crnoj Gori veæ godinama, protivno crnogorskom i meðunarodnom zakonodavstvu, neosnovano negiraju oni koji se danas iz svega glasa pozivaju na ovu sudsku odluku«, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je u pojedinim medijima »iz jasnih anticrkvenih razloga, preskoèena i èinjenica da je Sud konstatovao da je komunistièki režim, nakon Drugog svjetskog rata, od Crkve oduzeo znaèajnu nepokretnu imovinu koja je konkretno i taksativno navedena, i da je nesporno pravo Crkve u Crnoj Gori, ne samo kao tužioca nego i kao potražioca te imovine«.
Odlukom Suda je, kako navode, konstatovana èinjenica da je raniji komunistièki režim od Crkve oduzeo predmetnu imovinu.
»Sveukupnu javnost podsjeæamo da ovom odlukom Crna Gora nije osloboðena obaveze da izvrši restituciju oduzete imovine crkava i vjerskih zajednica. Naprotiv, iz odluke se jasno uoèava stav Suda o pravu Crkve da traži povraæaj svoje oduzete imovine, a, dosljedno tome, i obaveza države da izvrši restituciju ili obešteæenje«, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je ta obaveza Vlade, osim u izvještajima Evropske komisije i drugih meðunarodnih institucija, lako uoèljiva i u odredbama tri ugovora koje je ona nedavno potpisala sa Rimokatolièkom crkvom, Islamskom i Jevrejskom zajednicom.
»Pravni savjeti MCP i Eparhije smatraju da je obaveza Vlade da u što skorijem periodu donese ne samo novi Zakon o pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica, nego i o restituciji oduzete imovine i obešteæenju crkava i vjerskih zajednica u Crnoj Gori, u skladu sa meðunarodnim standardima i praksom država koje su pristupile Evropskoj uniji«, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) gop