TV Vijesti ohrabrena reagovanjem Ambasade SAD
- TV Vijesti ohrabrena reagovanjem Ambasade SAD
- Post By dejanl
- 12:05, 19 avgust, 2009

Podgorica, (MINA) – Televizija Vijesti ohrabrena je reagovanjem amerièke Ambasade u Podgorici u kojem se izražava zabrinutost zbog dugog odlaganja sprovoðenja tendera za slobodne televizijske frekvencije u Crnoj Gori.
Direktor Televizije Vijesti, Slavoljub Šæekiæ, kazao je agenciji MINA da je ohrabren reagovanjem amerièke Ambasade koja je prepoznala da je neophodno da reaguje iz više razloga.
„Jedno je što smo mi kao medij ugroženi i izloženi diskriminaciji, a medijske slobode spadaju u korpus univerzalnih ljudskih prava. Drugo je što Ambasada, oèigledno ima i direktan povod za to, jer je najveæi pojedinaèni, mada ukupno manjiski vlasnik sa 25 odsto, amerièka kompanija“, rekao je on.
Šæekiæ smatra da je amerièka Vlada prepoznala obavezu da reaguje i zaštiti amerièki kapital i istovremeno upozori da ovakvo ponašanje crnogorskih vlasti unosi nemir i nesigurnost kod investitora iz Sjedinjenih Amerièkih Država.
On ne vjeruje da æe se „odmah nešto promijeniti“ nakon reagovanja amerièke Ambasade, jer Televizija Vijesti veæ dvije godine prolazi „kroz period provlaèenja kroz pravni galimatijas koji se bukvalno izmišlja i uvijek dodaje nešto novo, sa istim ciljem da bi se sprijeèilo da dopremo do što veæeg broja gledalaca“.
Šæekiæ smatra da „najnesreæniju ulogu“ u tome ima Agencija za radio-difuziju (ARD) koja se „samo u sluèaju Televizije Vijesti proglašava nenadležnom kao regulator za programske sadržaje“.
„Mada je u zadnjih pola godine obavila desetak poslova koji su vezani iskljuèivo za programske sadržaje i ponašala se kao regulator. ARD se uporno proglašava nenadležnom samo u našem sluèaju i time se koèi tenderski proces za koji smo mi podnijeli zahtjev 15. decembra prošle godine“, tvrdi on.
Šæekiæ je podsjetio da u Zakonu o elektronskim komunikacijama nedvosmisleno piše da se tenderska procedura mora završiti u roku kraæem od osam mjeseci od dana podnošenja zahtjeva. „Nijesmo odbijeni, ne postoji nijedan razlog za to, ali tenderska procedura nije makla sa poèetnog mjesta“.
„To doživljavamo kao barijeru koja je nareðena i u kojoj ARD igra samo marionetsku ulogu da to blokira što je moguæe duže“, kazao je on.
Šæekiæ je kazao i da se vlast neprestano poziva na procedure, a kada joj neki medij odgovara „onda imamo primjere da su televizije mogle da doðu i za 15 dana“. „I da se postavi antena te komercijalne televizije na sred zgrade državne televizije i to im nije nikakav problem, ali je problem da se ispoštuje procedura“.
Upitan kakva je uloga Ministarstva saobraæaja, pomorstva i telekomunikacija u poslu sa dodjelom frekvencija, Šæekiæ je kazao da ako neko ima dobru volju „da to završi, on to može da uèini“.
„Ako se ARD proglasi nenadležnom, to znaèi da ona u tom procesu više ne uèestvuje, pa Ministartvo može, ukoliko ima želje i volje, da sprovede tenderski postupak“, rekao je on.
Prema Šæekiæevim rijeèima, da je postojala dobra volja Vlade stvar je mogla da se završi, a da se ne krši zakon.
On je najavio da æe Televizija Vijesti tražiti pravnu zaštitu.
„Iskreno ne vjerujem u nezavisnost sudstva i tužilaštva u Crnoj Gori. Trenutno analiziramo situaciju, da potražimo pravnu zaštitu i satisfakciju kod nekih meðunarodnih sudskih instanci ili nekih instanci koje su van domašaja ove i ovakve vlasti“, kazao je Šæekiæ.
Upitan zašto se vlast "toliko boji" Televizije Vijesti, Šæekiæ je rekao da je to samo stvar percepcije. „Ne mogu da kažem da se vlast boji, jer ova vlast bije. A kad vlast bije, ne znam da li se toliko boji. Ali vlast ne voli ništa što ne kontroliše“.
On je rekao da Televizija Vijesti nema misiju da pod svaku cijenu napada vlast.
„Naša misija je da razvijamo medij na principima profesionalnog i odgovornog novinarstva, a to znaèi da se javnosti saopšte stvari onakve kakve jesu“, zakljuèio je Šæekiæ.
(kraj) del/isf