Tvrdnje Medojeviæa i Šukoviæa nijesu taène
- Tvrdnje Medojeviæa i Šukoviæa nijesu taène
- Post By kristina
- 22:02, 17 mart, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Tvrdnje izvršnog direktora Grupe za promjene Nebojše Medojeviæa da je Zakon o javnim nabavkama nejasan i da je legalizovao namještanje poslova, nijesu taène, saopšteno je veèeras iz crnogorske Komisije za javne nabavke.
U saopštenju se navodi da nijesu taène ni tvrdnje direktora Agencije za antikorupcijsku inicijativu Veselina Šukoviæa da zakon nije zaživio.
Podgorièki mediji prenijeli se izjavu Medojeviæa da je Zakon o javnim nabavkama nejasan i komplikovan i da je legalizovao namještanje poslova, i ocjenu Šukoviæa da treba poslušati glas privrednika i donijeti novi.
Iz Komisije podsjeæaju da je Zakonom o javnim nabavkama, koji je stupio na snagu krajem avgusta 2001. godine, prvi put u Crnoj Gori uspostavljen jedinstven sistem javnih nabavki, graðevinskih radova, postrojenja, opreme, usluga, kao i nabavka roba male vrijednosti, u skladu sa naèelima nepristrasnosti i transparentnosti.
Komisija je izmjenom pravila o javnim nabavkama pokušala da prevaziðe pravne praznine i probleme koji su se pojavljivali u praksi.
Navodi se da je zato ustanovljena obaveza javnog oglašavanja tendera na veb sajtu /web site/ Komisije, smanjeni troškovi oglašavanja u štampi, kao i broj dokaza o podobnosti koji se moraju dostaviti uz ponudu.
Saopšteno je da se svi pozivi na nadmetanje nalaze na zvaniènom veb sajtu Komisije i da su dostupni svim zainteresovanim licima.
«U nadležnosti naruèioca je da izbere metod koji æe primijeniti prilikom nabavke. Tako su prilikom oglašavanja otvorenog lokalnog nadmetanja strani ponuðaèi eliminisani iz konkurencije», objašnjeno je u saopštenju.
Najpovoljniji ponuðaè vrednuje se i bira na osnovu kriterijuma i bodova koji su javno objavljeni u tekstu tendera.
Navodi se da prema odredbama postojeæeg Zakona zainteresovani uèesnici na tenderu imaju pravo uvida u kompletnu dokumentaciju, koja je pratila predmetnu nabavku, što znaèi u sve ponude, izvještaje, formulare i bodovne liste.
Za izbor najpovoljnijeg ponuðaèa primjenom metode javnog nadmetanja odgovorni su ocjenjivaèi i nadzornik Komisije za vrednovanje.
«Njihova odgovornost postoji za krivièna djela, privredne prestupe ili prekršaje ako je to odreðeno zakonom, pa bi u tom sluèaju i Agencija za antikorupcijsku inicijativu trebala da da doprinos u okviru svojih nadležnosti», navodi se u saopštenju.
Iz Komisije je potvrðeno da je ona nadležna da pokrene postupak za ispitivanje prijavljenih sluèajeva nepravilnosti.
Objašnjeno je da je Komisija to uradila više puta poslije anonimnih prijava, ali i prema zahtjevu Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstvo.
U saopštenju se dodaje da je Komisija i pored pravnih praznina, ogranièenog iznosa novca i samo jednog zaposlenog službenika, od poèetka rada blagovremeno rješavala žalbe i druge obaveze predviðene Zakonom.
Komisija je do sada održala 121 sjednicu i dala 553 pravna mišljenja.
U toku 2002.godine Komisija je razmotrila 35 žalbi, od kojih 20 uvažila kao osnovane i predložila mjere za ispravku, sedam odbacila, a osam odbila.
U istom periodu protiv rješenja Komisije pokrenuta su èetiri upravna spora pred crnogorskim Vrhovnim sudom, koji je tužbe odbio kao neosnovane.
Prošle godine uložene su 53 žalbe, od kojih je Komisija 25 uvažila, 19 odbila i devet odbacila. U istom periodu protiv rješenja Komisije pokrenuto je 12 upravnih sporova, od kojih do sada okonèano pet.
«Ovi podaci najbolje ukazuju da je Zakon o javnim nabavkama zaživio i da nije legalizovao namještanje tendera u Crnoj Gori», ocijenjeno je u saopštenju.
Iz Komisije podsjeæaju da je na njenu inicijativu Ministarstvo finansija formiralo radnu grupu koja treba da pripremi nacrta radne verziju zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama.
U Komisiji tvrde da je u toku, pod pokroviteljstvom Organizacije za Evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), izrada inoviranih standardnih pravila i formulara koji æe pojednostaviti proceduru nabavke.
(kraj) del