U drugoj polovini naredne godine prva bušotina
- U drugoj polovini naredne godine prva bušotina
- Post By kristina
- 07:25, 6 decembar, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Prva istražna bušotina prirodnog gasa i nafte biæe izgraðena najkasnije u drugoj polovini naredne godine u morskoj zoni 30 kilometara naspram Ulcinja.
Na tom mjestu oèekuju se rezerve od oko 60 milijardi kubnih metrara gasa, piše u decembarskom broju specijalizovani regionalni magazin BEM (Balkan Enerdži Magazin) iz Novog Sada.
"Ukoliko bi rezultati te bušotine bili pozitivni prva komercijalna proizvodnja bila bi realizovana za tri godine, a faza razrade projekta koštala bi oko 200 miliona USD", navodi list.
Procjenjene rezerve nafte iznoe oko sedam miliona barela, a priorodnog gaa oko 15 miluiona kubnih metara.
Istraživanja su pokazala da je na Crnogorskom primorju svaka osma bušotina "pozitivna", što znaèi da je vaðenje nafte na tom mjestu ekonomski isplativo, do je u svijetu prosjek 12.
Struènjaci, kako prenosi Republika, vjeruju da je rijeè o ekonomski isplativoj bušotini koja æe donijeti velike prihode državi.
Zbirni prihodi od poreza, koncesija i dažbina iznosiæe 30 odsto ukupnih državnih i prema prognozama ekonomista znatno æe doprinijeti privrednom rastu.
Crnogorski ministar ekonomije Darko Uskokoviæ saopštio je u okrotbu da bi bušenje istražne bušotine u podmorju južnog Jadrana, trebalo da poène najkasnije do 15. februara naredne godine.
Crnogorska Vlada zakljuèila je ugovor sa Jugopetrolom o pravu na istraživanje i eksploataciju nafte i/ili gasa na kopnu i u podmorju Crne Gore.
Na osnovu toga Jugopetrol realizuje dva ugovora o zajednièkom istraživanju i proizvodnji nafte i gasa na podmorju Crne Gore, u južnom i sjevernom dijelu.
Ugovor na Bloku tri podmorja južnog Jadrana sa britanskom naftnom kompanijom Remko enerdži /Ramco Energy/ iz Aberdina potpisan je 1998. godine. Odnos ulaganja je 60 prema 40 odsto u korist Jugopetrola.
Do sada su realizovane dvije faze istraživanja, u kojima su uraðeni obimni naftno-geološki radovi za koje je utrošeno šest miliona USD.
Državi je do sada vraæeno 20 odsto ugovorenog istražnog prostora.
(kraj) kmh