
Vašington, (MINA) - Amerièki nauènici sprovode istraživanja èiji je cilj da utvrde da li bi bakterije mljeène kiseline sadržane u jogurtu mogle da budu osnova lijeka protiv side.
Profesor Bagarat Ramratnam i kolege sa Medicinskog fakulteta na Roud Ajlendu genetski su izmijenili ove bakterije da one mogu da funkcionišu kao mini fabrike za proizvodnju cianovirina - bjelanèevine koja može da sprijeèi zarazu virusom AIDS.
“Taj protein povezuje se s virusom i spreèava da on prodre u æelije i inficira ih. Ideja je vrlo jednostavna - bakterije mljeène kisjeline proizvode cinovirin i tako spreèavaju da virusi AIDS-a prodru u sluznicu vagine, što je i najèešæi naèin prenosa zaraze”, kazao je Ramratnam.
To bi znaèilo da je to neka vrsta pasivne vakcinacije koja bolje funkcioniše od samog cinovirina.
“Proizvodnja proteina veoma je skupa. Osim toga, te proteine je nemoguæe jednostavno progutati jer se oni mogu razgraditi u želudaènoj kiselini”, objasnio je Ramratnam.
Sa bakterijama mljeène kiseline tih problema nema jer one proizvode protein “besplatno” i u samom ljudskom tijelu što vjerovarno znaèi da su stabilnije.
Te dobre i korisne bakterije æe se aplicirati jednom nedeljno u obliku vaginalne kreme, a moguæe je da æe moæi da budu korišæene i u obliku tableta.
Ramratnam je rekao da kada se žene obracaju ljekaru zbog gljiviènih oboljenja, on im èesto savjetuje da piju jogurt jer oèito neke od tih bakterija iz probavnog trakta dospijevaju u vaginu.
(kraj) žug/mrd