U rješavanju otvorenih slučajeva ključna regionalna saradnja
- U rješavanju otvorenih slučajeva ključna regionalna saradnja
- Post By urednik
- 14:42, 29 avgust, 2020

Podgorica, (MINA) – Jaka bilateralna i regionalna saradnja ključne su u rješavanju otvorenih slučajeva nestalih osoba, poručile su britanske diplomate u državama Zapadnog Balkana povodom Međunarodnog dana nestalih, koji se obilježava 30. avgusta.
U zajedničkom stavu britanskih ambasadora na Kosovu, Bosni i Hercegovini (BiH), Srbiji, Crnoj Gori - Nikolasa Abota, Metjua Filda, šan Meklaud, Karen Medoks i otpravnice poslova u Ambasadi Britanije u Hrvatskoj Helen Voker Fleming navodi se da na taj datum svi ljudi svijeta treba da zastanu i sjete se onih koji se vode kao nestali.
„Izgubiti voljenu osobu je bolno. Ali, izgubiti voljene i ne znati njihovu sudbinu ili mjesto vječnog smiraja slama srce. Ovo je agonija stvarnosti u kojoj mnoge porodice širom Zapadnog Balkana žive duže od dvije decenije“, ističe se u stavu.
Navodi se da je čak 40 hiljada osoba nestalo tokom konflikta devedesetih godina na teritoriji bivše Jugoslavije, a njih 11 hiljada se još vode kao nestali.
„Više od 70 odsto onih koji su prijavljeni kao nestali po završetku borbenih dejstava je pronađeno. Nijedan drugi postkonfliktni region nije postigao tako visok stepen identifikacije“, kazale su britanske diplomate.
Prema njihovim riječima, jedan od razloga je upotreba nove tehnologije koja je revolucionirala proces identifikacije ljudskih ostataka.
Koriste se DNK uzorci bliže i šire porodice, što će, kako su kazali, omogućiti dalji napredak u zatvaranju bolnog poglavlja ostavštine konflikta.
„Ujedinjeno Kraljevstvo je imalo privilegiju da pruži podršku i radi sa institucijama vlasti, lokalnim i međunarodinim organizacijama. Oni nastoje da porodicama daju nadu da će njihovi najmiliji biti pronađeni i identifikovani i da će naći smiraj“, navodi se u stavu britanskih diplomata.
Oni su podsjetili da su se na Samitu o Zapadnom Balkanu, u Londonu u julu 2018. godine, u Zajedničkoj deklaraciji, regionalni lideri obavezali da će osigurati nepristrasne i efikasne istrage u slučajevima nestalih osoba, riješiti što više slučajeva, aktivno uključiti porodice u proces i suzdržati se od politizacije tog pitanja.
„Danas ih sve podsjećamo na preuzete obaveze. Mi ostajemo predani pružanju pomoći pri jačanju napora sa ciljem da se lociraju i identifikuju oni koji se još uvijek vode kao nestali“, navele su britanske diplomate.
Poručuje se da će još bliža bilateralna i regionalna saradnja biti ključne u rješavanju otvorenih slučajeva.
Britanske diplomate kazale su da je ključni dio toga Grupa za nestale osobe, koju su uspostavili instituti za traženje nestalih BiH, Crne Gore, Hrvatske, Kosova i Srbije sa Međunarodnom komisijom za nestale (ICMP).
Plan Grupe, kako su objasnili, jasno navodi aktivnosti koje će zemlje preuzeti po pitanju otvorenih slučajeva nestalih osoba, uključujući i pokretanje ključne javne baze podataka.
Britanske diplomate pozdravile su odlučnost instituta za traženje nestalih osoba da zajedno rade prekogranično i da porodice zauzmu centralno mjesto u tom procesu.
Takođe su ohrabrili institute za traženje nestalih osoba da nastave sa jednakim osjećajem svrhe i hitnosti, kako bi porodice koje još traže svoje nestale našle smiraj.
„U sklopu sjećanja, danas podvlačimo našu spremnost pružanja podrške značajnom radu koji se tek treba završiti. Snažno smo usmjereni ka cilju rješavanja više hiljada otvorenih slučajeva“, zaključuje se u zajedničkom stavu britanskih diplomata.
(kraj) mip/nik