
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Bivši radnici i povjerioci podgorièke fabrike »Radoje Dakiæ« ponovo æe od naredne srijede protestovati ispred zgrade Vlade, kada æe obilježiti šest godina mirnih okupljanja na kojima zahtijevaju izvršenje sudske odluke.
Predsjednik Koordinacionog odbora povjerilaca »Radoja Dakiæa«, Milan Vukèeviæ, rekao je da su radnici danas dovedeni u stanje obespravljenosti i da su im oduzeta i neka osnovna prava kao što su pravo na rad, zaradu i na penziono osiguranje.
„Uništena je radnièka i srednja klasa. Preovladava ideja da stanovnici Crne Gore nijesu ništa drugo do potrošaèi. Standard praviènog suðenja u EU je oko osam mjeseci, a radnici #Radoje Dakiæa# ne mogu da ostvare pravosnažnu presudu u vezi neisplaæenih liènih dohodaka veæ osam godina“, kazao je Vukèeviæ agenciji Mina-business.
On je podsjetio da 15. januara poèinje šesta godina od kada radnici svake srijede mirno protestuju ispred zgrade Vlade i zahtijevaju izvršenje sudske odluke.
Vukèeviæ je saopštio da je danas i 25 godina od “dogaðanja naroda koje je kolokvijalno nazvano antibirokratska revolucija“.
„Negativna atmosfera prema tadašnjoj Vladi u Crnoj Gori stvorena je nakon prekomjerne upotrebe sile i rasturanja protestnog mitinga održanog 8. oktobra 1988. godine kada su u Organizacioni odbor bili samo radnici „Radoja Dakiæa“ i kada je ispostavljeno 13 socijalnih zahtjeva“, rekao je Vukèeviæ.
On je dodao da su poèetkom 1989. godine Organizacioni odbor pored ostalih saèinjavali Aco Ðukanoviæ, Srða Darmanoviæ, Ivan Brajoviæ, Ljubiša Stankoviæ, Milica Pejanoviæ Ðurišiæ i da su tada ispostavljeni drugaèiji zahjtevi.
„Velika veæina tih demonstranata je bila iz sada zatvorenih fabrika kao što su #Radoje Dakiæ#, #Marko Radoviæ#, Titex, Kombinat aluminijuma (KAP), Željezara, Obod, #19. decembar#, Elastik“, zakljuèio je Vukèeviæ.
Bivši radnici „Radoja Dakiæa“ od poèetka 2009. godine organizuju mirne proteste i traže hitno izvršenje sudskih presuda koje podrazumijevaju isplatu 37 miliona EUR.
Glavnica duga iznosi oko 30 miliona EUR, pripadajuæe kamate koje je potvrdio Viši sud još sedam miliona EUR, a pravo na isplatu ima 1,65 hiljada bivših radnika.
Radnicima je pravosnažnim sudskim presudama dodijeljeno zemljište vrijedno oko 40 miliona EUR koje ne mogu da prodaju.
Kompanije Zetagradnja i Èelebiæ su 27. oktobra 2011. godine odustale od kupovine tog zemljišta, površine 221 hiljadu kvadratnih metara, za koje su nudili 35,4 miliona EUR.
Konzorcijum šest crnogorskih firmi, kojeg su èinili Voli, Bemax, Novi Volvox, Kroling, Normal kompani /Company/ i Master inženjering za zemljište je nudio 27 miliona EUR.
(kraj) jlb/bvm