U zakonodavnom sistemu nema instituta vršioca dužnosti
- U zakonodavnom sistemu nema instituta vršioca dužnosti
- Post By ljubicam
- 13:16, 12 januar, 2012

Podgorica, (MINA) – Crnogorski zakoni ne poznaju institut vršioca dužnosti, a imenovanja na takvu funkciju predstavljaju fingiranje kadrovskih promjena, ocijenio je potpredsjednik Udruženja pravnika, Stanko Mariæ.
Vlada je krajem decembra imenovala dosadašnjeg èelnika Uprave carina Božidara Vuksanoviæa za novog vršioca dužnosti direktora Uprave policije. Prehodno je Veselin Veljoviæ skoro godinu bio na toj funkciji kao vršilac dužnosti.
Mariæ je agenciji MINA rekao da je zakon po tom pitanju jasan – prije isteka mandata raspisuje se konkurs, nakon kojeg se o prijavljenim kandidatima izjašnjava skupštinski Odbor za bezbbjednost i odbranu.
„Naši propisi ne poznaju status vršioca dužnosti, toga u državnoj upravi nema. Tu ništa nije ispoštovano, tako da i dalje imamo stanje da mimo propisa godinu i više to nastavljamo da neko vrši tako važan posao kao što je direktor Uprave policije“.
Prema njegovim rijeèima, cjelokupna procedura se sprovodi apsolutno nelegalno.
Mariæ je kazao da bi volio da neko objasni na osnovu kog zakona Vlada to radi „pošto nama, profesoru (Ðorðiju) Blažiæu i meni, taj institu nije poznat“.
Dekan Fakulteta za državne i evropske studije Ðorðije Blažiæ ranije ove sedmice rekao je da zakonodavni sistem Crne Gore ne poznaje institut vršioca dužnosti, što znaèi da su odluke o smjeni direktora policije i imenovanju novoga politièki potezi, a ne primjena zakona.
„Radili smo sve te zakone, ali to nam nije poznato. Da li negdje postoji neka norma koju smo mi previdjeli? I ako postoji, to je suprotno sistemu državne uprave“, pojasnio je Mariæ.
Kako je naveo, u sluèaju nedavnih imenovanja procedura se zbog politièkih interesa gura u stranu.
„To je fingiranje kadrovskih promjena, ali istovremeno i obezbjeðivanje pouzdanih vojnika partije koji neæe ništa promijeniti u smuslu zahtjeva Evropske unije i svih ljudi koji žele da se konaèno u ovoj državi poène uspostavljati vladavina prava i jednakosti pred zakonom“, zakljuèio je Mariæ.
Bivši ministar pravde Dragan Šoæ je ocijenio da bi direktor Uprave policije mogao biti izabran po postojeæem zakonu, ukoliko za to postoji politièka volja.
Šoæ je objasnio da neko mora nadzirati državni organ dok se procedura sprovde.
“Ne kažem da se tu mnogo èega ne zloupotrebljava, nažalost. Imali smo situaciju da smo imali šefa policije u statusu vršioca dužnosti skoro godinu, jer mu je istekao mandat, a iz Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije nijesu mogli da se dogovore, i onda je to bilo neko preæutno stanje«, rekao je Šoæ agenciji MINA.
On je pojasnio da neko može da se žali samo zbog odluke o izboru, ukoliko, na primjer, neko od kandidata smatra da je ošteæen.
»A situacija je takva da bar ja ne vidim nikakvog pravnog lijeka da bi neko mogao da se žali na imenovanje, recimo, Vuksanoviæa na mjesto vršioca dužnosti šefa policije«, naveo je on.
Prema rijeèima Šoæa, tu dužnost mora neko da obavlja, a nakon redovne procedure, ukoliko neko smatra da je ošteæen, može da pokrene postupak.
On smatra da je drugo pitanje to što smo u Crnoj Gori, iz politièkih razloga, to praktièno pretvorili u neko redovno stanje. »S tim da to uvijek bude praæeno politièkim tenzijama«.
Šoæ je, navodeæi primjer eventualne ostavke Vlade, objasnio da ta Vlada, dok se ne izabere nova, po Ustavu funkcioniše, ali da je takvo stanje regulisano tako da nema prostora za odugovlaèenje.
»Ali, nažalost, nijesu te situacije riješene u drugim sluèajevima i sad nam se u praksi dešava da ne funkcionišu koalicije ili partneri ne mogu da doðu do politièkog dogovora, i ona držimo neko v.d. stanje po godinu ili više«, kazao je Šoæ.
Prema njegovim rijeèima, šef policije može biti izabran, jer postoji zakon koji reguliše proceduru izbora šefa policije.
»To je pitanje politièke volje. Koliko sam ja shvatio, socijaldemokrate neæe da daju sagasnost na stalno postavljenje ovog dok se ne promijeni zakon u smislu da više Uprava nije samostalni upravni organ, nego je podreðena ministru policije«, rekao je Šoæ.
To su, kako je rekao, »te politièke igre koje izazivaju probleme i zablude i stvaraju jedan osjeæaj nesigurnosti i neregularnosti, što je jako loše«.
»To govori o tome koliko oni ne vjeruju jedni drugima. Èekaju zakon, tek onda æe oni dati saglasnost da bude izabran Vuksanoviæ, i onda æe biti otvorena procedura. Nema nikakve potrebe za tim, postoji sasvim dovoljno prostora da oni sad mogu da ga izaberu, ako hoæe«, zakljuèio je Šoæ.
Predsjednik skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Džavid Šaboviæ smatra da se institucija vršioca dužnosti zadržava samo iz nužnosti i da mora postojati dugoroènije rješenje.
On je naveo da vršilac dužnosti može biti na funkciji šest mjeseci, nakon èega se mora objaviti konurs za izbor kandidata.
“Vršilac dužnosti je iznuðeno rješenje,koje u praksi treba što manje koristiti”, rekao je Šaboviæ agenciji MINA.
Razloga, kako je pojasnio, zašto se to rješenje zadržalo ima više.
“Vjerovatno su u Vladi voðeni razgovori o smjeni bivšeg direktora UP Veselina Veljoviæa iz razloga koji meni nijesu poznati. U meðuvremenu je izmjenjen Zakon o unutrašnjim poslovima, tako da je sve to uticalo da se produži to rješenje koje nepopularno u praksi”, rekao je Šaboviæ.
Prema njegovim rijeèima, oko izbora na bitne funkcije mora biti konsultovan nadležni skupštinski Odbor.
“Mnogo je bilo bolje i jednostavnije da je to tako uraðeno. Sada ne bi prièali ovu prièu da je to uraðeno na vrijeme. Ovakve odluke štete i ubuduæe treba, ako ne potpuno izbaciti istituciju vršioca dužnosti, onda je izbjegavati”,zakljuèio je Šaboviæ.
(kraj) drv/bor/boj