Ubrzani ekonomski razvoj èini region dugoroèno stabilnim
- Ubrzani ekonomski razvoj èini region dugoroèno stabilnim
- Post By urednik
- 19:52, 24 novembar, 2013

Beè, (MINA-BUSINESS) – Ubrzani ekonomski razvoj i približavanje životnom standardu država Evropske unije (EU) jedino mogu region zapadnog Balkana uèiniti dugoroèno stabilnim, ocijenio je premijer Milo Ðukanoviæ.
On je na Beèkom ekonomskom forumu kazao da Evropa treba da pomogne zapadnom Balkanu da ostvari svoju prosperitetnu i beskonfliktnu buduænost.
»Sama politièka integracije zapadnog Balkana u ujedinjenu Evropu jeste potreban, ali ne i dovoljan uslov za ostvarenje ovog cilja«, poruèio je Ðukanoviæ.
Prema njegovim rijeèima, evropske integracije treba da donesu novi kvalitet, a EU mora, prije svega zbog sebe, prepoznati region zapadnog Balkana kao znaèajno potencijalno tržište, a ne kao konstantan izvor problema, mjesto sukoba i konflikata.
Ðukanoviæ je kazao da države zapadnog Balkana treba da odustanu od kopiranja politika država blagostanja.
»One nijesu države Evrope uèinile razvijenima veæ su implementirane kao težnja da se veæ stvoreno bogatstvo ravnomjernije raspodijeli. Sada, posebno u uslovima krize i negativnih demografskih trendova, visoki, destimulativni porezi, neodrživi penzijski i socijalni sistemi, rigidno tržište rada, preglomazna i birokratizovana administracija, poput teških okova ogranièavaju konkurentnost i rast«, naveo je Ðukanoviæ. »Zato moramo biti hrabri i odluèni i sprovesti radikalne strukturne reforme koje æe uèiniti naše države privlaènijim mjestom za život, biznis i stvaranje«.
On je podsjetio da pitanje infrastrukturne nerazvijenosti ostaje veliki i nerješiv problem za svaku pojedinaènu državu zapadnog Balkana, pa i za Crnu Goru.
Zato vjeruje da regionalna saobraæajna i energetska infrastruktura mora biti u fokusu evropske politike proširenja.
»Evropski fondovi moraju biti izdašniji i dostupniji, ne za neproduktivne investicije i potrošnju, ne za naduvavanje cijena na berzama, veæ za konkretne investicije u infrastrukturu koje æe uèiniti region bližim i povezanijim meðusobno, ali i sa svjetskim i evropskim tržištem. Time i stabilnijim«, rekao je Ðukanoviæ.
Za punu stabilnost zapadnog Balkana, kako je dodao, moraju se efikasnije nalaziti rješenja koja se tièu evidentne nefunkcionalnosti Bosne i Hercegovine, uložiti dodatni napori i ohrabriti Makedonija i Grèka da pitanje imena rešavaju u skladu sa evropskom demokratskom praksom.
Sa druge strane, kako je kazao, ohrabruje najnoviji i veliki napor koji ulažu Srbija i Kosova za koji vjeruje da otvara dobru perspektivu u njihovim meðusobnim odnosima, ali je i ohrabrenje za jaèanje stabilnosti na zapadom Balkanu.
»Vjerujemo da æe i primjeri Turske i Albanije dodatno osnažiti i dopuniti evropsku komponentu naših politika. Ulazak Hrvatske u EU predstavlja nesumnjivo istorijski korak i služi kao podsticaj ostalima«, naveo je Ðukanoviæ.
On je podsjetio da je zapadni izgubio decenije u tumaranju kroz mraène prostore podjela, sukoba i konflikata.
»Okrenuli smo se politikama saradnje, a istorija pokazuje da bez ekonomskog razvoja, mir i saradnja mogu lako biti narušeni«, zakljuèio je Ðukanoviæ.
(kraj) bvm