Udžbenici æe povezati Crnu Goru i dijasporu
- Udžbenici æe povezati Crnu Goru i dijasporu
- Post By drazenv
- 12:37, 11 oktobar, 2011

Podgorica, (MINA) – Realna potreba povezivanja Crne Gore i dijaspore najbolje æe se postiæi kroz udžbenike koji govore o bogatstvu raznolikosti crnogorskog podneblja i društva, ocijenio je urednik udžbenika za dijasporu Dragan Bogojeviæ.
“Povezivanje Crne Gore i dijaspore je realna potreba. Uvjereni smo da se zavièajni mostovi najbolje izgraðuju preko štiva koja djeci na pristupaèan i utemenjen naèin govore o raznolikosti podneblja i društva", kazao je Bogojeviæ na konferenciji za novinare.
On je rekao da iseljenici i njihova djeca sada imaju udžbenike koji su pisani da odgovore njihovim oèekivanjima i da prvi put mogu uèiti crnogorski jezik iz udžbenika, a ne samo od rodbine i prijatelja.
Udžbenici za crnogorsku dijasporu Crna Gora moja postojbina, trotomno izdanje Centra za iseljenike, obraðuju nastavne predmete jezika, književnosti, istorije, geografije, muzike i baštine Crne Gore.
Crna Gora je, kako je saopšteno na konferenciji, izborom autora i recezenata predstavljena onakava kakva jeste – heterogena, višenacionalna, multikulturalna i multikonfesionalna država.
Prema rijeèima direktora Centra za iseljenike, Milana Vukèeviæa, aktivnosti Centra su usmjerene ka oèuvanju identiteta.
“Poznato je da Crnogorce u dijaspori, naroèito mlaðu populaciju, kao i pripadnike drugih malih naroda prati hazarska sudbina, brza asimilacija”, objasnio je on.
Vukèeviæ je rekao da je na projektu, osim Centra, radio Zavod za školstvo, veliki broj institucija i više od 30 eksperata, a da je projekat finasijski pomogao UNDP.
On je dodao da je Savjet za opšte obrazovanje resornog Ministarastva prihvatilo program udžbenika.
“Udžbenici su fleksibilne kompozicije, prilagoðeni kako ljetnjim, tako i polugodišnjim školama i širokom dijapazonu uzrasta, zbog malog broja mlade iseljenièke populacije”, objasnio je Vukèeviæ.
On je kazao da se mora uraditi sve da mladi u dijaspori postanu neraskidivu dio Crne Gore i da sa vršnjacima u zemlji postanu nosioci intelektualnog kapitala.
Vukèeviæ je rekao da je prema programu tih udžbenika i u saradni sa Ministarstvom prosvjete i sporta realizovana ljetnja škola na Ivanovim koritima, u argentinskoj provinciji Æako, a da su pred realizacijom škole u Lovæencu u Srbiji i u Luksemburgu.
Autor udžbenika Crnogorski jezik, profesorica Lidija Vukmanoviæ-Tabaš, kazala je da je on uraðen po Pravopisu crnogorskog jezika, da su zastupljene i jotovana i nejotovana verzija i da su nastojali da "osim jezièkih osobenosti, korisnici udžbenika otkriju i prihvate obièaje predaka".
Ona se nada da æe izdavaè upotpuniti Udžbenièki komplet izdavanjem CD-a i priruènika za nastavnike.
(kraj) mbu/boj/žug