
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Privrednici bi, vođeni iskustvom klastera informaciono-komunikacionih tehnologija (ICT) Vojvodine, koji je za deset godina postigao impresivne rezultate, trebalo da krenu putem udruživanja u klastere, ocijenio je predsjednik Privredne komore (PKCG), Vlastimir Golubović.
”Udružujte se i tako udruženi izađite na treća tržišta pa možemo postići rezultate srazmerne vojvođanskim u narednom periodu”, rekao je Golubović prilikom boravka crnogorske privredne delegacije u Novom Sadu.
Predstavnici Odbora udruženja ICT Komore su se u direktnoj komunikaciji sa kolegama iz klastera Informaciono komunikacionih tehnologija Vojvodine upoznali sa prednostima koje nudi taj vid udruživanja i projektima koji su na taj način realizovani.
”U prošloj godini vojvođanske IT firme su imale izvoz od 300 miliona EUR. One izvoze 94 odsto svoje proizvodnje, pri čemu je najvećim dijelom riječ o razvoju softvera, 47 odsto čini izvoz u EU, a 26 odsto u bivše jugoslovenske države”, navodi se u saopštenju PKCG.
Crnogorski privrednici posjetili su Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, kompanije Schneider Electric DMS, M&I Systems, Alfanum, DunavNet i Prozone. Značajne bilateralne razgovore vodili su i tokom poslovnog foruma Crna Gora i Vojvodina, gdje su se upoznali i sa djelatnošću Instituta Biosense koji kombinuje dva najperspektivnija sektora u Srbiji – poljoprivredu i ICT u pravcu upotrebe najsavremenije tehnologije u razvoju održivog agrara.
Najpoznatiji projekat koji je taj institut realizovao je Prva digitalna farma u Srbiji i regionu, na parcelama komercijalnog proizvođača Krivaja.
Predsjednik Odbora udruženja ICT, Aleksandar Radulović, objasnio je da su upoznati da vojvođanski klaster ICT uspjeh duguje Fakultetu tehničkih nauka koji je prije 20-ak godina otpočeo cijelu priču.
”Zanimalo nas je kako i mi u Crnoj Gori možemo pokrenuti slične procese. Ne možemo se pohvaliti stepenom razvijenosti IT klastera kod nas, tako da smo bili ovdje da učimo od onih koji su prvi u Regionu. Uvjerili smo se u važnost čvrste veze privrede i nauke, koja je produkovala ovako dobar kadar a oni svjetski poznate proizvode”, rekao je Radulović.
Prema njegovim riječima, jedna od kompanija koje su posjetili DMS zapošljava više od hiljadu ljudi iz te branše, što je više nego što je u ICT sektoru zaposlenih.
“Znači, oni su 300 miliona EUR izvoza postigli sa šest hiljada zaposlenih u ovoj branši, kao rezultat višedecenijskog rada i dobrih relacija između Tehničkog fakulteta i privrede”, rekao je Radulović.
ÄŒlan Odbora Vladan Tabaš iz kompanije ÄŒikom smatra da ključ tako uspješne priče nijesu pomoć države i njen uticaj na kreiranje tržišta, već nivo organizovane povezanosti privrede i univerziteta.
Na Tehničkom fakultetu u Novom Sadu je 14 hiljada studenata od kojih je polovina na informacionim tehnologijama.
”Oni sa fakulteta generišu startupove, pa je više od 100 ovakvih firmi iznjedreno sa Tehničkog fakulteta i u njima rade, ili su osnivači - profesori i asistenti. ÄŒini mi se da je ovaj trougao obrazovanje, nauka i privreda kod nas već neko vrijeme zapostavljen, pa ćemo po povratku u Crnu Goru razmotriti organizaciju sastanaka sa ministarstvima nauke i prosvjete, Univerzitetom da bismo pokušali da napravimo koncept razvoja IT-a na ovaj način”, rekao je Tabaš.
(kraj) sam