Ukljuèili se u raspravu o Kosovu
- Ukljuèili se u raspravu o Kosovu
- Post By urednik
- 19:24, 16 maj, 2009

Beograd, (MINA) – Venecuela, koja nije priznala nezavisnost Kosova, je trideset sedma država koja se ukljuèila u raspravu o tom pitanju pred Meðunarodnim sudom pravde, javlja B92.
Izvori iz suda kazali su da je prihvaæen podnesak Venecuele, iako je predat po isteku roka odreðenog za prijem pisane argumentacije.
Sadržaj podnesaka koji su upuæeni sudu je povjerljiv, ali se, na osnovu javno iskazanog opredjeljenja država može pretpostaviti da æe 22 zemlje podržati nezavisnost dok æe protiv biti 15 uèesnica u raspravi, prenosi B92.
Prema nezvanièniminformacijama tog medija, najobimniju argumentaciju protiv nezavisnosti Kosova, osim Srbije, podnijele su Argentina, Španija, Rusija i Kipar.
Osim pozivanja na meðunarodno pravo koje, kako tvrde, ne dozvoljava otcjepljenje Kosova, u podnesku Kipra je i spisak regiona u Evropi, u kojima bi, ukoliko sud podrži nezavisnost Kosova, mogli da se oèekuju slièni separatistièki potezi.
Zastupnici Moskve dodatno navode da nije ispunjen nijedan uslov zbog èega bi Kosovo trebalo tretirati kao jedinstven sluèaj.
Suprotno tvrdi nekoliko zemalja, na èelu sa Slovenijom, èiji su podnesci veoma slièni, napisani na nekoliko stranica i svode se na tumaèenje da je Kosovo jedinstven sluèaj, bez presedana u istoriji meðunarodnih odnosa i bez pravnih posljedica po ostale zemlje u buduænosti.
Da je nezavisnost Kosova u suprotnosti sa meðunarodnim pravom obrazlaže se i u podnesku Kine koja se prvi put odluèila za uèešæe u raspravi pred Meðunarodnim sudom.
Podnesak Libije jedan je od kraæih i u nekoliko taèaka, jednostavno se traži da se Kosovo "odmah vrati pod jurisdikciju Srbije".
Najozbiljniju argumentaciju u korist nezavisnosti Kosova podnijele su Sjedinjene Amerièke Države i Velika Britanija, kao i kosovska vlada, koju zastupa Britanac Majkl Vud.
Na poziv Meðunarodnog suda pravde, podnesak je u Hag poslao i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun.
Iako nedostupan javnosti sadržaj svih podnesaka objelodanjen je svim uèesnicama u raspravi koje imaju rok do 17. jula da, u pisanoj formi, komentarišu stavove drugih država.
Sud æe, prrije nego što da "savjetodavno mišljenje" o Kosovu, organizovati i usmenu raspravu, vjerovatno poèetkom sljedeæe godine.
(kraj) mil