Ulaganje u sektor flaširanja voda promašena investicija
- Ulaganje u sektor flaširanja voda promašena investicija
- Post By urednik
- 08:25, 2 april, 2017

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - U posljednjih deset godina kroz sektor flaširanih voda u sedam fabrika uloženo je više od 20 miliona EUR, što je za veći broj preduzeća promašena investicija, smatra predsjednik Grupacije za flaširane vode u Privrednoj komori (PKCG), Miro Perović.
On je Pobjedi kazao da država mora pod hitno izjednačiti uslove za sve učesnike kako prilikom uvoza i izvoza tako i na domaćem tržištu.
Prema podacima Monstata, u prošloj godini za uvoz vode dato je 8,68 miliona EUR, dok je izvezeno samo 278,46 hiljada EUR.
„Država nije blagovremeno reagovala i prepoznala veliko odricanje investitora koji su u ruralnim područjima izgradili infrastrukturu, zaposlili i edukovali kadar i danas smo tu gdje smo. Da se djelovalo drugačije, mi bi danas već proizvodili i sokove. Država mora pod hitno, zbog sveukupne ekonomije, jer fabrike voda su samo njen odraz, riješiti osnovno pitanje – stvoriti jednake uslove za sve učesnike“, ocijenio je Perović.
Podaci koje su Pobjedi dostavili iz PKCG govore da je do sada otvoreno sedam fabrika za flaširanje vode od kojih pet radi.
Koncesiju na vodu dobile su fabrike Votergrup – Suza, Lipovo – Akva Monta, Gorska i Akva Bjanka, koje koriste izvore sa područja kolašinske opštine, vode Diva – Eko-Per iz šavnika, Božje vode – Monte-minerale, koja flašira bunarsku vodu. Bjelasica Rada iz Bijelog Polja jedina flašira gaziranu vodu od avgusta 2015. godine ne radi. Od prošle godine ne proizvodi se ni akva monta.
Iz PKCG su naveli da je u prošloj godini uvezeno 40 miliona litara vode, a izvezeno samo 768,3 hiljade. Da bi govorili o izvozu, Perović je naveo da bi prvo trebalo riješiti problem uvoza.
„Stepenice se ne mogu preskakati. Nerealno je da govorimo o izvozu, a mi ni na sopstvenom tržištu kao domaći proizvođači nemamo ubjedljivu lidersku poziciju“, kazao je Perović, koji je i direktor fabrike voda, Suza.
On je naveo podatke da je u posljednjih deset godina u sektor flaširanih voda kroz sedam fabrika uloženo više od 20 miliona EUR, pretežno na sjeveru Crne Gore.
Prema njegovim riječima, kao što je potrebno izjednačiti uslove na domaćem tržištu tako je potrebno izjednačiti uslove i prilikom izvoza i uvoza.
„Kada god smo pokušali izvoz u zemlje regiona, naše fabrike naišle su na barijere. ÄŒekalo se na primjer na analize proizvoda po nekoliko sedmica, i pored uredne dokumentacije koja je pratila robu, čime je plasman proizvoda obesmišljen, a troškovi su učinili da takav posao bude nerentabilan“, naveo je Perović.
S druge strane, kako je dodao, prilikom uvoza u Crnu Goru takvih barijera nema.
On je, govoreći o fabrici Suza, kazao da u toj firmi stalno ulažu u razvoj i imaju kontinuirani rast od osnivanja do danas.
„Ove godine očekujemo prodaju od deset miliona litara što je preko 50 odsto ukupne prodaje crnogorskih proizvođača. Nezahvalno je da zbog ove moje uloge, čak i kao predsjednik Grupacije flaširanih voda komentarišem rad drugih fabrika. Ono što mogu da kažem je da je četiri miliona litara godišnje neki prag rentabilnosti za fabriku vode ukoliko pričamo o ozbiljno organizovanom poslu koji je usklađen sa standardima EU“, kazao je Perović.
Podaci koji su dostavljeni iz Uprave za vode govore da je u prošloj godini najviše izvezla fabrika Eko-per šavnik, koja proizvodi vodu Diva i to 624,04 hiljade litara, dok izvoz obavlja još Akva Bjanka Kolašin sa 21,51 hiljadu litara.
(kraj) sam