Ulazi se u zonu kršenja ljudskih prava
- Ulazi se u zonu kršenja ljudskih prava
- Post By urednik
- 14:20, 30 januar, 2011

Podgorica, (MINA) – Graðani Crne Gore neæe biti u situaciji da se slobodno i bez postojanja pritiska izjasne na popisu stanovništva, a sve što se sada dešava ukazuje da se ulazi u zonu kršenja ljudskih prava, smatra istraživaè kršenja ljudskih prava Aleksandar Zekoviæ.
Prema njegovim rijeèima, to bi trebalo da zabrine kljuène politièke autoritete , ali i da bude predmet interesovanja državnog tužilaštva i policije.
“Svakodnevni dogaðaji na terenu veæ ukazuju da æe popis stanovništva biti sproveden u jako ispolitoizovanoj, negativnoj i netolerantnoj atmosferi. Zato državni organi moraju poboljšati svoje napore kako bi se poslovi popisa stanovništva sproveli u skladu sa zakonom”, rekao je Zekoviæ agenciji MINA.
Prema njegovim rijeèima, onima koji doprinose atmosferi javnog obmanjivanja, proizvodnji straha, panike, nereda i nasilja treba poslati jasnu institucionalnu poruku.
“To nikako ne može znaèiti njihovu diskriminaciju i politièki progon veæ obezbjeðenje vladavine zakona za što se svi retorièki zalažu”, rekao je Zekoviæ.
On smatra da apel premijera Igora Lukšiæa prema savjetima nacionalnih manjina na mjestu i da potvrðuje ozbiljnost situacije i da proziva, kako je rekoa, jako prisutno i izraženo, licemjerstvo.
“Realizacija popisa u stvari je doprinijela da jasno vidimo koliko se zapravo neke politièke partije nijesu promijenile u odnosu na 90-te godine prošlog stoljeæa. Neprihvatljivo da politièki subjekat koji gradi graðanski, ljevièarski i evropski identitet kreæe u kampanju povodom jedne redovne statistièke operacije”, kazao je Zekoviæ.
On je ocijenio da je politizovanje popisa stanovništva je kljuèna potvrda crnogorskih ukupnih slabosti.
“Slabo graðansko društvo, znaèajan broj pasivnih i neosviješæenih graðana koji postaju odlièan manipulativni materijal, politièki primitivizam, populizam i demagogija i slabo razvijene državne institucije”, naveo je on.
Zekoviæ je rekao da je u državama sa stabilnom demokratijom i funkcionalnim institucijama popis stanovništva iskljuèivo statistièka operacija kojoj niko ne pridaje politièki znaèaj.
“Popis stanovništva kojem uopšte, da je sreæe, ne bismo pridavali ovakav znaèaj na žalost u drugi plan stavlja brojne socijalne i ekonomske izazove a graðani se, po ko zna koji put, regrutuju za „višu stvar“.
On smatra da mnogi predstojeæi popis stanovništva vide i kao dobru priliku za istorijski i politièki revanšizam, posebno u odnosu na rezultate referenduma iz 2006. godine.
Prema njegovim rijeèima, ne bi bilo dobro da se vlasti iz regiona, na bilo koji naèin, miješaju u unutrašnje stvari Crne Gore i poslove popisa.
“Tako nešto pojedini srpski intelektualci otvoreno najavljuju”, rekao je Zekoviæ.
On smatra da je izuzetno je važno da se u svim poslovima popisa ukljuèujuæi i participaciju u organima koji sprovode popis obezbijedi odgovarajuæe uèešæe svih manjinskih zajednica.
Zekoviæ je ocijenio da se ne dozvoliti propust, kao na popisu 2003. godine, da nijedan popisivaè, instruktor, kontrolor ili èlan popisne komsije ne bude lice romske ili egipæanske nacionalnosti.
“Nadam se Zavod za statistiku na vrijeme vodi raèuna o tome. U tom pogledu vidim potrebu za uspostavljanje komunikacije sa manjinskim savjetima, nikako politièkim partijama, jer bi oni mogli ohrabriti prijavljivanje lica koji zadovoljavaju potrebne uslove na javni konkurs za popisne poslove”, rekao je Zekoviæ.
(kraj) žug