
Dablin, (MINA) - Ujedinjene nacije (UN) pozvale su danas države svijeta da podrže zabranu upotrebe kasetnih bombi, buduæi da je ta vrsta municije krajnje nepouzdana.
Predstavnici više od 100 država okupili su se na konferenciji u Dablinu posveæenoj kasetnim bombama, koja je organizovana u nadi da æe uèesnici uspjeti da se slože o zabrani tog smrtnosnog oružja.
Na konferenciji, meðutim, ne uèestvuju predstavnici Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD), Kine i Rusije koje se protive globalnoj zabrani te municije, prenose agencije.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun poruèio je u video poruci uèesnicima konferencije da treba zabraniti upotrebu, razvoj, proizvodnju, skladištenje i prebacivanje tih bombi.
Kasetne bombe su naprave koje se prilikom eksplozije raspršuju u stotine sitnih projektila - "bombica", a nedetonirane bombice stvaraju svojevrsno "minsko polje" u kojem godinama poslije oružanog sukoba stradaju civili.
Žrtve te municije bili su posljednjih godina civili u Srbiji, Iraku, Avganistanu i Libanu.
Prema podacima Programa UN za razvoj (UNDP), 13 hiljada ljudi je povrijeðeno ili poginulo od kasetnih bombi širom svijeta a veæina njih u Laosu, Vijetnamu i Avganistanu.
Pregovori o zabrani upotrebe kasetnih bombi poèeli su prošle godine u Norveškoj, a najveæi zagovornici usvajanja sporazuma su nevladine organizacije poput Meðunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK).
Predsjednik MKCK Jakob Kelenberg kazao je da je svjestan da se, zbog protivljenja uticajnih zemalja poput SAD, Rusije, Kine, Izraela i Velike Britanije, kasetne bombe ne mogu potpuno zabraniti.
"Naš cilj je da se što je prije moguæe usaglasimo oko ugovora o prekidu korišæenja kasetne municije èije su posljedice po civilno stanovništvo potpuno neprihvatljive. Ako bismo išli na potpunu zabranu, umanjili bismo izglede da se napravi dobar ugovor", rekao je on.
Kalenberg je ukazao da je potrebno u što kraæem roku usvojiti obavezujuæa pravila o moratorijumu na upotrebu kasetnih bombi.
Velika Britanija koja za razliku od SAD, Rusije i Kine uèestvuje na dablinskoj konferenciji, ne želi da se liši dva sistema kasetne municije kojima raspolaže.
Protivnici zabrane kasetnih bombi tvrde da najmodernije verzije te municije sadrže sisteme za samouništavanje èime se uklanja dugoroèna opasnost za civilno stanovništvo.
Zabranu kasetnih bombi podržalo je u pismu dnevniku "Tajms" devet britanskih generala, ukljuèujuæi Majkla Rouza i Ruperta Smita - bivše komandante mirovnih snaga UN u Bosni i Hercegovini.
(kraj) tmi