Unaprijediti prevenciju vršnjačkog nasilja
- Unaprijediti prevenciju vršnjačkog nasilja
- Post By urednik
- 21:45, 20 maj, 2016

Podgorica, (MINA) - Najnoviji slučaj teškog fizičkog nasilja u srednjim školama na sjeveru Crne Gore ukazuje na potencijalno uspostavljanje negativnog trenda, kojim se moraju ozbiljno pozabaviti nadležne institucije sistema, ali i šira društvena zajednica, ocijenjeno je iz Juventasa.
„Posljednji slučaj nasilja je okarakterisan kao pokušaj ubistva, što mora upaliti sve alarme u sistemu“, saopšteno je iz te nevladine organizacije.
Potrebno je, smatraju u Juventasu, unaprijediti međusektorsku saradnju i uvesti nove politike za prevenciju nasilja u školskom okruženju, a roditelje i učenike treba osnažiti da uzmu što aktivniju ulogu u tom procesu.
Iz te NVO podsjećaju na istraživanje koje su sproveli 2013. godine među 1.599 srednjoškolaca, i koje je pokazalo da se svaki deseti srednjoškola ne osjeća sigurno u školskom okruženju.
„Podaci koji su ukazali na stepen percipirane (ne)sigurnosti/(ne)bezbjednosti u školskom okruženju podrazumijevali su i da je 57,3 odsto srednjoškolaca izjavilo da se svakodnevno ili često u njihovoj školi dešava da učenici budu izloženi podsmijavanju ili omalovažavanju od drugih učenika, 53,3 odsto da se svakodnevno ili često dešava da učenici budu izloženi vrijeđanju, nazivanju pogrdnim imenima, 27,6 odsto prijetnjama, a 16,7 odsto da se u njihovoj školi svakodnevno ili često dešava da učenici od strane drugih učenika budu fizički povrijeđeni“, kaže se u saopštenju.
Iz Juventasa su ocijenili da je važno na sve te pojave nasilja pravovremeno i adekvatno reagovati.
Ta NVO upozorava da su mladi su izloženi nasilnim obrascima ponašanja, ali i medijskim sadržajima koji promovišu nasilje.
„Adekvatno posmatranje i poznavanje veza i interesovanja koje adolescenti ostvaruju i gaje može biti efektivan alat u rješavanju problema nasilja u školi i roditeljima, odnosno starateljima, ali i nastavnom osoblju“, smatraju u Juventasu.
Oni su podsjetili da u mnogim sredinama nedostaju omladinski prostori i ponuda za aktivno korišćenje slobodnog vremena u cilju rasta i razvoja pojedinca i zajednice, a nema dovoljno ni sportsko-reakreativnih i kulturno umjetničkih sadržaja za mlade.
„Kao podršku potrebno je izdvojiti i naglasiti postojanje profesionalne službe u srednjim školama, koja treba da bude dostupna svim učenicima u svim srednjim školama, ali i mladima koji nisu u srednjoškolskom obrazovanju“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je, pored nadležnih institucija, roditelja i staratelja, važno da šira društvena zajednica, uključujući organizacije civilnog sektora, učini koncentrisane napore, pristupi učenicima i mladim ljudima uopšte i doprinese rješavanju ovako ozbiljnog problema.
U Juventasu smatraju da bi, pored pravnih mehanizama, društvenih intervencija, ali i razvijanja adekvatnih sadržaja za mlade širom cijele zemlje koji mogu uticati na suzbijanje nasilnog ponašanja, uspostavljanje i ažuriranje statističkiih podataka na nivou države o nasilju u školama doprinijelo osvješćivanju šire društvene zajednice o ovoj pojavi.
„Kao što iskustvo u Crnoj Gori pokazuje, nasilje u školama je socijalni problem sa značajnim prenosnim efektima - jedan nasilni čin može izazvati brojne negativne posljedice. Otuda, neophodno je da društvo u cjelini radi na suzbijanju ove socijalne pošasti“, poručili su iz te NVO.
(kraj) gop