Upozoravaju na kampanju eksperata
- Upozoravaju na kampanju eksperata
- Post By kristina
- 18:41, 21 jun, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Socijalistièka narodna partija upozorila je danas na zahuktalu kampanju eksperata koji žale nad obustavljanjem, kako su naveli, namještenog tendera za Termoelektranu i Rudnik uglja i predviðaju ekonomsku katastrofu zbog navodno ugroženog koncepta privatizacije.
Èlan Glavnog Odbora SNP-a Aleksandar Damjanoviæ rekao je u izjavi dostavljenoj agenciji Mina-business da se orkestriranoj protivofanzivi „energetskih liberalista“, pridružio potpredsjednik vladinog Savjeta za privatizaciju Veselin Vukotiæ koji je u struènom i praktiènom smislu, davao ton konceptu privatizacije posljednjih godina.
„Profesor ekonomije je možda zaboravio ili smatra da za Crnu Goru ekonomska teorija ne mora da važi - da procesu privatizacije obavezno prethodi izgradnja jakih institucija, kojih u Crnoj Gori, 17 godina nakon poèetka tranzicije još nema“, kazao je on.
Prema rijeèima Damjanoviæa, nema ni „jakih i stabilnih pravila“ koja Vukotiæ tek sada priziva, a kojih se nije sjetio da kreira prije oko deset godina.
U SNP-u smatraju da rezultati privatizacije koju su zapoèeli, realizovali i privode kraju Vukotiæ i „uspješni ljudi koje je on proizveo“, nijesu rezultirali poveæanjem zaposlenosti ili ravnomjernom podjelom tranzicionog kolaèa na sve graðane Crne Gore.
„O ravnomjernom regionalnom razvoju ili o rastu konkurentnosti crnogorske ekonomije, kao rezultatima profesorovog koncepta privatizacije takoðe nema potrebe trošiti rijeèi, osim podsjetiti da se na sjeveru Crne Gore danas stvara svega desetak procenata crnogorskog BDP-a, a da je crnogorski spoljnoekonomski bilans najgori u Evropi“, tvrdi Damjanoviæ.
U SNP-u kažu da je „momišiæka škola“ zaslužna što je u Crnoj Gori mjera neèije uspješnosti iskljuèivo to da li je profitirao u procesu tranzicije i da li je na funkcijama, a ne da li svoj posao radi odgovorno i na dobrobit cijeloga društva.
Damjanoviæ je rekao da bi Vukotiæu, umjesto pitanja zašto mu odjednom smeta Centralna banka, jedna od rijetkih institucija koju ne kontroliše i svoj posao, za crnogorske prilike radi veoma korektno, neki „protekcionistièki konstruktivista“ mogao da zatraži savjet, kako i sa èime razmišljati o novim ulaganjima, a ne èekati povraæaj aktuelne investicije.
„Treba pitati i o odgovornosti one politièke veæine, koja punih 17 godina uvozi struju, ne razmišljajuæi o investiranju u cilju ublažavanja energetskog deficita, a sada bi da se malo igra privatizacije i to sa vitalnim resursima jer se konaèno dosjetila da je uvozila nešto što potencijalno ima“, dodao je on.
SNP potencira, crnogorskom društvu, imanentan koncept države socijalne pravde, kao jaki korektivni mehanizam tržišnog modela, i kao uslov njenog daljeg, ne iskljuèivo ekonomskog rasta, veæ balansiranog i sigurnog razvoja, ekološki održivog i veoma stabilnog.
„Kao jedan od postulata izgradnje demokratske i napredne Crne Gore, potenciramo i borbu protiv pošasti koje truju naše društvo, poput nezakonite i netransparentne privatizacije, korupcije ili organizovanog kriminala, jer je praksa zemalja koje su prošle tranziciju pokazala, da su ovo kljuène prepreke razvoja“, rekao je Damjanoviæ.
Te pojave, tvrdi on, ne stanuju na ulici veæ u kabinetima i institucijama sistema, pa æe SNP tim problemima , kao i do sada davati prioritet, kao što je to i pokazao sa predlaganjem Interpelacije, koju je parlament, uz podršku kolega iz opozicije i SDP-a usvojio.
U SNP-u vjeruju da je time najavljen preokret u borbi za evropsku,demokratsku i na vladavini prava utremeljenu Crnu Goru.
(kraj) kmh