
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Poslovodstvo podgorièkog Titeksa najavilo je danas da æe, kao što je predviðeno Predlogom sporazumom o rješavanju spora izmeðu uprave i dijela zaposlenih, isplatiti radnicima proglašenim za tehnološki višak po sedam hiljada EUR otpremnine.
Predsjednik Odbora direktora fabrike Nenad Protiæ oèekuje da predstavnici Ministarstva ekonomije sjutra pozovu èlanove poslovodstva na potpisivanje sporazuma, èije izvršenje, pored tog, garantuje i Vladin resor za rad i socijalno staranja, kao i Savez sindikata Crne Gore.
“Radnicima æe nakon zakljuèenja sporazuma biti isplaæeno po 6,13 hiljada EUR, uz odbitak ranije isplaæenih šest neto plata. Isplata preostalih 870 EUR predviðena je do kraja avgusta”, saopštio je Protiæ.
Novac za isplatu otpremnina biæe obezbjeðen posredovanjem Ministarstva ekonomije i uz pomoæ crnogorske Vlade.
Sporazum, koji je prethodno prihvatio Sindikat Titeksa, predviða isplatu 30 neto zarada invalidima rada.
Iz uprave je najavljeno da æe zaposleni koji su rješenje o prestanku radnog odnosa dobili zbog odbijanja da rade imati isti status i prava kod Zavoda za zapošljavanje kao i radnici koji su proglašeni tehnološkim viškom.
Sporazumom je predloženo poništavanje svih odluka Inspekcije rada u vezi sa Titeksom i povlaèenje prijava i tužbi koje su radnici dostavili protiv uprave i obrnuto.
Nakon potpisivanja sporazuma trebalo bi da bude prekinut štrajk dijela zaposlenih koji je poèeo u decembru 2004. godine.
Iz Sindikata je ranije saopšteno da je isplata otpremnina predviðena za 129 od ukupno oko 250 radnika Titeksa.
Uprava preduzeæa, èiji je veæinski vlasnik slovenaèki Novus i fond zajednièkog ulaganja Trend poèetkom februara je nudila prekobrojnim radnicima otpremnine od po 5,6 hiljada EUR, što su oni uslovljavali isplatom zarada i naknada za topli obrok i prevoz za period od januara prošle do marta ove godine.
Radnici su nedavno odustali od isplate zaostalih zarada i naknada i prihvatili da uprava poništi ranija rješenja o prestanku radnog odnosa za dio zaposlenih, kako bi mogli ostvariti prava preko Biroa rada.
Rješenja o prestanku radnog odnosa krajem januara uprava je dostavila za 84 radnika proglašena tehnološkim viškom, a mjesec kasnije i za 33 štrajkaèa.
Nakon toga Inspekcija rada je obustavila rješenja o otkazu za 74 radnika proglašena tehnološkim viškom.
Štrajk je poèeo zbog nepotpisivanja kolektivnog ugovora i socijalnog programa, a dipo zapsolenih je gotovo dva mjeseca svakodnevno po dva sata protestovala i pred zgradom crnogorske Vlade.
(kraj) nar/anf