Usaglašavanje carina pozitivno ali na duži rok
- Usaglašavanje carina pozitivno ali na duži rok
- Post By angelina
- 11:35, 3 oktobar, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Približavanje crnogorskih i srpskih carinskih stopa imaæe kratkoroène negativne posljedice na ekonomiju Crne Gore, ali æe se pozitivno odraziti na srednji i dugi rok, ocijenjeno je danas na seminaru o moguæim efektima usaglašavanja carinskih i trgovinskih režima.
Seminar je organizovao Savjetodavni centar za ekonomska i pravna pitanja (SCEPP) iz Beograda u Euro Info koresnspodentnom centru.
Eksperti SCEPP-a tvrde da æe potrošaèi nakon integracije sa Evropskom unijom (EU) i pristupa Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) imati korist zbog niže cijene izvoza.
To bi za proizvoðaèe znaèilo nižu cijenu ulaganja, ali i smanjene moguænosti za zaradu zbog otvorene meðunarodne konkurencije.
Poèetak primjene usaglašenih carinskih stopa smanjio bi prihode budžeta Crne Gore i Srbije, ali bi manjak kasnije bio nadoknaðen prihodima od drugih taksi.
“Zbog razlièitih pravila i propisa u Srbiji i Crnoj Gori, kao i drugaèijih pravnih, poreskih i administrativnih sistema neophodno je prestrukturiranje. Neizbježne su posljedice na ekonomiju, ali æe negativne na kratak rok biti veæe, dok æe se pozitivne osjetiti kasnije”, ocjenjuju eksperti SCEPP-a.
Oni smatraju da je Crna Gora, zbog korišæenja eura, veæ u EU.
Usaglašavanje carinskih stopa uticaæe na stepen konkurentnosti, prihode budžeta, nivo bruto nacionalnog dohotka, obim uvoza i izvoza kao i trgovinski bilans.
“Najbolje rješenje za Crnu Goru i Srbiju je prihvatanje prosjeka sadašnjih stopa, a nakon dvije godine evropskih. Nema razloga da Crna Gora poveæava carinske stope sa tri odsto na osam kao u Srbiji, veæ na šest odsto kao u EU, jer bi sama snosila troškove prilagoðavanja”, procijenili su u SCEPP-u.
Analitièari ove isntitucije smatraju da bi prihvatanje prosjeka crnogorskih i srpskih carina kasnije moglo uèiniti suvišnim planirano usaglašavanje sa EU, zbog približnog iznosa stopa.
Rezultati ekspertske analize pokazuju da æe zbog usaglašavanja carina crnogorski izvoz biti 0,08 odsto manji, dok æe uvoz ostati na istom nivou.
Procijenjeno je da æe izvoz Srbije rasti, i to brže od uvoza, što æe pozitivno uticati na federaciju zbog njene velièine.
Usaglašavanje æe se u poèetku pozitivno odraziti na crnogorski budžet zbog poveæanih prihoda na osnovu viših carinskih stopa, dok æe u Srbiji efekti biti negativni.
Oèekuje se neznatan uticaj na konkurentnost crnogorskog izvoza, koji æe u Srbiji biti poveæan.
Graðani æe, tvrde u SCEPP-u, primijetiti i poveæanje prosjeènih zarada, koje æe, prema procjenama, do 2005. godine u Srbiji iznositi preko 5,5 EUR.
Delegat Evropske Komisije Vilijem Blankert /Willem Blankert/ rekao je da oporavak odnosa izmeðu Savezne Republike Jugoslavije i EU poèinje pripremom ugovora o stabilizaciji i asocijaciji.
“EU je najviše zainteresovana za uvoz tekstila, ali postojanje dva trgovinska i carinska režima otežava pregovore. Oni æe biti znatno lakši sa jednim subjektom, što omoguæava pravni okvir za odnose Srbije i Crne Gore koji je na pomolu”, kazao je Blankert.
Šef sektora za odnose sa inostranstvom Privredne komore Crne Gore Veliša Neneziæ smatra da ekspertski timovi treba da predlože rješenja za brzu integraciju u EU, vodeæi raèuna o stepenu postignutih reformi u Srbiji i Crnoj Gori.
“Slobodan protok roba, izmeðu ostalog, podrazumijeva usaglašavanje carinskih tarifa, primjenu sporazuma o zajednièkim stopama i spoljnotrgovinskom režimu, kompatibilne poreske sisteme i èlanstvo u STO”, kazao je Neneziæ.
On je dodao da æe biti potrebno omoguæiti i slobodan protok kapitala i usluga.
(kraj) anf/kmh