Usaglasili izborni i zakon o državljanstvu
- Usaglasili izborni i zakon o državljanstvu
- Post By urednik
- 18:28, 22 avgust, 2011

Podgorica, (MINA) – Kolegijum predsjednika parlamenta usaglasio je izborni i zakon o državljanstvu, a sjednica na kojoj æe poslanici o tome raspravljati zakazana je za 6. septembar.
Pet partija podržalo je nacrt izbornog zakona, što znaèi da bi na plenumu za podršku glasala 74 poslanika.
Socijalistièka narodna partija (SNP), Nova srpska demokratija (Nova) i Pokret za promjene (PzP) su podršku izbornom zakonu uslovili izjednaèavanjem srpskog i crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu, a Bošnjaèka stranka i albanske partije najavile su da neæe podržati zakon.
PzP nije podržao Predlog zakona o državljanstvu.
Predsjednik parlamenta Ranko Krivokapiæ smatra da je Kolegijum danas završio svoju, kako je rekao, evropsku obavezu i oèekuje da druga „nestrateška pitanja“ neæe uticati na evropski put Crne Gore.
„Žalim što nijesmo dobili saglasnost predstavnika manjinskih partija u Kolegijumu, ali ostaje obeæanje da amandmanima djelujemo na rješenja, kako bi trenutnu podršku od 92 odsto proširili“, rekao je on.
Upitan da prokomentariše to što je Socijaldemokratska partija (SDP) prvo podržala dogovor premijera Igora Lukšiæa i opozicije vezano za jezik, a potom najavila da æe podnijeti amandmane na taj dio, Krivokapiæ je rekao da zakon i politièki dogovor nijesu isto.
„U zakonu su rješenja koja su prihvatljivija, ali postoje neka u politièkom dogovoru koja su protivustavna i èekamo rješenje. Ne možete podržati nešto apstraktno. To je jedini sporazum koji nije potpisan, a na koji se pozivaju“, pojasnio je Krivokapiæ.
Upitan da li æe prihvatiti uslov opozicije da se crnogorski i srpski jezik u obrazovnom sistemu izjednaèe, rekao je da SDP prhvata sva rješenja koja ujedno znaèe poštovanje Ustava.
„Rješenje koje bi bilo koji jezik izjednaèilo sa crnogorskim u službenoj upotrebi je neustavno i ne možemo glasati za to dok se Ustav ne promjeni“, zakljuèio je Krivokapiæ.
Goran Daniloviæ iz Nove kaže da su poslanici danas postigli mnogo ali da æe, ako se problem srpskog jezika ne riješi u narednih nekoliko dana, podrška izbornom zakonu izostati.
„Ne bude li prvog koraka, da sprijeèimo diskriminaciju, a to je jedino moguæe izjednaèavanjem srpskog i crnogorskog u obrazovnom sistemu, onda æemo, bojim se, zapoèeti vrijeme velikih nesporazuma i politièkih podjela“, rekao je Daniloviæ.
Nova je pozvala Lukšiæa da objasni šta znaèi da je srpski jezik obavezan uz crnogorski.
„Nadam se da æe nam to Lukšiæ koliko sjutra objasniti. Šta je mislio kada je napisao rijeè obavezan za srpski jezik. Znaèi li da je obaveazn ili ne“, rekao je Daniloviæ. "Nema mirenja sa diskriminacijom“.
Milutin Simoviæ iz Demokratske partije socijaslista je optimista kada je podrška izbornom zakonu u pitanju.
„Pet od sedam predsjednika poslanièkih klubova podržalo je zakon i ovo je veliki rezultat. Došli smo do važnog rezultata koji obeæava da æemo 6. septembra, sa još veæom podrškom, usvojiti izborni zakon“, rekao je on.
Aleksandar Damjanoviæ iz SNP-a rekao je da se nada da æe se završiti sa diskriminacijom jezièke zajednice.
„Dva od tri zakona su usaglašena u najveæoj mjeri. Nezavršen posao je predlog zakona o izmjenama zakona o obrazovanju. Nadam se da æe se zaustaviti diskrimnacija i da æemo imati potpunu podršku kako bi završili posao i ispunili nastavak integracija“, naveo je Damjanoviæ.
Suljo Mustafiæ iz Bošnjaèke stranke kazao je da ta partija ne može prihvatiti rješenja koja nemaju afirmativne akcije na lokalnom novou što je, dodao je, zagarantovano Ustavom.
„Tokom zasjedanja æemo podnijeti amandmane kojima æemo nastojati da popravimo rješenja i uskladimo ih sa zahtjevima. Od sudbine tih amandmana zavisiæe naša podrška“, zakljuèio je on.
(kraj) anm/boj