Uskoro novi jedinstveni sistem naplate vode
- Uskoro novi jedinstveni sistem naplate vode
- Post By kristina
- 15:41, 19 oktobar, 2003

Kotor, (MINA-BUSINESS) - Opštinska vodovodna i kanalizaciona preduzeæa koja uèestvuju u projektu rješavanja vodosnabdijevanja na primorju i Cetinju, primjenjivaæe jedinstven sistem naplate vode potrošaèima, kojim je izmeðu ostalog, predviðeno ukidanje plaæanja gotovinom inkasantima, saopšteno je danas iz konsultantske kuæe MACS.
Konsultanstku kuæu MACS angažovala je Njemaèka banka KfW da podržava rad Sekretarijata i Osnivaèkog odbora zajednièkog vodovodnog i kanalizacionog preduzeæa za opštine Tivat, Bar, Ulcinj, Budva, Kotor, Cetinje i Herceg Novi.
Izvršni direktor MACS-a Tomas Šiler /Thomas Schiller/ je podsjetio da je na sastanku Osnivaèkog odbora meðuopštinskog vodovodnog preduzeæa u petak, na predlog Sekretarijata ovog tijela, usvojen koncept novog jedinstvenog sistema naplate za sva preduzeæa koja uèestvuju u projektu, koji æe biti primjenjivan nakon prelaznog perioda.
Novi sistem, osim ukidanja plaæanja gotovinom inkasantima, predviða i jedinstven ciklus oèitavanja vodomjera u opštinskim vodovodima i kanalizacijama, adaptaciju postojeæeg softvera u njima, kao i potpisivanje posebnih stimulativnih ugovora sa velikim potrošaèima.
»Potrošaèi æe veæ sa naredenim mjeseènim raèunom dobiti informativna pisma u kojima æe ove promjene biti najavljene. Time je napravljen velik korak u pripremama za osnivanje novog meðuopštinskog vodovodnog i kanalizacionog preduzeæa, u cilju poboljšanja performansi preduzeæa«, rekao je Šiler.
On je napomenuo da je institucionalni koncept buduæeg vodovodnog i kanalizacionog preduzeæa baziran na pristupu »odozdo-na gore«, prema kojem glavnu ulogu u odluèivanju i odgovornost imaju opštine.
Šiler je podsjetio da æe, slijedeæi pristup »odozdo-nagore«, Vlada u saradnji sa opštinama, obezbijediti kredit od sedam miliona EUR od konzorcijuma lokalnih banaka i finansijski podržati implementaciju hitnih mjera za poboljšanje vodosnabdijevanja za narednu turistièku sezonu.
Vlada æe od obezbijeðenog kredita vraæati 30 odsto, a opštine ostatak.
Kredit bi bio obezbijeðen uz grejs period od godinu, rok otplate šest do sedam godina i godišnju kamatnu stopu od šest do sedam odsto. Vodovodna preduzeæa u opštinama definisaæe hitne mjere i biæe, zajedno sa opštinama odgovorna za njihovo sprovoðenje.
Predviðena je i spoljna supervizija ovog procesa.
»Primjena hitnih interventnih mjera približava crnogorsku stranu ispunjenju uslova za povlaèenje dodatnih deset miliona EUR kredita od KfW-a za implementaciju srednjeroènih i dugoroènih mjera za rješavanje problema vodosnabdijevanja u ovom regionu«, zakljuèio je Šiler.
(kraj) dmc/kmh