Uspješna evropska i evroatlantska godina
- Uspješna evropska i evroatlantska godina
- Post By drazenv
- 14:51, 16 decembar, 2013

Podgorica, (MINA) – Crna Gora je imala uspješnu evropsku i evroatlantsku godinu, ocijenio je ministar vanjskih poslova i evropskih integracija, Igor Lukšiæ, navodeæi da su jasnoæa, dosljednost i transparetnost odražavale politiku države.
On je na tradicionalnom novogodišnjem koktelu za diplomatski kor rekao da je država nastavila da razvija i unapreðuje bilateralne odnose sa susjedima, èlanicama EU i NATO-a i nizom najrazvijenijih i najuticajnjih država svijeta.
»Nastavili smo u dobrom ritmu put prema strateškim državnim ciljevima, èlanstvu u EU i NATO, koje pretpostavlja bezbjednost, stabilnost i kvalitet institucionalnog okvira, a samim tim temelj dugoroènom ekonomskom prosperitetu«, kazao je Lukšiæ.
Prema njegovim rijeèima, ekonomskog razvoja u dugom roku nema ukoliko se ne savladaju zadaci koji se odnose na uspostavljanje sistema vladavine prava.
»Bez obzira na do sada uraðeno, a toga je puno, oèigledno je da je to proces koji traje, ali koji podrazumijeva ne verbalno, veæ suštinsko razumijevanje i primjenu u realnom životu standarda i ponašanja koji važe u razvijenim zemljama. Izgovora za mnogo štošta više nema«, naveo je Lukšiæ.
On je poruèio da država mora da nastavi da sprovodi kljuène reforme koje treba da doprinesu da Evropa uðe u svaki dom i instituciju, »i da za mjeru imamo standard koji znaèi poštovanje vladavine prava i svakog graðanina«.
»Integracioni proces ne može biti uspješan ukoliko ga naši graðani ne razumiju. Integracioni proces i u sluèaju EU, kao i NATO, je samo formalizovanje težnje da se ostvari bolji kvalitet života«, poruèio je Lukšiæ.
Dominantne aktivnosti tokom 2013. na planu evropskih integracija su uspješni završetak procesa skrininga, kompletiranje pregovaraèke strukture koja ukljuèuje 1,3 hiljade struènjaka iz razlièitih društvenih sfera, privremeno zatvaranje dva pregovaraèka poglavlja, i priprema sedam novih pregovaraèkih pozicija.
On je podsjetio da je država tokom poslednjih šest mjeseci u kontinuitetu radila na pripremi Programa pristupanja Crne Gore EU 2014-2018. koji æe, kako je naveo, biti putokaz prema èlanstvu EU.
»Zapoèeli smo i aktivnosti na pripremi Komunikacione strategije o informisanju javnosti o EU i pripremama Crne Gore za èlanstvo, pod motom Ja za Evropu, Evropa za mene.Stoga je važno objediniti sve potencijale društva kada je informisanje naših graðana u pitanju«, rekao je Lukšiæ.
On je naveo da se Crne Gora može pohvaliti i visokim stepenom iskorišæenosti novca koje je Evropska komisija opredijelila za period 2007-2013. u okviru IPA-e.
»Povedeni ovim iskustvom, poèeli smo s pripremama za uèešæe u programima za novu finansijsku perspektivu 2014-2020, koji æe, prema najavama, na godišnjem nivou iznositi prosjeèno 35 miliona EUR«, kazao je Lukšiæ.
Na planu evroatlantskih integracija, dodao je, održan je kontinuitet u reformama u kljuènim oblastima i napravili opipljiv napredak u proteklom ciklusu Akcionog plana za èlanstvo (MAP), a potom otpoèeli sprovoðenje IV godišnjeg Akcionog plana, i uspješno završili predsjedavanje Amerièko-jadransko poveljom.
Reformske aktivnosti bile su fokusirane na èetiri kljuène oblasti.
»Jaèanje vladavine prava, reforma obavještajnog sektora, reforma sektora odbrane i jaèanje podrške i razumijevanja javnosti za integraciju u NATO putem javnog dijaloga, što predstavlja naš prioritet u predstojeæem periodu«, naveo je Lukšiæ.
On vjeruje da æe država u narednih pola godine, u susret narednom samitu poikazati konkretne rezultate u ispunjavanju preostalih obaveza.
»Vjerujem da æemo biti u prilici da kažemo da je Crna Gora spremna za èlanstvo. Jasnoæa, dosljednost i transparetnost naše politike krasile su u prethodnom periodu Crnu Goru i vjerujem doprinosile jaèanju povjerenja i odnosa sa svim relevatnim èiniocima na meðunarodnoj sceni«, rekao je Lukšiæ.
Crna Gora, dodao je, ima jasno iskazane interese, »i to je najbolji okvir da sa svima koji žele sa njom da saraðuju, naðemo realan i održiv ugao«.
Prema njegovin rijeèima, uspjeh Hrvatske je podsticaj svima da nastave sa pregnuæem.
»Poredeæi region sa periodom od prije nekoliko godina, napredak je nesumnjiv. Ali je nesumnjivo i to da je moglo više biti uraðeno. Balkanski atavizmi prošlosti sui dalje prisutni i jedina sila koja to rješava je integracija prema EU i NATO«, kazao je Lukšiæ.
Prema njegovim rijeèima, stvaraju se moguænosti za skoro otvaranje i ambasade u Argentini èime æe, rekao je, podstaæi okupljanje potomaka Crnogoraca koji žive u Južnoj Americi, ali i jaèanje ekonomske saradnje sa ovim dijelom svijeta.
On je najavio da æe MVPEI tražiti moguænosti za otvaranje ambasade u Kijevu.
»Radili smo i na jaèanju naše mreže i putem nerezidentnog pokrivanja cijele Evrope gdje nemamo DKP, zemalja G20 u kojima ih nemamo, odnosno država èlanica OECD, kao i pri nizu multilateralnih organizacija«, kazao je Lukšiæ.
Sve to, kazao je Lukšiæ, doprinosi stvaranju uslova da se na duže zaokruži mreža i Crna Gora bude prisutna svugdje gdje ima interes.
On je rekao da je MVPEI, vodeæi raèuna o iseljeništvu, transformisao Centar za iseljenike i formirao posebnu Upravu za dijasporu pri MVPEI, èime su, kako je naveo, stvoreni uslovi za nastavak uspješne realizacije Strategije saradnje sa dijasporom, kao i Akcionog plana iz 2010. godine.
Ambasador Albanije u Podgorici, Tonin Beci, je u ime diplomatskih predstavnika akreditovanih u Crnoj Gori ocijenio je da je država ostvarila znaèajne pozitivne rezultate, posebno u politièkim i ekonomskim reformama u pravcu unaprjeðenja kvaliteta života i društvene kohezije.
»Visoko cijnimo uspješne korake koje je Crne Gora nastavila da pravi u ovoj godini na putu EU integracija i u pravcu ambicioznih reformi na putu èlanstva u NATO«, kazao je Beci.
Prema njegovim rijeèima, Crna Gora, nastavlja da igra aktivnu i pozitivnu ulogu u bilateralnim odnosima sa državama regiona, kao i u regionalnim inicijativama za saradnju i stabilnost, bezbjednost i dobrosusjedske odnose koje, kako smatra on, predstavljaju suštinsku potrebu za dalje razumijevanje i prosperitet naroda i država regiona.
(kraj) anm/žug