Uspjeli da ukažu na kljuène probleme
- Uspjeli da ukažu na kljuène probleme
- Post By drazenv
- 13:42, 21 decembar, 2010

Podgorica, (MINA) – Nedjeljnik Monitor je, kroz novinarska istraživanja i debate, detektovao kljuène probleme koji se moraju riješiti da bi Crna Gora bila demokratska država, poruèeno je danas na predstavljanju publikacije Crna Gora: mediji, manjinska prava i vladavina prava.
Monitor je u 2010. godini, posredstvom Delegacije Evropske unije (EU) u Podgorici, realizovao projekat Istraživaèko novinarstvo i javna debata o reformama, kroz koji je promovisao fundamentalne slobode i prava u Crnoj Gori.
Specifièni ciljevi projekta bili su da se kroz novinarska istraživanja i javne debate predoèe glavni problemi o medijskoj reformi, manjinskim pravima i vladavini prava.
Novinar Monitora Milka Tadiæ Mijoviæ kazala je da publikacija rezime onog do èega su došli prilikom jednogodišnjeg istraživanja.
»Glavno što bi mogli zakljuèiti je da je projekat poslije godinu došao do rezultata koji su veoma slièni rezultatima koji se mogu naæi u Mišljenju Evropske komisije (EK) o kandidaturi Crne Gore za kandidaturu«, rekla je Tadiæ Mijoviæ.
Projekat je, kako je objasnila, realizovan uz podršku EK.
»Zadovoljni smo što je u projektu uèestvovalo od 100 do 150 uèesnika, i to predstavnika svih znaèajnih grupacija u Crnoj Gori, predstavnika vlasti, opozicije, civilnog sektora, eksperata. Pored naših novinara radili su i strani i eksperti iz regiona, a u debate su se ukljuèili i predstavnici diplomatske zajednice u Crnoj Gori«, navela je Tadiæ Mijoviæ.
Glavni i odgovorni urednik Monitora Esad Koèan poruèio je da nije iluzionista i da je svjestan da razlièiti faktori ne bi mogli biti okupljeni na projektu u ovoj fazi, da partner nije bila Evropa.
On je rekao i da je nedjeljnik, realizovanjem projekta, pokazao da može biti partner na uspostavljanju evropskih vrijednosti svakom ko je zainteresovan.
Kroz novinarska istraživanja i debate, rekla je Tadiæ Mijoviæ, detektovani su kljuèni problemi Crne Gore, kao i kljuène stvari koje se moraju riješiti.
»Da bi Crna Gora bila ne samo èlanica EU, veæ da bi bila demokratska država – nedostatak vladavine prava, a iz toga se izvode nedovoljna sloboda medija i poboljšanje manjinskih prava svih grupa u Crnoj Gori, od etnièkih do onih koje su u najgorem položaju kao što su predstavnici LGBT populacije«, kazala je Tadiæ Mijoviæ.
Prema njenim rijeèima, pozicija medija u Crnoj Gori koji »nijesu pod kontrolom vladajuæih i moænih biznis krugova« bila je izuzetno teška u posljednjih nekoliko godina.
»Pozicija medija je mnogo teža nego što je bila poèetkom ove decenije, pa èak i najgorih godina Miloševiæeve vladavine«, rekla je Tadiæ Mijoviæ.
Ona je dodala da su kroz projekat i direktnu komunikaciju sa Briselom uspjeli da pitanje medija postave na viši nivo, kao i da se to pitanje naðe u Mišljenju.
Nezavisni novinar Dragoljub Vukoviæ naveo je da je pozitivan aspekt projekta onaj koji, kako je rekao, vezuje za jedan od jedan od temeljnih principa novinarstva.
»A to je da novinarstvo treba da obezbijedi forum, prostor za raspravu o kontroverznim pitanjima u jednom društvu. Monitor je jedan od rijetkih medija koji je obezbijedio prostor da se o ovim temama raspravlja«, rekao je Vukoviæ.
Taj nedjeljnik je, kako je dodao, pokazao da baštini jednu dobru vrstu novinarstva.
»To je novinarstvo koje postavlja pitanja, provocira, zaviruje ispod površine dogaðaja i koje se ne libi da na neki naèin poremeti romantièarsku predstavu o društvu, koju pokušavaju da ostave neki provladini mediji ili vlast sama«, kazao je Vukoviæ.
(kraj) boj/žug