Uspostaviti hijerarhiju upravljanja otpadom
- Uspostaviti hijerarhiju upravljanja otpadom
- Post By drazenv
- 14:21, 26 jun, 2014

Podgorica, (MINA) – Država mora da uspostavi hijerarhiju upravljanja otpadom koju zagovara Evropska unija (EU), kazala je pomoænica ministra za održivi razvoj i turizam, Ivana Vojinoviæ, navodeæi da EU od 2030. godine više neæe finansirati izgradnju deponija.
Ona je, na panel diskusiji Integracije i zaštita životne sredine koju je organizovao Centar za demokratsku trnziciju (CDT), kazala da je proces evropskih integracija proces cjelokupnog društva i da bi svi bi trebalo da daju svoj doprinos.
“Tematika je životna, imamo obavezu da svaki graðanin mora biti informisan o stanju životne sredine, da aktivno uèestvuje u procesu donošenja odluka”, kazala je Vojinoviæ.
Govoreæi o procesu skrininga za poglavlje 27 (Politika životne sredine i unutrašnje tržište EU), ona je kazala da je Evropska komisija (EK) bila zadovoljna stepenom profesionalnosti crnogorske administracije u ovoj oblasti.
EK je Crnoj Gori, kazala je Vojinoviæ, postavila obavezu realnog strateškog planiranja u ovoj oblasti, prioriteta i precizno postavljenih rokova.
“Zahtjevaju da definišemo kratkoroène, srednjoroène i dugoroène planove, definisanje korake koje æemo preduzeti u usklaðivanju sa pravnom tekovinom EU. To je skoro 900 razlièitih propisa koji se èesto mijenjaju u skladu sa promjenama na terenu. Mi to sve moramo da pratimo“, dodala je ona.
Ona je podsjetila da je EK naglasila da su izazovne oblasti za Crnu Goru kvalitet voda, upravljanje otpadom, zaštita promjene i klimatske promjene.
Vojinoviæ je kazala da se “gro procesa pregovora radi u Crnoj Gori i da su najteži pregovori izmeðu onih koji su ukljuèeni u proces”.
Kako je rekla, goruæa je oblast upravljanje otpadom i Crna Gora se mora temeljito posvetiti tom problemu. “Država radi novu nacionalnu strategiju, nacionalni plan sa kojim æe se uskladiti lokalni planovi, izmjene zakona”.
“Moramo uspostaviti hijerarhiju upravljanja otpadom koju zagovara EU. To podrazumijeva prevenciju nastajanja otpada, selektivno odlaganje, reciklažu“, kazala je ona i dodala da od 2030. godine EU više neæe finansirati izgradnju deponija”, rekla je Vojinoviæ.
Ona je kazala da su u Briselu odavno rekli – “ono što vi bacate u smeæe, za nas je dragocjeno”.
Jelena Marojeviæ iz nevladine organizacije Grin houm /Green Home/ smatra da su evropske integracije šansa za unapreðenje stanja u oblasti životne sredine, jer æe se tako dostiæi i primijeniti standarde evropskog zakonodavstva.
Ona je kazala da æe ta organizacija nastaviti da bude aktivna u dijelu monitoringa ove oblasti. “Dobiti mjerila nije negativna stvar, mjerila su neophodna da bi vidjeli gdje smo i napravili planove”.
“Nije vidljiva problematika kvaliteta voda. Mnoge zemlje EU imaju problem kako da sprovedu Direktivu upravljanja vodom, vrlo je zahtjevna”, rekla je Marojeviæ.
Takoðe, dodala je, imamo problem administrativnih kapaciteta u crnogorskom Ministarstvu poljoprivrede u Sektoru za vodu.
Govoreæi o problemu otpada, Marojeviæ je kazala da oko 60 odsto otpada graðana završi na divljim deponija, dodajuæi da je to frapantan podatak.
Ona je dodala da se manje od tri odsto otpada reciklira. “Lokalne samouprave nijesu svjesne u koji problem dolaze 2017. godine kad se ukidaju privremen deponiji, kad se sve opštine preorjentišu na reciklažne centre”.
Marojeviæ smatra da je onaj koji upravlja otpadom odgovoran da edukuju graðane.
Aleksandar Peroviæ iz ekološkog pokreta Ozon smatra da je važno da biznis sektor prepozna znaèaj unapreðenja ove oblasti, jer se ekologija, kako je rekao, èesto doživljava kao prepreka razvoju biznis sektora, a zapravo je odraz blagostanja jedne zemlje.
Peroviæ smatra da je veliki problem Crne Gore odlaganje otpada.
“Ovo æe biti bolan proces za nas. Rijeke kod nas su uništene, pomjerene podzemne vode, devastirana korita. Ako mi ne shvatilo da moramo da se mijenjamo, teško da æe nas EK natjerati na to. Nemamo sistem odlaganja otpada, ali to nije razlog da graðani ne vode raèuna o tome”, kazao je on.
Peroviæ smatra da Crna Gora kao ekološka država stvara sebi konflikt ulaskom u NATO, dok je Vojinoviæ rekla da ne vidi opreènost ulasku u NATO savez kada je u pitanju oblast životne sredne.
(kraj) boj/isf