Uspostaviti konstruktivan dijalog u parlamentu
- Uspostaviti konstruktivan dijalog u parlamentu
- Post By milanz
- 23:38, 9 novembar, 2015

Podgorica, (MINA) – U ovogodišnjem Izvještaju Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore biće preporučeno da partije uspostave konstruktivan dijalog u parlamentu, kao i da predstojeći izbori moraju biti održani u skladu sa novim izbornim zakonodavstvom.
Kako saznaje agencija MINA iz izvora iz Brisela, koji su imali uvid u dokument, u izvještaju će se naći i komentar u odnosu na proteste koji je organizovao dio crnogorske opozicije.
U tom smislu, preporuka EK je da svi incidenti nasilja i navodi o prekomjerenoj upotrebi ovlašćenja policije tokom protesta budu adekvatno ispitani.
U isto vrijeme, političke partije biće pozvane da obnove konstruktivan politički dijalog u parlamentu, kaže se u nacrtu Izvještaja koji će sjutra biti predstavljen u Briselu i Podgorici.
U pogledu sposobnosti Crne Gore da preuzme obaveze članstva, konstatovan je umjeren napredak u većini poglavlja, iako nivo usklađenosti varira.
U dijelu o Poglavlju 23 navodi se da Crna Gora u narednoj godini treba da dodatno ojača nezavisnost, odgovornost i ukupnu efektivnost pravosudnog sistema, da uspostavi bilans rezultata u istragama, procesuiranju i ključnim presudama u slučajevima korupcije, posebno onim koji se odnose na korupciju na visokom nivou, kao i da ojača kapacitete za vođenje finansijskih istraga.
U izvještaju će biti konstatovan i određeni napredak u poglavlju 24.
Ocijenjen je i odnos prema migracionoj krizi i istaknuto da su centri nadležni za prihvat migranata operativni.
Država treba, kako se navodi, dalje da ulaže u nadzor granica i kontrolu kapaciteta i da radi na rješavanju pitanja upravljanja granicom sa susjednim zemljama.
Konstatovaće se da je koordinacija među institucijama uključenim u proces pristupanja Evropskoj uniji (EU) ojačana, ali da i dalje ima prostora za poboljšanje.
Kad je u pitanju reforma administrativnih službi, ocjena je da je Crna Gora dijelom pripremljena, te da predstoji još posla na planu ispunjavanja svih ciljeva Strategije reforme javnih službi.
I u oblasti pravosuđa je konstatovan napredak i poručeno da fokus, nakon usklađivanja zakonodavstva, ostaje na implementaciji.
Ocijenjeno je i da treba obratiti pažnju i na jačanje Sudskog i Tužilačkog savjeta, uključujući strateško planiranje budžeta i ljudskih resursa.
Kad je u pitanju borba protiv korupcije, u Izvještaju se navodi da je Crna Gora dostigla određeni nivo spremnosti, te da je bilans rezultata naročito u slučajevima korupcije na visokom nivou i dalje ograničeni.
Posebnu pažnju biće potrebno obratiti na uspostavljanje Agencije za antikorupciju do 1. januara, koja će biti u potpunosti operativna. Konstatuje se da fokus ostaje u oblastima vladavine prava, te ocjenjuje da će dalji ukupni napredak u pregovorima sa EU zavisi i od napretka u ovoj oblasti.
I u oblasti zaštite ljudskih prava ocijenjeno da je pravni okvir u skladu sa evropskim standardima, te da i dalje ima poteškoća u implementaciji.
U dokumentu se navodi da Crna Gora mora da obrati posebnu pažnju na rješavanje slučajeva napada na medije, kao i na obezbjeđivanje nezavisnosti Javnog servisa.
Ocijenjeno je da Crna Gora nastavlja da igra važnu ulogu u regionalnoj saradnji i da pravi važne korake u nalaženju rješenja koja su prihvatljiva za sve, a koja se tiču pitanja sa susjedima.
Crna Gora je, kako se navodi, u ranoj fazi kad je u pitanju spremnost za oblasti životne sredine i klimatskih promjena, a usklađivanje sa evropskim zakonodavstvom i jačanje administrativnih kapaciteta ostaje ključni izazov za Crnu Goru.
(kraj) boj/mib