Usvojen memorandum o nepriznavanju nametnutog i jednostranog referenduma
- Usvojen memorandum o nepriznavanju nametnutog i jednostranog referenduma
- Post By urednik
- 18:10, 25 decembar, 2005

Podgorica, (MINA) – Skupština Srpske narodne stranke (SNS), održana danas u Mojkovcu, jednoglasno je usvojila memorandum o »nepriznavanju nametnutog i jednostranog referendumskog procesa u Crnoj Gori, i iz njega proizašlog rezultata koji može dovesti do prekida vjekovnih veza sa Srbijom«.
U preambuli tog dokumenta, kao razlog njegovog usvajanja, polazi se od »èinjenice da je zajednièka država sa Srbijom vitalni interes Crne Gore«.
U tekstu preambule posebno se ukazuje na nacionalne, istorijske, ekonomske i kulturne veze koje Crnu Goru spajaju sa Srbijom, i istièe kako njegovo usvajanje za cilj ima suprotstavljanje »pogubnoj separatistièkoj politici, kojom vlast Crnu Goru gura u konflikte i trajnu destabilizaciju«.
»Buduæi da se, zbog nedemokratskog režima, ne može oèekivati fer, transparentan i u krajnjem ishodu stabilan proces izjašnjavanja o državno-pravnom statusu Crne Gore, Skupština SNS usvaja memorandum o nepriznavanju nametnutog i jednostranog referendumskog procesa i iz njega proizašlog rezultata koji može dovesti do prekida vjekovnih veza izmeðu Crne Gore i Srbije«, kaže se u memorandumu koji je usvojila Skupština SNS.
Kako je agenciji MINA kazao portparol te stranke Dobrilo Dedeiæ, u memorandumu je nabrojano pet osnovnih odrednica koje su delegati Skupštine jednoglasno podržali, od kojih se u prvoj navodi kako je »referendumski proces, koji je pokrenut sa ciljem zaštite liènih interesa predvodnika režima, zasnovan na nizu prevara i zloupotreba najviših držvnih i pravno-politièkih aktata«, i ocjenjuje da »kao takav ne može zaslužiti priznanje srpskog naroda u Crnoj Gori«.
»SNS neæe dati legitimitet na brzinu i mimo demokratskih standarda organizovanom referendumu. SNS uèiniæe sve što je potrebno da zaštiti zajednièku državu Srbiju i Crnu Goru od nelegitimnog referenduma i posljedica koje bi iz njega mogle proisteæi«, navodi se u tekstu memoranduma.
Istièe se kako SNS sa žaljenjem konstatuje da su »stranke koje se zalažu za opstanak zajednièke države odluèile da stupe u pregovore u vezi sa pravilima i uslovima održavanja referenduma« i ocjenjuje da su »na taj naèin odustale od zajednièki usvojenog opozicionog stava kako sa nedemokratskim režimom na ovu temu nema razgovora«.
»SNS želi da sa meðunarodnom zajednicom i njenim predstavnicima razgovara o uspostavljanju elementarnih demokratskih standarda, koji æe biti primjenjivani u svim buduæim izbornim procesima u Crnoj Gori«, zakljuèeno je u tekstu tog dokumenta.
Skupština je, kako je kazao Dedeiæ, usvojila i izvještaj o radu Glavnog odbora izmeðu dvije sjednice najvišeg stranaèkog organa SNS-a.
Nakon završetka stranaèke Skupštine, SNS organizovala je Veliko srpsko veèe-završnu Konvenciju, povodom lokalnih izbora u Mojkovcu zakazanih za èetvrtak 29. decembra.
(kraj) nem