
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Privredni sud usvojio je Plan reorganizacije Vektre Montenegro, podgorièkog biznismena Dragana Brkoviæa, uz prihvatanje samo dijela primjedbi predstavnika povjerilaca maðarske OTP banke i švajcarske NLB Interfinanz.
Ukupna dugovanja Brkoviæeve kompanije iznose preko 200 miliona EUR, a zasada je izbjegao bankrot. Protiv Brkoviæevog plana reorganizacije glasala su tri najveæa razluèna povjerioca - OTP, Hypo Development i NLB Intefinanz, koji potražuju oko 140 miliona EUR i koji æe dug moæi da naplate imovinom Vektre Montenegro i njenih kæerki firmi, pišu Vijesti.
Oni smatraju da je plan formalno i suštinski manjkav i suprotan odredbama Zakona o steèaju.
U rješenju sudije Miodraga Anðeliæa navodi se da je veæina, odnosno tri od èetiri klase povjerilaca, glasalo za Plan reorganizacije, koji je saèinjen u skladu sa Zakona o steèaju.
U prvom isplatnom redu ukupno su prijavljena potraživanja od 242,9 hiljada EUR, od èega su plan podržali oni kojima se duguje 89 odsto tog iznosa. U drugom isplatnom redu Poreska uprava podržala je plan sa potraživanjem od 308,9 hiljada EUR. U treæem isplatnom redu, gdje su neobezbijeðena potraživanja, a gdje je takoðe glasala Poreska uprava, od ukupno prijavljenih 85,5 miliona EUR, plan su podržali oni koji potražuju 69,9 miliona ili 77 odsto.
Na roèištu od 10. decembra ponomoænik Brkoviæeve ofšor firme Anotek, iz treæe klase povjerilaca, podržao je plan sa svojih 18,4 miliona EUR potraživanja. Tako su u treæem isplatnom redu plan prihvatili povjerioci sa 98,6 odsto potraživanja.
„Sud je izveo zakljuèak da povjerioci iz prvog, drugog i treæeg isplatnog reda, koji su glasali za Plan reorganizacije ne bi imali isti tretman sa razluènim povjeriocima, posebno ukoliko plan ne bi bio usvojen, odnosno ako bi se proglasio bankrot. Iznos od prodaje imovine pod hipotekama i kæerkama firmama Vektre Montenegro pripao bi razluènim povjeriocima”, navodi se u rješenju.
Privredni sud je, kako se navodi, imao u vidu èinjenicu da ako se razluèni povjerioci ne bi mogli u cjelosti naplatiti od prodaje imovine onda bi prešli u treæi isplatni red i time ostale povjerioce iz tog reda doveli u nejednak tretman.
Advokati OTP-a, NLB Intefinanza i Hypo Developmenta zamjerili su, izmeðu ostalog, što povjeriocima nije omoguæeno da potraživanje namire nad pokretnom imovinom i stvarima dužnika, a konkretno od vozila Mercedes S 63.
Sud nije prihvatio prigovor NLB Interfinanza da plan nije podnijet u zakonskom roku, kao i da ga je podnijela neovlašæena osoba.
„Brkoviæ ima svojstvo steèajnog povjerioca kao zaposlenog, tako da prigovor nema osnova. Isto tako sud nije mogao prihvatiti primjedbu da lièna imovina Brkoviæa uðe u steèajnu masu, jer je saèinjava samo steèajna masa dužnika, a ne lièna imovina“, objašnjeno je u rješenju suda.
Planom reorganizacije Vektre, koji je saèinila kuæa Racio Mont, predviðeno je da Brkoviæ izmiri kredite kompanije imovinom koja je kod nekoliko stranih i domaæih banaka založena pod hipoteku. Plan bi trebalo da poène da se sprovodi od 1. januara.
(kraj) nar