Usvojen Zakona o konverziji CHF kredita u eure
- Usvojen Zakona o konverziji CHF kredita u eure
- Post By urednik
- 23:29, 31 jul, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U Skupštini je veèeras usvojen Zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima (CHF) u eure, koji su podnijeli poslanici Demokratskog fronta (DF).
Zakon su podržala 52 poslanika, protiv ih je bilo šest, a uzdržano pet.
Zakonom, koji su u februaru predložili poslanici DF-a Nebojša Medojeviæ, Andrija Mandiæ i Milan Kneževiæ, predviðeno je da se kompletan teret kursnih razlika evidentira i taj iznos podijele korisnik kredita, banka kao davalac i država. U tom sluèaju Hypo Alpe Adria banka (HAAB) i država bi trebalo da otpišu po 33 odsto kursnih razlika, a 34 odsto korisnik kredita. Naknadnim amandmanima Medojeviæa na predloženi tekst predviðeno je, izmeðu ostalog, da se krediti konvertuju u eure i da se na njih obraèuna kamata od 8,2 odsto, dvostruko veæa od one koja je snazi. Predviðeno je i da se napravi reobraèun kredita, pri èemu država ništa ne bi plaæala.
Skupština je veèeras usvojila i Zakon o liènom steèaju potrošaèa poslanika Liberalne partije, Andrije Popoviæa. Njime se definišu opšta pravila o liènom steèaju potrošaèa polazeæi od razloga koji su osnov za taj postupak, preko uslova za njegovo ostvarivanje, do moguænosti oslobaðanja potrošaèa od preostalih obaveza nakon isteka perioda provjere njihovog ponašanja. Cilj predloženog zakona je da se povjeriocima izmire obaveze, ali i da potrošaè dobije moguænost za novi poèetak bez nagomilanih finansijskih obaveza.
Da bi se pokrenuo postupak steèaja potrošaèa, on mora biti insolventan. U skladu sa Zakonom, za potrošaèa se kaže da je insolventan ukoliko više od šest mjeseci ne može da izmiri prispjele obaveze, koje prelaze sedmostruki iznos njegove plate ili neke druge nadoknade koju prima. Ukoliko je potrošaè koji je insolventan nezaposlen, smatraæe se da je insolventan ukoliko je njegova obaveza veæa od 2,5 hiljade EUR.
Prošle su i izmjene i dopune Zakona o Fondu za zaštitu depozita (FZD), poslanika Socijalistièke narodne partije (SNP), Aleksandra Damjanoviæa, kojima je predviðeno da ta institucija postane poreski obveznik.
Damjanoviæ predlaže da se FZD oporezuje po stopi od devet odsto, koliko i ostali obveznici poreza na dobit, pa bi po tom osnovu Fond godišnje plaæao oko 900 hiljada EUR. Izmjene su usvojene bez povratnog dejstva.
Usvojen je Zakon o boravišnoj taksi, kao i predlozi zakona o izmjenama budžeta, od kojih se jedan odnosi na rješavanje problema u Opštini Kolašin, a drugi obuhvata sve opštine. Izmjene Zakona koje se odnosi na rješavanje problema u Opštini Kolašin podnio je Damjanoviæ. Drugi predlog podnijeli su poslanici Socijaldemokratske partije.
Nije usvojen Predlog izmjena Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) poslanika SNP-a, Srðana Miliæa. Njime je bilo predloženo da se do kraja godine produži rok za podnošenje prijava radnika koji su stekli uslove za penziju, a èija su preduzeæa u steèaju.
Nije prošao ni Predlog izmjena Zakona o eksproprijaciji koji su podnijeli poslanici Pozitivne. Njime je predviðeno je da se u sluèajevima eksproprijacije postupa po hitnom postupku, a rokovi u parniènom i vanparniènom postupku se maksimalno skraæuju, kako bi sudovi mogli brzo donijeti odluku o pravednoj naknadi za oduzeto zemljište, koja bi bila isplaæena ranijem vlasniku prije nego što preðe u državno vlasništvo.
Nijesu usvojeni ni predlozi izmjena zakona o vanparniènom i parniènom postupku, koje su takoðe podnijeli poslanici Pozitivne.
Nije prošao ni Predlog dopuna Zakona o lukama, koji su podnijeli poslanici Liberalne i Socijaldemokratske partije, Andrija Popoviæ i Draginja Vuksanoviæ. Dopuna je predložena kako bi se otklonila pravna praznina u vezi sa odredbama o koncesijama, èime bi se obezbijedila zaštita javnog interesa.
Usvojeni su, izmeðu ostalog, zakljuèci Odbora za ekonomiju, finansije i budžet povodom održanog kontrolnog saslušanja na temu Sprovoðenje politike, odnosno zakona u oblasti koncesija, sa osvrtom na realizaciju zakljuèaka Skupštine.
Predlog zakona o Morskom dobru Vlada je povukla zbog velikog broja dostavljenih amandmana, od kojih je dio usvojen.
(kraj) bvm