Usvojene izmjene i dopune zakona o stoèarstvu
- Usvojene izmjene i dopune zakona o stoèarstvu
- Post By urednik
- 16:07, 26 februar, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlada je danas usvojila predloge izmjena i dopuna zakona o stoèarstvu i zaštiti dobrobiti životinja, èime se Crna Gora približila otvaranju pregovora o poglavlju 12 – bezbjednost hrane, veterinarsvo i fitosanitarni razvoj.
Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Petar Ivanoviæ, kazao je da ti zakoni predstavljaju dio seta od ukupno 12 zakona, koji èine mjerilo jedan, kao i da bi preostala dva zakonska dokumenta trebalo da budu usvojena na narednoj i sjednici Vlade za 15 dana.
„Razlozi za usvajanje izmjena i dopuna Zakona o zaštiti dobrobiti životinja proistekli su iz potrebe preciziranja odreðenih odredbi koje se odnose na usklaðivanje definicija, pojmova i postupaka nastalih izmjenama zakonodavstva EU, u periodu od 2012. do prošle godine“, kazao je Ivanoviæ nakon sjednice Vlade.
On je podsjetio da EU nema bazièni zakonski tekst kojim se definiše oblast zaštite dobrobiti životinja, veæ da je to definisano sa 15 pojedinaènih propisa.
Prema rijeèima Ivanoviæa, zaštita dobrobiti životinja se u zakonodavstvu EU odnosi iskljuèivo na životinje koje se koriste za proizvodnju hrane, vune, kože i krzna.
„Crna Gora je ovim zakonom obuhvatila zaštitu dobrobiti životinja u širem smislu, ukljuèujuæi kuæne ljubimce, eksperimentalne i životinje u zoološkim vrtovima. Takav pristup pozicionira Crnu Goru kao zemlju koja zaštiti dobrobiti životinja pridaje veæi znaèaj“, saopštio je Ivanoviæ.
On je dodao da je Evropska komisija ukazala na potrebu usaglašavanja Zakona o stoèarstvu sa evropskim zakonodavstvom, ali i otklanjanja odreðenih biznis barijera.
„Dobili smo pozitivno mišljenje na novi Predlog zakona, kojim su otklonjene uoèene barijere za slobodan protok na tržištu u dijelu uzgoja i prometa priplodnog materijala u pèelarstvu i stvorene pretpostavke za donošenje neophodnih podzakonskih akata u ovoj oblasti“, rekao je Ivanoviæ.
On je dodao da su u dijelu zakona koji se odnosi na zootehniku usklaðene definicije za matiènu evidenciju i stvorene osnove za izvještavanje o registrima odgajivaèkih organizacija.
Ministarstvo poljoprivrede, kako je najavio Ivanoviæ, planira da u narednom periodu pomogne stoèare u nabavci dodatnih kolièina krupne i sitne stopke.
„U EU se vodi velika debata o genetskom sastavu krupne i sitne stoke, a ovim zakonom smo stvorili uslove da se takvi proizvoðaèi registruju u Crnoj Gori“, naveo je Ivanoviæ.
On je kazao i da æe se potpuna usklaðenost sa legislativom EU ostvariti usvajanjem podzakonskih akata, kojima æe se bliže odrediti uslovi koje treba da ispunjavaju kvalitetne priplodne životinje, sardžaj zootehnièke dokumentacije, postupci i naèini ocjenjivanja i njihovo razvrstavanje u klase.
„Donošenje tog pravilnika planirano je za treæi kvartal naredne godine, dok se u ovoj godini oèekuje donošenje pravilnika o bližim uslovima za priznavanje odgajivaèkih organizacija koje vode matiène knjige za kvalitetno priplodna goveda, koze i ovce“, saopštio je Ivanoviæ.
On je dodao da je za 2017. godinu planirano usvajanje pravilnika o bližim uslovima za priznavanje odgajivaèkih organizacija koje vode matiène knjige za kvalitetno priplodne svinje.
Ivanoviæ je, komentarišuæi protest Lovaèke organizacije Malesije, kazao da æe poèetkom marta biti raspisan konkurs za dodjelu lovišta koja nijesu dodijeljena prošle godine, što æe biti prilika za tu organizaciju da se prijavi.
On je podsjetio da se prostor lovišta ne identifikuje sa administrativnim granicama, veæ za to služe prirodna obilježja, tako da je normalno da se granice lovišta i opština ne poklapaju.
„U Crnoj Gori na teritoriji svih opštine postoje lovišta, a 17 od ukupno 23 lokalne samouprave ima više lovišta od onoga što je administrativni prostor opštine. Tako da teza da neko nekome pokušava da sprijeèi ispunjenje prava na prostoru èitave teritorije Podgorice, nije taèna“, kazao je Ivanoviæ.
On je dodao da se Lovaèko društvo Malesije nikada nije javilo na raspisane konkurse, a da æe predstojeæi biti prilika da to uradi.
Ivanoviæ je saopštio da se granice lovišta ne mogu mijenjati i podsjetio da svi lovci lovaèke organizacije imaju ista prava i moraju poštovati procedure.
„Mislim da ovdje želi da se ispolitizuje ovaj problem i to nema nikakve veze sa lovstvom“, zakljuèio je Ivanoviæ.
(kraj) nar/bvm