Usvojili izmjene i dopune Zakona o carinskoj tarifi
- Usvojili izmjene i dopune Zakona o carinskoj tarifi
- Post By kristina
- 08:25, 6 oktobar, 2006

Beograd, (MINA-BUSINESS) – Vlada Srbije usvojila je izmjene i dopune Zakona o carinskoj tarifi kojim se ukida zabrana uvoza naftnih derivata i uvodi carinska zaštita tih proizvoda.
Predloženo je da se liberalizuje uvoz osnovnih naftnih derivata, kako bi se u naredne tri godine primjenjivala carinska stopa od 30 do 18 odsto na njihov uvoz, a koja bi se postepeno smanjivala od 2010., piše srpski list Danas.
Carinska stopa od 30 odsto obraèunavala bi se na uvoz dizel goriva, euro dizela i lož ulja, a 18 odsto za MBM gorivo i mazut.
Uredba o zabrani uvoza naftnih derivata, donjeta je 2001. godine kako bi se zaštitila Naftna industrija Srbije i omoguæio njen razvoj u procesu restrukturiranja.
Vlada je predložila ukidanje Uredbe, jer njen dalji opstanak ne bi bio dobar ni za kompaniju ni za potrošaèe, a da bi njena odluka postala validna potrebno je da je u Skupštini Srbije potvrde i poslanici.
Predsjednik Upravnog odbora akcionarskog društva Nafta, Nebojša Atanackoviæ smatra da je Vlada i ranije mogla da predloži izmjene i dopune Zakona o carinskoj tarifi, kao i da je pitanje da li æe ta zakonska inicijativa biti razmatrana u Skupštini u atmosferi išèekivanja novih izbora.
“Uvjeren sam da je ovakva odluka donjeta pod pritiskom meðunarodnih institucija koje insistiraju na liberalizaciji energetskog tržišta u Srbiji”, rekao je Atanackoviæ.
On je dodao da je osnovni nedostatak Vladinog predloga što su carinske stope izuzetno visoke i pitanje je da li æe se uvoz naftnih derivata isplatiti privatnim prometnicima.
Atanackoviæ smatra da za liberalizaciju tržišta nije dovoljno samo ukinuti zabranu uvoza veæ je neophodno to uraditi i sa maloprodajnim cijenama naftnih derivata.
“Posebnom zakonskom regulativom treba stvoriti uslov za konkurenciju i sprijeèiti neku multinacionalnu kompaniju da izgradi monopol na konto svoje velièine i finansijske moæi”, rekao je Atanackoviæ.
(kraj) nar