Uticaji Covida-19 nijesu rodno neutralni
- Uticaji Covida-19 nijesu rodno neutralni
- Post By dragana
- 18:51, 23 novembar, 2020

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Uticaji Covida-19 nijesu rodno neutralni, jer neposredne i dugoročne posljedice pandemije posebno utiču na žene, kazao je autor izvještaja “Doprinos žena ekonomiji Crne Gore i neplaćeni rad u vrijeme pandemije virusa Covid-19”, Miloš Vuković.
U novom Izvještaju UNDP u Crnoj Gori "Doprinos žena ekonomiji Crne Gore i neplaćeni rad u vrijeme Covid-19 pandemije" razmotren je doprinos žena u crnogorskoj ekonomiji, kao i neplaćeni rad i njega u vrijeme pandemije.
Vuković je na predstavljanju izvještaja kazao da je najveći porast broja nezaposlenih žena u kategoriji od 31 do 40 godina starosti, dok kategorija nezaposlenih žena koje traže posao do godinu dana, bilježi porast od čak 38,7 odsto.
“Ti podaci ukazuju na činjenicu da je kriza imala naročito snažan uticaj na mlađe žene", rekao je Vuković.
Prema procjenama Izvještaja, rad žena u domenu neplacÌenog rada i njege u domaćinstvu premašio je rad muškaraca za 92 odsto, dok je novčana vrijednost takvog rada projektovana na 122 miliona EUR tokom tri mjeseca pandemije Covid-19, odnosno, od aprila do juna.
“Uticaj aktuelne pandemije koronavirusa na žene zasnovan je na duboko ukorijenjenim nejednakostima, socijalnim normama i nejednakim odnosima mocÌi, pri čemu žene u prosjeku potroše osam godina svog života na neplaćeni rad i njegu u domaćinstvu”, navodi se u saopštenju.
Prema izvještaju, 11 odsto žena izjavilo je da obično ne obavljaju nikakve poslove u kucÌi, udio muškaraca koji su prijavili to isto je 42 odsto.
Udio žena među novo-nezaposlenima dostigao je 56 odsto od februara do juna.
Izvještaj pokazuje da je i prije pandemije, BDP po glavi stanovnika za žene dostigao samo 86 odsto nacionalnog prosječnog BDP-a, u poređenju sa 114 odsto koliko iznosi za muškarce.
Stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori, Daniela Gašparikova, kazala je da predložene strategije ekonomskog oporavka ne smiju da se oslanjaju na slijepu pretpostavku da cÌe mjere imati iste pozitivne ishode i za žene i za muškarce, već treba da se vode analizom njihovog uticaja.
Ona je naglasila da predstojecÌi ekonomski oporavak od krize izavane virusom Covid-19, pruža priliku svim društvima da redefinišu svoj dosadašnji razvoj i time daju kvalitet više svojim buducÌim strategijama oporavka.
“Obnovljeni "društveni ugovor" prioritet mora dati socijalnoj pravdi i rodnoj ravnopravnost, kako bi izlazak iz krize bio brži i obuhvatio sve segmente društva", zaključila je Gašparikova.
Navodi se da iako neplaćeni rad u zvaničnim politikama nije prepoznat, dakle nevidljiv je, procjenjuje se da je njegov doprinos nacionalnoj ekonomiji ogroman i da čini 15 odsto BDP-a.
Izveštaj daje niz preporuka koje bi doprinijele sistemskom rješavanju razlika između muškaraca i žena.
Takođe, neophodno je naglasiti potrebu za vecÌim učešcÌem žena u procesima donošenja odluka, koje se odnose na dizajn makroekonomskih politika i ekonomskih sektorskih politika, s ciljem podsticanja ekonomskog osnaživanja žena.
Novi Izvještaj UNDP-a nedvosmisleno pokazuje da je epidemija istakla i pojačala postojeću rodnu neravnopravnost u svim oblastima života žena u crnogorskom društvu.
(kraj) sni