Utvrðeni prioriteti u borbi protiv korupcije
- Utvrðeni prioriteti u borbi protiv korupcije
- Post By urednik
- 13:34, 18 februar, 2011

Podgorica, (MINA) – Unaprjeðenje antikorupcijskog i institucionalnog pravnog okvira i sprovoðenje Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i Akcionog plana prioriteti su Crne Gore u oblasti borbe protiv korupcije.
U Akcionom planu za praæenja sprovoðenja preporuka iz mišljenja Evropske komisije (EK) navedeni su prioriteti za jaèanje vladavine prava, borbu protiv korupcije, organizovanog kriminala, medija, civilnog društva, ljudskih prava i trajnog rješavanja pitanja interno raseljenih lica koja borave u kampu Konik jedan i Konika dva.
U dokumentu, koji je danas objavljen na sajtu Vlade, integrisan je i plan Skupštine Crne Gore za jaèanjem njene zakonodavne i kontrolne funkcije.
U Planu, u dijelu pod nazivom Akcioni plan za oblast borbe protiv korupcije, navodi se da je prioritet unapreðenje antikorupcijskog pravnog okvira i sprovoðenje Vladine Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i Akcionog plana, ali i uspostavljanje èvrstog mehanizma za praæenje rezultata u oblasti istraga, gonjenja i pravosnažnih sudskih presuda, na svim nivoima.
Navodi se da je prioritet jaèanje borbe protiv organizovanog kriminala, koja se zasniva na procjeni prijetnji i proaktivnim istragama.
Prioritet su i pojaèana saradnja sa regionalnim i partnerima iz Evropske unije (EU), efikasna obrada kriminalistièkih obavještajnih podataka i poveæanje kapaciteta za sprovoðenje zakona i koordinaciju.
U Planu se navodi da je proljeæno zasjedanje parlamenta rok za donošenje zakona o izboru odbornika i poslanika, u skladu sa preporukama Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju i Venecijanske komisije.
Ocjenjuje se da Predlog zakona o finansiranju politièkih partija treba izmijeniti u skladu sa GRECO preporukama za šta je rok treæi kvartal ove godine.
Predviðeno je donošenje Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprjeèavanju sukoba interesa, za šta je odreðen rok drugi kvartal ove godine.
Predviðeno je proširenje ovlašæenja Komisiji za sprjeèavanje sukoba interesa, jaèanje njene nadzorne uloge, posebno u dijelu provjere podataka koje podnose javni funkcioneri, strožije mjere kaznene politike, zabrana licima neposredno izabranim na izborima da budu èlanovi upravnih i nadzornih odbora.
Predviða se proširenje broja javnih funkcionera, preciznije rješavanje postupka za razrješenje javnog funkcionera, promjena roka za dostavu izvještaja o prihodima i imovini i vrijednost poklona u skladu s preporukama EK i Savjeta Evrope.
U dijelu koji se odnosi na Akcioni plan za oblast medija navodi se da je prioritet unapreðenje medijskih sloboda, naroèito usklaðivanjem sa praksom Evropskog suda za ljudska prava u pogledu klevete i jaèanje saradnje sa organizacijama civilnog društva.
Navodi se da u prvom kvartali ove godine treba izmijeniti i dopuniti Krivièni zakonika - u pravcu dekriminalizacija klevete.
U dijelu Plana, naslovljenom Akcioni plan za oblast vladavine prava, istièe se da je prioritet jaèanje vladavine prava, posebno kroz depolitizovano i na zaslugama zasnovano postavljanje èlanova tužilaèkih i sudskih savjeta, i državnih tužilaca, kao i jaèanjem nezavisnosti, autonomije, efikasnosti i odgovornosti sudija i tužilaca.
Potrebno je analizirati izmjene Ustava u dijelu odredaba koje se odnose na sudstvo i državno tužilastvo, odnosno izbor predsjednika Vrhovnog suda, poziciju Sudskog i Tužilaèkog savjeta i izbor državnih tužilaca.
Najavljen su izmjene Zakona o Sudskom savjetu u dijelu izbora èlanova tog tijela iz reda sudija i smanjenje koncentracije ovlašæenja predsjednika Vrhovnog suda, odnosno Sudskog savjeta.
Predviðene su izmjene Zakona o državnom tužilaštvu u dijelu postupka izbora zamjenika državnih tužilaca, revidiranja utvrðenih kriterijuma za izbor i njihovog objektivnog vrednovanja po podkriterijumima, disciplinske odgovrnosti i razrješenja i smanjenja koncentracije ovlašæenja Vrhovnog državnog tužioca.
Kao prioriteti za oblast civilnog društva navedeni su unaprjeðenje saradnje Vlade s nevladinim organizacijama, unaprjeðenje normativno-pravnog i institucionalnog okvira za rad NVO, unaprjeðenje transparentnosti i sistema finansiranja nevladinih organizacija iz javnih fondova.
Navode se i mjere za unaprjeðenje pravnog i institucionalnog okvira zaštite ljudskih prava i sloboda, jaèanje svijesti o znaèaju sprjeèavanja, prijavljivanja i sankcionisanja svih oblika diskriminacije, unaprjeðenje manjinskih prava i sloboda, socijalna inkluzija osoba s invaliditetom i djece sa smetnjama i teškoæama u razvoju i unaprjeðenje rodne ravnopravnosti.
Akcionim planom predviðeno je trajno rješavanja pitanja interno raseljenih lica koja borave u kampu Konik jedan i Konik dva.
(kraj) žug/djs/isf